Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Motywowanie pracowników - rodzaje, sposoby, metody

Motywowanie pracowników - rodzaje, sposoby, metody

 
Motywowanie pracowników - rodzaje, sposoby, metody

Rodzaje motywacji

 

Ludzie do działania potrzebują motywacji. Impulsów można dostarczać na wielu poziomach, za pomocą różnych technik. Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego sposobu motywowania, warto zapoznać się z rodzajami motywacji. Zasadniczo wyróżniamy dwa:

 

Motywacja zewnętrzna – to motywacja budowana poprzez system nagród. W kontekście rynku pracy można wymienić motywację pozytywną (podwyżka, bonusy, dodatki, premie, awans) oraz negatywną (kary, gradacja stanowiska, redukcja wynagrodzenia).

 

Motywacja wewnętrzna – to działanie wynikające z samej potrzeby działania. Ktoś wykonuje dane zadanie, ponieważ chce – sprawia mu to radość, daje poczucie spełnienia. Wykonanie jednego polecenia, zagadnienia, motywuje go do przystąpienia do kolejnego.

 

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna pracowników powinna odbywać się zarówno w perspektywie całej grupy, jak i każdego jej członka indywidualnie.

 

Sposoby motywowania pracowników

 

Jako dwa główne typy motywacji można wymienić  motywację pozytywną i negatywną. Jedni wolą straszyć podwładnych zwolnieniem, inni nagradzać awansem. Jak łatwo się domyślić, to motywacja pozytywna daje lepsze efekty. Sposoby motywowania pracowników są zależne i od osoby dającej bodziec do konkretnych działań i od podwładnych, którzy tym sygnałom podlegają.

 

Pierwszą zasadą motywowania pracowników jest zrozumienie faktu, że to, co atrakcyjne dla nas (liderów, menadżerów) niekoniecznie będzie odpowiednią metodą gratyfikacji pracownika. Co za tym idzie, aby opracować odpowiedni plan motywacji, należy zapoznać się z tym, kim jest nasz pracownik. Nie chodzi tylko o przyjrzenie się pracy, jaką wykonuje w firmie. Ważne są również pasje, relacje z innymi ludźmi, to jakie nasz pracownik ma poglądy i potrzeby.

 

Odpowiednia komunikacja również wpływa na motywację pracowników. Jeśli wyraźnie stawia się przed nim cele, oczekiwania, będą mieli jasność działania. Tutaj też trzeba wykazać się znajomością predyspozycji pracownika. Należy zadbać o to, by jego zadania były odpowiednio dostosowane - ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Możliwość rozwoju i wykazania się jest motywująca, jednak kiedy narzucimy zbyt duże tempo, pracownik może popadać we frustrację ze względu na nieumiejętność poradzenia sobie z problemem. Z kolei zbyt proste zadania powodują obniżoną samoocenę pracownika lub wewnętrzną niezgodę na wykonywanie takich obowiązków.

 

Dużą rolę odgrywa nastawienie przełożonego do pracownika. Jeśli nie wierzy on w umiejętności podwładnego, nie oczekuje po nim niczego dobrego, to pracownik może poczuć się zdemotywowany, a co gorsze – zagrożony.
Motywująca postawa przełożonego cechuje się również tym, że np. menadżer umie dostrzec sukcesy pracowników i odpowiednio je pochwalić. Jeśli będziemy pozostawiać bez komentarza wykonane zadania, wtedy z jednej strony wśród pracowników może narastać frustracja, a z drugiej strach, że wykonuje swoje zadania nieodpowiednio, albo niewystarczająco dobrze i że z tego tytułu grozi mu zwolnienie.

 

Metody motywacji

 

Metody motywacji pracowników mają jednak nie tylko wspomagać samopoczucie jednostek czy grupy. Zadaniem menadżera jest przecież również dbanie o rozwój firmy, o jak najlepsze wykonywanie projektów, o efektywność grupy.
W związku z tym menadżer powinien dobierać takie metody motywacji, aby przynosiły one korzyści i firmie i pracownikowi.

 

Jeśli pod pojęciem metody rozumiemy zespół konkretnych działań, mających prowadzić do konkretnego celu, można podzielić je na metody wykorzystujące narzędzia materialne i niematerialne.

 

System nagród materialnych często jest sformalizowany w umowie lub przedstawiony pracownikowi przed rozpoczęciem zatrudnienia - np. regularne podwyżki po efektywnie przepracowanym okresie, system premiowy od uzyskanego klienta lub ukończonego zlecenia. Jednak obecnie panuje przekonanie, że wynagrodzenie nie jest najbardziej efektywnym i skutecznym sposobem motywacji  (oczywiście zawsze jest to uwarunkowane potrzebami jednostki).

 

Jak zatem motywować pracowników, nie wydając na to pieniędzy? Kilka z nich zostało już opisanych powyżej - wyznaczanie jasnych i odpowiednich celów, odpowiednia komunikacja (pochwały i konstruktywna krytyka). Oprócz tego dużą gratyfikacją dla pracownika może być włączenie go w działania samego menadżera. Udział w podejmowaniu decyzji, możliwość przedstawienia pomysłów i rozwiązań osobom na wyższych szczeblach mogą wzmocnić w pracowniku poczucie przynależności i do grupy i do firmy, ale też dają możliwość samorealizacji i wykazania się.

 

Duże znaczenie będzie miało również wsparcie przy rozwoju umiejętności pracownika, jego kariery. Ponadto w motywowaniu może pomóc udostępnienie odpowiedniego, lepszego technicznie sprzętu czy narzędzi do pracy. Poprawić to może nie tylko komfort pracy, ale też jej efektywność.


Do niematerialnych narzędzi motywacji należą również pochwały. Znaczenie mają te, które przekazuje bezpośredni przełożony, ale też te, które przekazać może np. kierownik całego działu lub prezes całego przedsiębiorstwa. Zauważenie i docenienie efektów ciężkiej pracy motywuje do jeszcze lepszego wykonywania kolejnych zadań.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Asystent Brokera

    Aon Polska Services Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    asystent  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Aktywne wsparcie Brokerów. Przygotowywanie slipów brokerskich, opracowań, raportów, rekomendacji i innych niezbędnych dokumentów. Raportowanie zgodnie z procedurami Aon. Dbanie o porządek w dokumentacji zgodnie z procedurami Aon. Poszerzanie wiedzy...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.