Płatny urlop wypoczynkowy to długo wyczekiwany moment dla każdego pracownika. Jest to czas, który należy przeznaczyć na regenerację sił, aby wrócić do pracy z energią i głową pełną nowych pomysłów. Prawo do urlopu wypoczynkowego ma każdy pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że w przypadku umów cywilno-prawnych (umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło), pracownik nie może domagać się od pracodawcy zapewnienia dni wolnych. Wymiar urlopu wypoczynkowego przy umowie o pracę zależy od stażu pracy. Na początku naszej kariery zawodowej wymiar urlopu jest mniejszy niż po przepracowaniu określonego w Kodeksie pracy czasu. Jak zatem wygląda nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracownika?
Wymiar urlopu wypoczynkowego
Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego może wynosić 20 lub 26 dni. Zgodnie z artykułem 154. Kodeksu pracy pracownik, którego staż pracy jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jeżeli staż pracy pracownika przekracza 10 lat, to wymiar urlopu zwiększa się do 26 dni.
Warto tutaj zaznaczyć, że do stażu pracy wliczają się okresy nauki. I tak, w przypadku ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej (lub równorzędnej) dolicza się 3 lata, średniej szkoły zawodowej 5 lat. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej sprawia, że do stażu pracy wlicza się pracownikom 4 lata. Szkoła policealna daje 6 lat stażu pracy, natomiast ukończenie szkoły wyższej (zarówno z tytułem licencjata, jak i magistra) powoduje zaliczenie 6 lat. W każdej sytuacji należy udokumentować zakończenie edukacji w danej placówce poprzez przedłożenie odpowiedniego dokumentu (dyplomu, świadectwa dojrzałości). Okresy nauki nie sumują się. Oznacza to, że jeżeli ukończyliśmy średnią szkołę ogólnokształcącą i uczelnie wyższą, to do stażu pracy wlicza się tylko 6 lat przysługujące z tego tytuły, a nie np. 10 lat po zsumowaniu obu okresów nauki.
Jeżeli pracownik już w czasie studiów podjął zatrudnienie, to wtedy zalicza się ten okres (zatrudnienia bądź studiów), który jest bardziej korzystny dla danego pracownika.
Kiedy nabywa się prawo do urlopu
Nabycie prawa do urlopu rozpoczyna się w momencie podjęcia zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli po raz pierwszy podpisaliśmy umowę o pracę, to z upływem każdego miesiąca pracy nabywamy 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa się z góry z każdym kolejnym kalendarzowym rokiem. W zależności od przepracowanego stażu może to być 20 lat lub 26 lat.
Do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego nie wliczają się natomiast okresy zatrudnienia w oparciu o umowy cywilno-prawne, czyli umowę o dzieło i umowę-zlecenie.