Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niewidzialna praca kobiet o wielkiej mocy

Niewidzialna praca kobiet o wielkiej mocy

 
Niewidzialna praca kobiet o wielkiej mocy

Choć przerwę od pracy po urodzeniu dziecka nazywamy urlopem macierzyńskim, ten czas to urlop jedynie z nazwy. Opieka nad niemowlęciem bywa wyczerpująca. I trudno mówić w jej kontekście o normowanym czasie pracy czy przywilejach, jakie mają osoby zatrudnione na etatach. Dlaczego praca kobiet w domu wciąż jest niedoceniana i niewidzialna? Choć wiele kobiet godzi karierę zawodową z opieką nad dziećmi i pracą w domu, to temat wciąż spychany na margines.

 

Niewidzialna praca – kto ją wykonuje

 

Praca niewidzialna to zazwyczaj wymagająca ogromnego zaangażowania praca wykonywana w domu, w ramach rodziny i życia codziennego – nieodpłatnie. Tym mianem można też określić całą listę obowiązków wykonywanych przez ludzi pozostających w cieniu, a bez których sukces firmy czy poszczególnych osób byłby niemożliwy.

W kontekście niewidzialnej pracy warto podkreślić również rolę wolontariuszy pracujących w licznych fundacjach i stowarzyszeniach. To praca nieodpłatna, a przecież niezwykle wartościowa.

Postrzegając ten temat w kategoriach domowych, w stereotypowym podziale ról, najczęściej niewidzialną pracą obarczane są kobiety. Nie bez przyczyny mówimy, że mężczyźni nie pracują, ale pomagają w domu. Pomagają – bo cała odpowiedzialność za funkcjonowanie rodziny spoczywa na kobietach. Nie chodzi bynajmniej tylko o zrobienie prania czy ugotowanie obiadu. Dużym obciążeniem jest sama organizacja domowych zadań, ich zaplanowanie itd.

Warto też podkreślić, jak bardzo niedocenione są zawody takie jak asystent/ka, gdzie lwia część obowiązków wykonywana jest a conto przełożonego. To także można nazwać pracą niewidzialną. Najczęściej nie zdajemy sobie także sprawy, jaką pracę wykonują nasi szefowie czy choćby koledzy zza biurka. Brak zrozumienia wynika z różnorodnego odbioru pracy. Dla jednych to, że ktoś konstruuje e-mail przez godzinę jest niewyobrażalne. Z punktu widzenia takiej osoby napisanie kilku zdań i dobór odpowiednich słów może mieć kluczowe znaczenia dla całego działu lub firmy i przyszłości poszczególnych pracowników. W tym wypadku jest to praca niewidzialna, jednak w pełni opłacana w przeciwieństwie do prac typowo domowych.

 

Praca w domu to też praca

 

Kobiety rezygnujące z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi pozbawione są szansy na wynagrodzenie, nie wspominając o emeryturze. A trzeba pamiętać, że praca w domu to często ponadwymiarowa, trudna i  nieodpłatna praca, której towarzyszy wiele wyrzeczeń.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.