Choć przerwę od pracy po urodzeniu dziecka nazywamy urlopem macierzyńskim, ten czas to urlop jedynie z nazwy. Opieka nad niemowlęciem bywa wyczerpująca. I trudno mówić w jej kontekście o normowanym czasie pracy czy przywilejach, jakie mają osoby zatrudnione na etatach. Dlaczego praca kobiet w domu wciąż jest niedoceniana i niewidzialna? Choć wiele kobiet godzi karierę zawodową z opieką nad dziećmi i pracą w domu, to temat wciąż spychany na margines.
Niewidzialna praca – kto ją wykonuje
Praca niewidzialna to zazwyczaj wymagająca ogromnego zaangażowania praca wykonywana w domu, w ramach rodziny i życia codziennego – nieodpłatnie. Tym mianem można też określić całą listę obowiązków wykonywanych przez ludzi pozostających w cieniu, a bez których sukces firmy czy poszczególnych osób byłby niemożliwy.
W kontekście niewidzialnej pracy warto podkreślić również rolę wolontariuszy pracujących w licznych fundacjach i stowarzyszeniach. To praca nieodpłatna, a przecież niezwykle wartościowa.
Postrzegając ten temat w kategoriach domowych, w stereotypowym podziale ról, najczęściej niewidzialną pracą obarczane są kobiety. Nie bez przyczyny mówimy, że mężczyźni nie pracują, ale pomagają w domu. Pomagają – bo cała odpowiedzialność za funkcjonowanie rodziny spoczywa na kobietach. Nie chodzi bynajmniej tylko o zrobienie prania czy ugotowanie obiadu. Dużym obciążeniem jest sama organizacja domowych zadań, ich zaplanowanie itd.
Warto też podkreślić, jak bardzo niedocenione są zawody takie jak asystent/ka, gdzie lwia część obowiązków wykonywana jest a conto przełożonego. To także można nazwać pracą niewidzialną. Najczęściej nie zdajemy sobie także sprawy, jaką pracę wykonują nasi szefowie czy choćby koledzy zza biurka. Brak zrozumienia wynika z różnorodnego odbioru pracy. Dla jednych to, że ktoś konstruuje e-mail przez godzinę jest niewyobrażalne. Z punktu widzenia takiej osoby napisanie kilku zdań i dobór odpowiednich słów może mieć kluczowe znaczenia dla całego działu lub firmy i przyszłości poszczególnych pracowników. W tym wypadku jest to praca niewidzialna, jednak w pełni opłacana w przeciwieństwie do prac typowo domowych.
Praca w domu to też praca
Kobiety rezygnujące z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi pozbawione są szansy na wynagrodzenie, nie wspominając o emeryturze. A trzeba pamiętać, że praca w domu to często ponadwymiarowa, trudna i nieodpłatna praca, której towarzyszy wiele wyrzeczeń.