Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nabycie prawa do urlopu

Nabycie prawa do urlopu

 
Nabycie prawa do urlopu

Płatny urlop wypoczynkowy to długo wyczekiwany moment dla każdego pracownika. Jest to czas, który należy przeznaczyć na regenerację sił, aby wrócić do pracy z energią i głową pełną nowych pomysłów. Prawo do urlopu wypoczynkowego ma każdy pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że w przypadku umów cywilno-prawnych (umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło), pracownik nie może domagać się od pracodawcy zapewnienia dni wolnych. Wymiar urlopu wypoczynkowego przy umowie o pracę zależy od stażu pracy. Na początku naszej kariery zawodowej wymiar urlopu jest mniejszy niż po przepracowaniu określonego w Kodeksie pracy czasu. Jak zatem wygląda nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracownika?

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego


Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego może wynosić 20 lub 26 dni. Zgodnie z artykułem 154. Kodeksu pracy pracownik, którego staż pracy jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jeżeli staż pracy pracownika przekracza 10 lat, to wymiar urlopu zwiększa się do 26 dni.  

Warto tutaj zaznaczyć, że do stażu pracy wliczają się okresy nauki. I tak, w przypadku ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej (lub równorzędnej) dolicza się 3 lata, średniej szkoły zawodowej 5 lat. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej sprawia, że do stażu pracy wlicza się pracownikom 4 lata. Szkoła policealna daje 6 lat stażu pracy, natomiast ukończenie szkoły wyższej (zarówno z tytułem licencjata, jak i magistra) powoduje zaliczenie 6 lat. W każdej sytuacji należy udokumentować zakończenie edukacji w danej placówce poprzez przedłożenie odpowiedniego dokumentu (dyplomu, świadectwa dojrzałości). Okresy nauki nie sumują się. Oznacza to, że jeżeli ukończyliśmy średnią szkołę ogólnokształcącą i uczelnie wyższą, to do stażu pracy wlicza się tylko 6 lat przysługujące z tego tytuły, a nie np. 10 lat po zsumowaniu obu okresów nauki.

Jeżeli pracownik już w czasie studiów podjął zatrudnienie, to wtedy zalicza się ten okres (zatrudnienia bądź studiów), który jest bardziej korzystny dla danego pracownika.

 

Kiedy nabywa się prawo do urlopu


Nabycie prawa do urlopu rozpoczyna się w momencie podjęcia zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli po raz pierwszy podpisaliśmy umowę o pracę, to z upływem każdego miesiąca pracy nabywamy 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa się z góry z każdym kolejnym kalendarzowym rokiem. W zależności od przepracowanego stażu może to być 20 lat lub 26 lat.

Do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego nie wliczają się natomiast okresy zatrudnienia w oparciu o umowy cywilno-prawne, czyli umowę o dzieło i umowę-zlecenie. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!