Nostryfikacja dyplomu to jedyny sposób na ujednolicenie zdobytych za granicą tytułów naukowych oraz dyplomów do obowiązujących w Polsce standardów. Postępowanie prowadzone jest zazwyczaj po to, aby osoba wnioskująca mogła znaleźć zatrudnienie albo kontynuować naukę. Sprawdź, jak przebiega postępowanie nostryfikacyjne.
Spis treści
Nostryfikacja – co to?
Nostryfikacja to procedura umożliwiająca uznanie ważności stopnia naukowego, tytułu zawodowego oraz dyplomów i świadectw uzyskanych poza terytorium Polski. Nostryfikacji podlegają dyplomy, tytuły i stopnie naukowe, które nie są uznawane za równoważne swoim polskim odpowiednikom. Kwestie te reguluje międzynarodowa umowa określająca równoważność (art. 327. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Nostryfikacja – kto jej dokonuje?
Postępowanie nostryfikacyjne prowadzone jest przez krajowe jednostki uprawnione do nadawania analogicznego stopnia naukowego. Mogą to być m.in. rady wydziałów polskich uczelni wyższych albo kuratoria oświaty.
Kiedy konieczna jest nostryfikacja dyplomu? Na przykład nostryfikacja dyplomu lekarza umożliwia wykonywanie zawodu w polskim szpitalu – osobom, które zdobyły kwalifikacje w innym kraju. Dotyczy to również Polaków, którzy zdobyli wykształcenie poza granicami Polski. To też jedyny sposób, aby np. uchodźca, cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pobyt czasowy czy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce mógł posługiwać się na terytorium kraju posiadanym tytułem zawodowym lub stopniem naukowym. Nostryfikacja dyplomu z Ukrainy to sposób na znalezienie pracy zgodnej z wykształceniem. Alternatywą jest założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy.
Nostryfikacja – wymagane dokumenty
Postępowanie nostryfikacyjne wymaga przedłożenia na uczelni lub w kuratorium oświaty dokumentów potwierdzających zdobyte poza granicami Polski stopnie naukowe, tytuły oraz inne dyplomy. Aby nostryfikacja mogła się odbyć, osoba wnioskująca powinna przedstawić:
-
dyplom, o którego uznanie ubiega się osoba wnioskująca (oryginał i kopia);
-
świadectwo szkolne lub świadectwo dojrzałości będące podstawą przyjęcia na studia wyższe (kopia);
-
wszelkie dokumenty, które umożliwiają dokonanie oceny przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów i czasu trwania studiów.
W przypadku cudzoziemców instytucja prowadząca postępowanie może wymagać tłumaczenia zwykłego tych dokumentów.
Nostryfikacja – jak przebiega ten proces?
Postępowanie nostryfikacyjne prowadzone jest na wniosek osoby, które chce posługiwać się w Polsce zagranicznym wykształceniem. Wniosek o nostryfikację i wymagane dokumenty należy złożyć do:
-
wojewódzkie kuratorium oświaty (świadectwa szkolne i świadectwa maturalne);
-
rady jednostek organizacyjnych uczelni (dyplomy uczelni wyższych, stopnie naukowe).
Jeśli komisja wykaże różnice w programach nauczania, nostryfikacja dyplomu może wymagać uzupełnienia braków w edukacji (egzaminy i praktyki zawodowe). Gdy proces przebiegnie pomyślnie, dyplom bądź tytuł naukowy zostaje uznany za równoważny polskiemu odpowiednikowi.
Postępowanie nostryfikacyjne – jak starać się o dofinansowanie?
Nostryfikacjadyplomu to urzędowe potwierdzenie posiadanego wykształcenia. Osoba wnioskująca może skorzystać ze wsparcia oferowanego przez urząd pracy – opłata pobierana za postępowanie finansowana jest przez Fundusz Pracy. O zwrot kosztów mogą wnioskować zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy:
-
osoby bezrobotne;
-
osoby poszukujące pracy.
Wniosek o dofinansowanie składa się do wybranego urzędu pracy. Może to być wniosek w wersji papierowej lub online (praca.gov.pl). Pozytywne rozpatrzenie wniosku kończy się zawarciem umowy o dofinansowanie opłaty nostryfikacyjnej.
Postępowanie nostryfikacyjne – kiedy można się spodziewać zwrotu kosztów?
Zwrot kosztów za postępowanie nostryfikacyjne przyznawany jest po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez starostę i podpisaniu umowy (umowa o sfinansowanie opłaty). Jeśli jednak osoba wnioskująca nie dotrzyma warunków umowy, konieczny będzie zwrot dofinansowania. Może do tego doprowadzić:
-
przerwanie postępowania z winy osoby wnioskującej (postępowanie nostryfikacyjne bądź postępowanie potwierdzające ukończenie studiów);
-
niepowiadomienie UP o wyniku postępowania;
-
niedostarczenie do UP zaświadczenia o zakończeniu postępowania.