Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Motywowanie pracowników - rodzaje, sposoby, metody

Motywowanie pracowników - rodzaje, sposoby, metody

 
Motywowanie pracowników - rodzaje, sposoby, metody

Rodzaje motywacji

 

Ludzie do działania potrzebują motywacji. Impulsów można dostarczać na wielu poziomach, za pomocą różnych technik. Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego sposobu motywowania, warto zapoznać się z rodzajami motywacji. Zasadniczo wyróżniamy dwa:

 

Motywacja zewnętrzna – to motywacja budowana poprzez system nagród. W kontekście rynku pracy można wymienić motywację pozytywną (podwyżka, bonusy, dodatki, premie, awans) oraz negatywną (kary, gradacja stanowiska, redukcja wynagrodzenia).

 

Motywacja wewnętrzna – to działanie wynikające z samej potrzeby działania. Ktoś wykonuje dane zadanie, ponieważ chce – sprawia mu to radość, daje poczucie spełnienia. Wykonanie jednego polecenia, zagadnienia, motywuje go do przystąpienia do kolejnego.

 

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna pracowników powinna odbywać się zarówno w perspektywie całej grupy, jak i każdego jej członka indywidualnie.

 

Sposoby motywowania pracowników

 

Jako dwa główne typy motywacji można wymienić  motywację pozytywną i negatywną. Jedni wolą straszyć podwładnych zwolnieniem, inni nagradzać awansem. Jak łatwo się domyślić, to motywacja pozytywna daje lepsze efekty. Sposoby motywowania pracowników są zależne i od osoby dającej bodziec do konkretnych działań i od podwładnych, którzy tym sygnałom podlegają.

 

Pierwszą zasadą motywowania pracowników jest zrozumienie faktu, że to, co atrakcyjne dla nas (liderów, menadżerów) niekoniecznie będzie odpowiednią metodą gratyfikacji pracownika. Co za tym idzie, aby opracować odpowiedni plan motywacji, należy zapoznać się z tym, kim jest nasz pracownik. Nie chodzi tylko o przyjrzenie się pracy, jaką wykonuje w firmie. Ważne są również pasje, relacje z innymi ludźmi, to jakie nasz pracownik ma poglądy i potrzeby.

 

Odpowiednia komunikacja również wpływa na motywację pracowników. Jeśli wyraźnie stawia się przed nim cele, oczekiwania, będą mieli jasność działania. Tutaj też trzeba wykazać się znajomością predyspozycji pracownika. Należy zadbać o to, by jego zadania były odpowiednio dostosowane - ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Możliwość rozwoju i wykazania się jest motywująca, jednak kiedy narzucimy zbyt duże tempo, pracownik może popadać we frustrację ze względu na nieumiejętność poradzenia sobie z problemem. Z kolei zbyt proste zadania powodują obniżoną samoocenę pracownika lub wewnętrzną niezgodę na wykonywanie takich obowiązków.

 

Dużą rolę odgrywa nastawienie przełożonego do pracownika. Jeśli nie wierzy on w umiejętności podwładnego, nie oczekuje po nim niczego dobrego, to pracownik może poczuć się zdemotywowany, a co gorsze – zagrożony.
Motywująca postawa przełożonego cechuje się również tym, że np. menadżer umie dostrzec sukcesy pracowników i odpowiednio je pochwalić. Jeśli będziemy pozostawiać bez komentarza wykonane zadania, wtedy z jednej strony wśród pracowników może narastać frustracja, a z drugiej strach, że wykonuje swoje zadania nieodpowiednio, albo niewystarczająco dobrze i że z tego tytułu grozi mu zwolnienie.

 

Metody motywacji

 

Metody motywacji pracowników mają jednak nie tylko wspomagać samopoczucie jednostek czy grupy. Zadaniem menadżera jest przecież również dbanie o rozwój firmy, o jak najlepsze wykonywanie projektów, o efektywność grupy.
W związku z tym menadżer powinien dobierać takie metody motywacji, aby przynosiły one korzyści i firmie i pracownikowi.

 

Jeśli pod pojęciem metody rozumiemy zespół konkretnych działań, mających prowadzić do konkretnego celu, można podzielić je na metody wykorzystujące narzędzia materialne i niematerialne.

 

System nagród materialnych często jest sformalizowany w umowie lub przedstawiony pracownikowi przed rozpoczęciem zatrudnienia - np. regularne podwyżki po efektywnie przepracowanym okresie, system premiowy od uzyskanego klienta lub ukończonego zlecenia. Jednak obecnie panuje przekonanie, że wynagrodzenie nie jest najbardziej efektywnym i skutecznym sposobem motywacji  (oczywiście zawsze jest to uwarunkowane potrzebami jednostki).

 

Jak zatem motywować pracowników, nie wydając na to pieniędzy? Kilka z nich zostało już opisanych powyżej - wyznaczanie jasnych i odpowiednich celów, odpowiednia komunikacja (pochwały i konstruktywna krytyka). Oprócz tego dużą gratyfikacją dla pracownika może być włączenie go w działania samego menadżera. Udział w podejmowaniu decyzji, możliwość przedstawienia pomysłów i rozwiązań osobom na wyższych szczeblach mogą wzmocnić w pracowniku poczucie przynależności i do grupy i do firmy, ale też dają możliwość samorealizacji i wykazania się.

 

Duże znaczenie będzie miało również wsparcie przy rozwoju umiejętności pracownika, jego kariery. Ponadto w motywowaniu może pomóc udostępnienie odpowiedniego, lepszego technicznie sprzętu czy narzędzi do pracy. Poprawić to może nie tylko komfort pracy, ale też jej efektywność.


Do niematerialnych narzędzi motywacji należą również pochwały. Znaczenie mają te, które przekazuje bezpośredni przełożony, ale też te, które przekazać może np. kierownik całego działu lub prezes całego przedsiębiorstwa. Zauważenie i docenienie efektów ciężkiej pracy motywuje do jeszcze lepszego wykonywania kolejnych zadań.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?