Rzadko myślimy o biurze jako o miejscu, w którym jesteśmy narażeni na czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Tymczasem nieustanna ekspozycja na ekrany elektroniczne może negatywnie odbijać się zdrowiu. Czym jest niebieskie światło, jak się przed nim chronić?
Światło niebieskie: co to jest?
Niebieskie, a w zasadzie niebieskofioletowe światło emitują monitory różnego rodzaju urządzeń elektronicznych – komputery, tablety, telefony komórkowe. Tego typu promieniowanie ogniskuje na plamce żółtej siatkówki, gdzie aktywuje melanopsynę, światłoczuły pigment wzrokowy, mający duże znaczenie np. dla regulowania dobowego cyklu organizmu.
Niebieskie światło występuje w ciągu dnia, w związku z czym reakcją organizmu jest aktywność, czuwanie. Ekspozycja na niebieskie światło do późna po zmroku – na przykład przeglądanie internetu wieczorem – może wywoływać zaburzenia snu, trudności z zasypianiem. Co więcej, wysokoenergetyczna wiązka niebieskofioletowego światła może prowadzić do zmian i uszkodzeń komórki plamki żółtej.
Czy niebieskie światło szkodzi w pracy?
Wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany komputera w pracy powoduje zmęczenie oczu, może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, wad wzroku, łzawienia, Kodeks pracy zapewnia pracownikowi prawo do 5-minutowego wypoczynku na każdą godzinę pracy przy monitorze – dla własnego dobra warto tego przestrzegać.
Z kolei wykonywanie obowiązków wieczorami, kończenie projektów nocą – może prowadzić do bezsenności i w związku z tym przemęczenia.
Światło niebieskie w pracy: jak się chronić?
Wrażliwość na niebieskie światło jest do pewnego stopnia kwestią indywidualną, niemniej w przypadku pracy przed komputerem dobrze jest zachować szczególną ostrożność. Wspomniane przerwy w pracy są absolutnym minimum. W tym czasie nie sięgajmy jednak po telefon czy tablet, ale pozwólmy odpocząć oczom od wszelkiego rodzaju ekranów.
Dbajmy o to, by monitory nie były jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są również specjalne okulary do pracy przed komputerem. Różne filtry antyrefleksyjne i blokujące niebieskofioletowe światło można zamontować także bezpośrednio na ekrany komputera.
Bardzo istotną kwestią jest także właściwy wypoczynek po pracy. Jeśli większość obowiązków wykonujemy przed ekranem komputera, w czasie wypoczynku powinniśmy trzymać się od niego z daleka – pozwólmy oczom odpocząć.
Warto też pamiętać o regularnym badaniu wzroku. Nieprzestrzeganie przerw, zasad bhp i ergonomii pracy przy komputerze, a także niewłaściwy wypoczynek, stała ekspozycja na ekrany – mogą prowadzić do wad wzroku.