Uprawnienia do montażu rusztowań
Rusztowania są stosowane na budowach, przy montażu scen lub podczas mycia okien bardzo wysokich budynków. Mogą się one różnić od siebie konstrukcją oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Wszystkie wymagania związane z montowaniem konstrukcji powinny być przestrzegane. Jest to ważne głównie ze względów bezpieczeństwa. Przepisy budowlane dotyczą między innymi zasad montażu, eksploatacji oraz demontażu. Czy zatem do montażu rusztowań wymagane są specjalne uprawnienia?
Osoby zatrudnione bezpośrednio przy montowaniu rusztowań powinny posiadać uprawnienia montażysty rusztowań. Pracownicy, którzy są odpowiedzialni za podawanie czy odbiór poszczególnych elementów konstrukcji oraz przygotowywanie terenu, nie muszą spełniać powyższych wymagań. Warto pamiętać, że ich pracę kontrolują osoby, które mają prawo do stawiania rusztowań.
Uprawnienia te są wydawane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Najpierw należy odbyć odpowiednie szkolenie, które jest organizowane przez powyższą placówkę lub jednostki przez nią do tego upoważnione.
Szkolenie jest zakończone egzaminem przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez wyżej wymieniony instytut. Test składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Zdobycie pozytywnego wyniku skutkuje wydaniem Książki operatora maszyn roboczych (książeczki montera rusztowań).
Uczestnicy kursu muszą mieć ukończone 18 lat. Wymagane jest także minimum podstawowe wykształcenie oraz aktualne zaświadczenie lekarskie o możliwości wykonywania prac na wysokości powyżej 3 m. Uprawnienia pozwalające na montowanie rusztowań są wydawane bezterminowo. Można je jednak stracić np. gdy pracownik zajmuje się montowaniem konstrukcji pod wpływem alkoholu.
Rusztowania – przepisy
Montaż rusztowań powinien być wykonany w profesjonalny sposób, aby nie narażać życia osób, które będą się po nich poruszać. W związku z tym wszystkie wymagania zostały opisane między innymi w następujących ustawach:
• artykuł 237. Kodeksu pracy,
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych,
• dział IV, rozdział 6: „Prace szczególnie niebezpieczne” w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.