Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nagroda jubileuszowa, a staż pracy

Nagroda jubileuszowa, a staż pracy

 
Nagroda jubileuszowa, a staż pracy

Prawo pracy określa, że istnieje forma nagrody za przepracowane lata. Takie wynagrodzenie nazywane jest nagrodą jubileuszową.

 

Nagroda jubileuszowa – co to jest?


Nagroda jubileuszowa to świadczenie finansowe, które otrzymuje pracownik za przepracowanie określonego stażu pracy w zawodzie lub w określonym miejscu pracy.

 

Jubileuszówka – komu przysługuje?


W kodeksie pracy nie jest powiedziane, że każdemu pracownikowi po przepracowaniu określonej liczby lat przysługuje nagroda jubileuszowa. Dlatego to, czy pracownik otrzyma nagrodę zależy po części od woli pracodawcy. Jeżeli zarząd podejmie decyzję o przyznawaniu takich nagród, to w dokumentach wewnątrzzakładowych powinien znaleźć się zapis określający zasady ich przyznawania. Są natomiast pewne grupy zawodowe, które mają prawnie zagwarantowane świadczenia jubileuszowe. Są to między innymi:

    • nauczyciele
    • pracownicy samorządowi
    • górnicy
    • bibliotekarze
    • pracownicy służby cywilnej
    • pracownicy służby zdrowia
    • pracownicy instytucji kultury
    • pracownicy urzędów skarbowych

 

Nagroda jubileuszowa, a staż pracy


W przypadku nagród jubileuszowych pojawia się pytanie jak obliczyć staż pracy potrzebny do otrzymania takiej nagrody. W Kodeksie pracy są określone pewne okresy nieświadczenia pracy, które mimo to zalicza się do wysługi lat. Jest to między innymi czas, w którym pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Wlicza się też w to urlop macierzyński, a także okres studiów (w przypadku studiów wyższych licencjackich i magisterskich dolicza się 8 lat). W przypadku przedsiębiorstw prywatnych pracodawca sam określa, po jakim okresie wypłacić nagrodę, natomiast w wyżej wymienionych profesjach jest to ściśle określone. Do lat pracy należy także doliczyć prowadzenie gospodarstwa rolnego, natomiast nie wlicza się prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

 

Nagroda jubileuszowa – podstawa prawna


Prawo pracy ściśle określa wysokość nagrody jubileuszowej w tak zwanej budżetówce (są to między innymi nauczyciele, urzędnicy państwowi i pracownicy samorządowi). Trzeba pamiętać także, że nagroda jubileuszowa podlega opodatkowaniu. W przypadku nauczycieli zapis określający wysokość nagrody można znaleźć w dokumencie, który nazywa się Karta Nauczyciela:

    • za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
    • za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
    • za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
    • za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
    • za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?