Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

 
Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

Nota księgowa to dokument stanowiący dowód księgowy różnego rodzaju operacji, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowi sposób na udokumentowanie transakcji, które wymagają obciążenia drugiej strony albo uznania przez nią tego obciążenia. Sprawdź, czym jest nota księgowa.

 

Spis treści

Nota księgowa – co to?

 

Nota księgowa, tak jak faktura, traktowana jest jako dowód księgowy. Potwierdza dokonanie konkretnej operacji gospodarczej, dlatego może być podstawą zapisów w księgach rachunkowych firmy. 

 

  • nota księgowa zamiast faktury? 

 

Nota obejmuje transakcje, których nie obejmuje faktura, dlatego nota księgowa i faktura nie mogą być stosowane zamiennie.

 

  • nota księgowa a korygująca

 

Niekiedy nota księgowaikorygująca również są ze sobą mylone. Nie jest to jednak ten sam dokument – każdy z nich służy do innych celów. Pierwszy dokumentuje rozrachunki z kontrahentami. Z kolei nota korygująca pozwala skorygować błędy formalne w wystawionym dokumencie (np. nazwa firmy).

 

Nota księgowa – rodzaje

 

Jednym z bardziej uniwersalnych dokumentów potwierdzających operacje gospodarcze jest nota księgowa – przykład to chociażby możliwość wystawienia jej pod trzema nazwami. Są to:

 

  • nota księgowa obciążeniowa;

  • nota księgowa uznaniowa;

  • nota księgowa obciążeniowo-uznaniowa.

 

Nota księgowa w zależności od odbiorcy dokumentu może też dzielić się na noty takie jak nota zewnętrzna i nota wewnętrzna.

 

Nota księgowa – kiedy wystawiamy?

 

Noty księgowe można wystawiać, gdy nie przewidziano innego sposobu dokumentowania  przeprowadzonej transakcji. Nota umożliwia:

 

  • dokumentowanie kosztów i przychodów nieopodatkowanych podatkiem VAT (nota księgowa a nota obciążeniowa);

  • uznanie należności wobec drugiej strony transakcji (nota księgowa uznaniowa);

  • jednoczesne obciążenie drugiej strony operacji oraz uznanie przez tę stronę obciążenia (nota księgowa obciążeniowo-uznaniowa).

 

Nota księgowa wystawiana jest w przypadku rozliczeń z podmiotami zewnętrznymi (organizacje pozarządowe) oraz przy rozliczeniach wewnątrz organizacji (np. rozliczenia składek członkowskich). Pozwala na udokumentowanie transakcji takich jak np.:

 

  • obciążenie dłużnika odsetkami od nieuregulowanych zobowiązań;

  • obciążenie kontrahenta karami umownymi za nieterminową realizację umowy;

  • przeniesienie kosztów niepodlegających VAT na nabywcę (opłaty skarbowe itp.).

 

Nota księgowa – kto wystawia?

 

Nota jako dowód księgowy spotykana jest w rozliczeniach pomiędzy partnerami bądź organizacjami (umowy o dotacje, składki członkowskie). Nota księgowa może zostać wystawiona przez obie strony transakcji – wszystko zależy od tego, jaką operację ma dokumentować.

 

Nota księgowa – co powinna zawierać?

 

Zawartość noty nie jest regulowana ustawowo. Jednak jako dowód księgowy nota księgowaonline i tradycyjna powinna spełniać określone warunki (art. 21 Ustawy o rachunkowości). Aby mogła stanowić podstawę zapisów w księgach rachunkowych, musi zawierać m.in. następujące elementy:

 

  • rodzaj dowodu księgowego – zapis „nota księgowa”;

  • numer identyfikacyjny;

  • dane obu stron (nazwy, dane adresowe)

  • opis operacji gospodarczej oraz jej wartość;

  • data dokonania transakcji;

  • data sporządzenia noty księgowej (jeśli jest inna niż data dokonania transakcji);

  • podpis wystawcy noty i osoby, która wydała bądź przyjęła składniki aktywów;

  • potwierdzenie zakwalifikowania noty do ujęcia w księgach rachunkowych (miejsce i sposób ujęcia);

  • podpis osoby odpowiedzialnej za sprawdzenie dowodu księgowego.

 

Nota księgowa – jak zaksięgować

 

Obciążenie dłużnika odsetkami, a kontrahenta karami umownymi, dokumentowanie żądania wypłaty odszkodowania czy uznanie przez dłużnika kwoty umorzonego długu wymaga przygotowania dokumentu, jakim jest nota księgowa. Jak zaksięgować taki dokument?

Noty księgowe ujmuje się tylko i wyłącznie w księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Nota dotyczy kosztów niepodlegających VAT, więc nie wpływa na rejestr zakupów i sprzedaży VAT.

 

Nota księgowa – wzór

 

Noty księgowe same w sobie nie są regulowane ustawą, dlatego jednolity wzór noty księgowej nie istnieje. Oznacza to, że przedsiębiorca ma dowolność w jej sporządzeniu. Jedynym wymogiem jest treść: nota księgowa powinna zawierać wszystkie informacje wymagane ustawowo od dokumentów księgowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Jelenia Góra    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód

    GRUPA PZU   Lublin    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Ustalanie wysokości oraz rozliczanie szkód majątkowych; Weryfikacja kosztorysów i faktur; Uzgadnianie kosztów oraz prowadzenie negocjacji ugodowych z poszkodowanymi; Przestrzeganie standardów i procedur w zakresie likwidacji szkód majątkowych oraz jakości obsługi klienta;
  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator linii rozkroju

    ManpowerGroup   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zadania: Obsługa i nadzór nad urządzeniami produkcyjnymi oraz przebiegiem procesu rozkroju szkła; Obsługa wózków wykorzystywanych do transportu szkła; Weryfikacja nieprawidłowości pracy urządzeń; Prace porządkowe/dodatkowe zlecone przez przełożonego; Wymagania: Doświadczenie na...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.