Odmowa urlopu wypoczynkowego
Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę ma prawo do 14-dniowego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, który ma służyć regeneracji sił. Wymiar tego urlopu jest zależny od stażu pracy. Jeżeli nie przepracowaliśmy jeszcze 10 lat, to możemy skorzystać z 20 dni urlopu wypoczynkowego. W przypadku, gdy nasz staż pracy wynosi co najmniej10 lat, mamy prawo do 26 dni wolnych. Aby móc udać się na urlop wypoczynkowy, musimy złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca odmawia nam prawa do skorzystania z urlopu w podanym przez nas terminie. Czy pracodawca może odmówić urlopu?
W świetle prawa odmowa udzielenia urlopu jest możliwa, ale tylko w szczególnych przypadkach. Artykuł 164. Kodeksu pracy mówi, że: „przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy”. W przypadku, gdy nie zgadzamy się z decyzją pracodawcy, możemy wnieść sprawę do sądu o udzielenie urlopu w zaplanowanym przez nas terminie.
Przełożony ma też możliwość przerwania naszego urlopu i zażądania natychmiastowego powrotu do pracy. Do takiej sytuacji może dojść jedynie, gdy podczas nieobecności pracownika pojawiły się pewne okoliczności (np. nieoczekiwana kontrola PIP, duże dodatkowe zamówienie lub choroba pracownika, który nas zastępował), które wymagają jego obecności. Pracodawca musi tutaj pamiętać, że w takich przypadkach to on ponosi koszty za przerwany urlop np. za zakupiony bilet powrotny.
Czy można odmówić urlopu na żądanie
Kolejnym rodzajem urlopu, jaki jest przewidziany przez Kodeks pracy, jest urlop na żądanie. Taki dzień wolny jest wykorzystywany w nieprzewidzianych sytuacjach np. nagłej choroby pracownika, choroby dziecka, śmierci członka rodziny lub innego zdarzenia losowego. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy mają prawo do 4 takich dni w ciągu roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to dodatkowe dni urlopowe. Formalnie wchodzą one w skład urlopu wypoczynkowego.
Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? W związku z tym, że jest to urlop trudny do przewidzenia, należy go zgłosić najpóźniej w dniu, w którym go wykorzystujemy (najlepiej w godzinach porannych). Jeżeli jednak pracodawca otrzymał informację o naszym urlopie za późno, to ma prawo nam odmówić. W takiej sytuacji powinniśmy wrócić do pracy, inaczej nasza nieobecność może być potraktowana jako niestawienie się do pracy w dniu, w którym jesteśmy zobowiązania wykonywać nasze zadania.
Przesunięcie urlopu przez pracodawcę
Kolejnym przypadkiem ingerencji pracodawcy w nasz urlop może być jego przesunięcie. Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może być podyktowane takimi samymi pobudkami, jak w przypadku odrzucenia wniosku urlopowego. Jeżeli nasza nieobecność w terminie, w którym chcieliśmy wykorzystać 14-dniowy urlop wypoczynkowy, może zaszkodzić interesom pracodawcy, to istnieje możliwość przesunięcia naszych dni wolnych. Także w takiej sytuacji pracodawca musi się liczyć z finansowymi konsekwencjami swojej decyzji.