Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Montaż rusztowań – jakie trzeba mieć uprawnienia

Montaż rusztowań – jakie trzeba mieć uprawnienia

 
Montaż rusztowań – jakie trzeba mieć uprawnienia

Uprawnienia do montażu rusztowań

 

Rusztowania są stosowane na budowach, przy montażu scen lub podczas mycia okien bardzo wysokich budynków. Mogą się one różnić od siebie konstrukcją oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Wszystkie wymagania związane z montowaniem konstrukcji powinny być przestrzegane. Jest to ważne głównie ze względów bezpieczeństwa. Przepisy budowlane dotyczą między innymi zasad montażu, eksploatacji oraz demontażu. Czy zatem do montażu rusztowań wymagane są specjalne uprawnienia?

 

Osoby zatrudnione bezpośrednio przy montowaniu rusztowań powinny posiadać uprawnienia montażysty rusztowań. Pracownicy, którzy są odpowiedzialni za podawanie czy odbiór poszczególnych elementów konstrukcji oraz przygotowywanie terenu, nie muszą spełniać powyższych wymagań. Warto pamiętać, że ich pracę kontrolują osoby, które mają prawo do stawiania rusztowań.

 

Uprawnienia te są wydawane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Najpierw należy odbyć odpowiednie szkolenie, które jest organizowane przez powyższą placówkę lub jednostki przez nią do tego upoważnione.

 

Szkolenie jest zakończone egzaminem przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez wyżej wymieniony instytut. Test składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Zdobycie pozytywnego wyniku skutkuje wydaniem Książki operatora maszyn roboczych (książeczki montera rusztowań).

 

Uczestnicy kursu muszą mieć ukończone 18 lat. Wymagane jest także minimum podstawowe wykształcenie oraz aktualne zaświadczenie lekarskie o możliwości wykonywania prac na wysokości powyżej 3 m. Uprawnienia pozwalające na montowanie rusztowań są wydawane bezterminowo. Można je jednak stracić np. gdy pracownik zajmuje się montowaniem konstrukcji pod wpływem alkoholu.

 

Rusztowania – przepisy

 

Montaż rusztowań powinien być wykonany w profesjonalny sposób, aby nie narażać życia osób, które będą się po nich poruszać. W związku z tym wszystkie wymagania zostały opisane między innymi w następujących ustawach:

• artykuł 237. Kodeksu pracy,

• rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych,

• dział IV, rozdział 6: „Prace szczególnie niebezpieczne” w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!