Wiele firm decyduje się na umożliwienie swoim pracownikom pracy zdalnej. Niektórym zatrudnionym wydaje się, że wykonywanie obowiązków na domowym laptopie nie różni się wiele od “klikania” na służbowym sprzęcie. W końcu na jednym i drugim urządzeniu jest dostęp do internetu, edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych. Jednak praca zdalna, by przebiegała bez zakłóceń, powinna opierać się na odpowiednim zabezpieczeniu. Jedną z takich form jest VPN.
VPN – co to?
VPN jest skrótem od słów Virtual Private Network – tłumacząc dosłownie: wirtualna prywatna sieć. Ale jak to rozumieć w praktyce? Hasło odnosi się do naszej aktywności online. VPN jest pewnego rodzaju pośrednikiem, pozwalającym użytkownikom zachować prywatność.
Standardowe surfowanie po internecie można opisać schematem, w którym użytkownik o indywidualnym adresie IP łączy się za pomocą dostawcy internetu ze stronami internetowymi. Właściciele tych stron zbierają dane na temat odwiedzającego – np. lokalizację, historię kliknięć. Mogą te informacje sprzedać, a co gorsza, te dane mogą zostać przechwycone przez hakerów.
Połączenie VPN sprawia, że nasz adres IP zostaje ukryty, a właściciele stron, które przeglądamy, widzą jedynie IP należące do sieci VPN. W ten sposób nie są w stanie powiązać obserwowanych ruchów na swoim portalu z konkretną osobą.
Po co używać VPN?
Prywatność w sieci jest czymś, co coraz trudniej osiągnąć. Firmy prześcigają się w tym, by wiedzieć o użytkownikach internetu - a zarazem konsumentach, jak najwięcej. Cyberprzestępcy wyłudzają dane osobowe, dostępy do kont bankowych, próbują wymusić płatności. Dlatego też warto skorzystać z usług VPN.
Programy te mają szczególne znaczenie, jeśli pracodawca oferuje możliwość pracy zdalnej. Szyfrowanie i bezpieczeństwo informacji to podstawa każdej działalności. Jeżeli ktoś musi korzystać z domowej sieci, albo co gorsza z sieci publicznych, naraża się na ataki, których ofiarą będzie nie tylko użytkownik, ale też pracodawca, czy klient. VPN na telefonie lub komputerze ogranicza prawdopodobieństwo takich sytuacji.
Z VPN użytkownicy korzystają również do omijania geoblokad, zmieniania adresu IP na zagraniczne, a także w walce o wolność słowa w internecie – gdyż usługa sieci szyfrującej pozwala omijać blokady stosowane przez rządy państw. Tutaj jako najlepszy przykład można podać walkę dziennikarzy z cenzurą stosowaną przez władze. Trzeba tu jednak zwrócić szczególną uwagę co do legalności poszczególnych zachowań i dbać o dobre praktyki i etykietę w sieci.
Czy VPN jest bezpieczny?
Korzystając z internetu, tak naprawdę trzeba pamiętać, że nigdy w 100% nie możemy czuć się bezpiecznie, wszelkie nowe zabezpieczenia hakerzy traktują jak wyzwanie. Jednak sieć VPN może pomóc skutecznie chronić się przed działaniami cyberprzestępców.
Czy z kolei sam VPN jest bezpieczne? Tutaj głównym problemem jest sprzedaż danych przez właścicieli serwerów szyfrujących nasz adres IP. VPN darmowy to częsta pułapka. Firmy, które nie pobierają opłat od użytkowników serwerów VPN, zazwyczaj rekompensują sobie wydatki poprzez transakcje, których przedmiotem są zebrane informacje o użytkownikach.
Jeżeli pracodawca zleca nam pracę w domu zdalną, udostępniając jednocześnie dane do konfiguracji sieci VPN, to powinny one gwarantować bezpieczne połączenie. Pamiętajmy jednocześnie, by przenosząc obowiązki do domów nie zapominać o innych powinnościach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zależność między pracą zdalną a BPH, róbmy przerwy, wstając od biurka, zadbajmy o oświetlenie.