Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Obniżenie wymiaru czasu pracy - dla kogo, warunki, wynagrodzenie, wniosek

Obniżenie wymiaru czasu pracy - dla kogo, warunki, wynagrodzenie, wniosek

 
Obniżenie wymiaru czasu pracy - dla kogo, warunki, wynagrodzenie, wniosek

Obniżenie wymiaru czasu pracy - dla kogo

 

W niektórych przypadkach pracodawca może zmniejszyć wymiar czasu pracy podwładnemu z własnej inicjatywy. Można to zrobić za pomocą porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik odrzuci nowe warunki, to dochodzi do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

 

Z prośbą o zmianę wymiaru czasu pracy, może też wyjść pracownik, przedkładając odpowiedni wniosek o zmniejszenie etatu. Kto może ubiegać się o obniżenie wymiaru czasu pracy? Przede wszystkim są to rodzice, którzy nie chcą korzystać z pełnego urlopu wychowawczego. Mają wtedy możliwość wnioskowania o zmianę wymiaru czasu pracy. Nie każdy jednak ma prawo do urlopu wychowawczego, a tym samym do zmniejszenia czasu pracy.

 

Kto jest zatem upoważniony do urlopu wychowawczego? Przede wszystkim musi to być osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, przy czym jest zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (wliczają się w to także poprzednie okresy świadczenia pracy), jest rodzicem lub opiekunem dziecka w wieku do 5 roku życia. Warto tutaj zaznaczyć, że zarówno mama, jak i tata mogą się ubiegać o skrócenie wymiaru czasu pracy. Mogą także przez 4 miesiące wspólnie przebywać na urlopie wychowawczym lub mieć skrócony wymiar czasu pracy.

 

Zmiana wymiaru czasu pracy - warunki

 

Jeżeli pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego, złożył wniosek o zmianę wymiaru etatu, to pracodawca jest zobowiązany przyjąć taki dokument. Nie jest w takiej sytuacji potrzebne podpisywanie aneksu do umowy, ponieważ prawo traktuje taki przypadek, jako szczególną formę okresowej zmiany warunków zatrudnienia, do której wystarczy wniosek pracownika.

 

Część kobiet decydujących się na zmniejszenie etatu po urlopie macierzyńskim boi się, że będzie to powodem do rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli złożyliśmy taki wniosek, to jesteśmy objęci okresem ochronnym, który trwa od dnia złożenia wniosku do momentu powrotu do pracy w pełnym wymiarze godzin. Warto tu także nadmienić, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy może być zastosowane tylko w przypadku skrócenia do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasy pracy.

 

Zmniejszenie etatu a wynagrodzenie

 

Składając podanie o skrócenie czasu pracy, musimy liczyć się z tym, że wpłynie to na wysokość naszego wynagrodzenia. Mamy tutaj do czynienia z zastosowaniem zasady, że wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę. Nie można tej sytuacji mylić z przerwami, jakie przysługują kobietom na karmienie piersią. Długość takiej przerwy zależy od ilości karmionych dzieci oraz wymiaru czasy pracy (ten przywilej nie dotyczy kobiet, które są zatrudnione na mniej niż 4 godziny dziennie).

 

Pracownica, która karmi jedno dziecko, może skorzystać z 2 przerw trwających pół godziny, natomiast przy dwójce dzieci przerwy te wzrastają do 45 minut. Nie jest to jednak traktowane jako zmniejszenie wymiaru czasu pracy, a przerwy na karmienie są opłacane tak samo jak urlop.

 

Wniosek o zmniejszenie etatu

 

Jak już było wcześniej napisane, jeżeli wolimy zmniejszyć czas pracy niż korzystać z pełnego urlopu wychowawczego, to musimy przedłożyć pracodawcy odpowiedni wniosek. Tylko wtedy pracodawca może wyrazić zgodę. We wniosku o skrócenie czasu pracy trzeba podać czas trwania obniżonego wymiaru. Musimy także zaznaczyć, do jakiego wymiaru skracamy nasz etat. Przykładowy wniosek o zmianę etatu można znaleźć tutaj.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!