Najbardziej stresujące zawody na świecie
Stanowiska zawodowe można wartościować według różnych kryteriów. Jednym z nich jest czynnik stresu. Istnieją takie profesje, w których stres jest na poziomie minimalnym, pojawia się sporadycznie lub nie ma go wcale. Występują jednak też bardzo stresujące zawody, z którymi nie każdy może sobie poradzić.
Często tworzy się rankingi, w których wymienia się najbardziej stresujące zawody. Mamy więc zestawienia najbardziej stresujących zawodów świata, coroczne rankingi najbardziej stresujących zawodów w Polsce, a także na mniejszych obszarach.
Klasyfikacja najbardziej stresujących zawodów
Czynniki powodujące stres w pracy są dla każdej osoby inne. Niektórzy w pewnych sytuacjach poradzą sobie bez żadnych problemów, a inni będą sparaliżowani ze strachu. Surowy szef, niewygodny klient mogą wpłynąć na jakość naszej pracy. Jednak wśród wielu elementów wywołujących napięcie, można wyodrębnić te, które najczęściej są przyczyną silnego stresu. Charakterystyczne dla konkretnych zawodów pozwalają zakwalifikować je do najbardziej stresujących zawodów świata.
Zagrożenie życia
Praktycznie w każdym zestawieniu pojawiają się takie zawody jak żołnierz, policjant i strażak. Podstawowym czynnikiem powodującym stres jest oczywiście ryzyko utraty zdrowia i życia. Nieustanne zagrożenia, nieprzewidywalność biegu wydarzeń sprawiają, że nie każdy może poradzić sobie na tym stanowisku. Dlatego w przypadku rekrutacji na każde z nich prowadzi się specjalne testy i badania psychologiczne.
Odpowiedzialność za innych
Czynnikiem wywołującym duży stres w pracy jest odpowiedzialność, którą ponosi się za zdrowie i życie drugiego człowieka. Lekarz, pielęgniarka, położna mający codziennie kontakt z chorobami i śmiercią – to zawody, które również pojawiają się w ww. rankingach. Każda ich decyzja może pacjentom pomóc, ale też błędnie podjęta może mieć tragiczne konsekwencje.
Wśród stresujących zawodów wymienia się również zawód pilota oraz kontrolera lotów. Tutaj chodzi o odpowiedzialność za pasażerów. Transport powietrzny jest bardzo specyficzny i margines błędu jest bardzo mały. Złe decyzje mogą doprowadzić do katastrofy na dużą skalę.
Odpowiedzialność za innych charakteryzuje również stanowisko menadżera. Kontrolowanie pracy zespołu, efekty zależne od tego, jak poprowadzi się daną grupę ludzi, to elementy, które powodują, że tę profesję również umieszcza się w zestawieniach najbardziej stresujących zawodów na świecie.
Publiczna ocena wykonywanego zawodu, wystąpienia publiczne
Często wydawać się może, że bycie dziennikarzem, aktorem, muzykiem czy tancerzem wiąże się ze spełnianiem życiowych pasji. Z pewnością w dużej mierze tak jest. Jednak trzeba pamiętać, że te zawody są pod ciągłą obserwacją - fanów, krytyków, mediów. Najdrobniejsze błędy są wychwytywane w mgnieniu oka. Dzisiejsza technika pozwala też uwiecznić takie błędy i powielać je w Internecie.
Są nawet dedykowane portale, które komentują największe wpadki i błędy popełniane przez przedstawicieli tych zawodów.
Terminowość zleceń, czas wykonania zlecenia
Dużym czynnikiem stresogennym jest czas, a właściwie jego ograniczenia, wpływające na wykonanie zadania. To zjawisko bardzo często występuje przy koordynowaniu eventów, imprez masowych itp. Potrzeba dopięcia wszystkiego na ostatni guzik, konieczność pogodzenia ze sobą różnych sekcji oraz wytycznych klienta może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz ciągłego napięcia i zdenerwowania.