Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Molestowanie w pracy

Molestowanie w pracy

 
Molestowanie w pracy

Molestowanie w pracy

 

Molestowanie w pracy jest jednym z najcięższych naruszeń służbowych relacji, skutkujących nie tylko konsekwencjami w zakresie prawa pracy, ale także dramatycznym obniżeniem jakości życia osoby molestowanej. Skutki molestowania seksualnego odczuwają nie tylko ofiary, lecz także ich rodziny, co sprawia, że patologie tego rodzaju mają charakter inkluzywny (włączający). Mimo wielu niejasności prawnych należy twardo, konsekwentnie i stanowczo zwalczać najmniejsze nawet przejawy zachowań nacechowanych przemocą - tak słowną, jak i fizyczną. Warto poznać rodzaje molestowania, bowiem prawo pracy niestety nie jest w tym obszarze skonstruowane zbyt przejrzyście. Mobbing, dyskryminacja i molestowanie są pojęciami oddzielnymi, lecz często trudno w sposób klarowny ustalić przebieg granicy między nimi.

 

Molestowanie – Kodeks pracy


Termin „molestowanie” Kodeks pracy opisuje jako zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności, poniżenie lub upokorzenie pracownika. Aby doszło do molestowania seksualnego w pracy, konieczne jest łączne zaistnienie powyższych oraz „nieakceptowanego zachowania o charakterze seksualnym lub odnoszącego się do płci pracownika”. W konsekwencji pracownik zaczyna odczuwać wrogie i uwłaczające nastawienie kolegów i koleżanek, co bezpośrednio przekłada się nie tylko na spadek jego wydajności. W wielu przypadkach może także prowadzić do rozwoju chorób na podłożu psychicznym – depresji czy zaburzeń lękowych. Trzeba być świadomym, iż na molestowanie w miejscu pracy składają się zarówno elementy fizyczne, werbalne (molestowanie słowne), jak i niewerbalne (gesty, spojrzenia).

 

Mobbing a molestowanie


Czy szef mnie molestuje? To pytanie często zadają sobie pracownicy nie tylko korporacji, ale i małych firm. Mobbing i molestowanie w pracy mogą występować w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na jego wielkość, liczbę zatrudnionych czy kraj prowadzonej działalności. W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że mobbing a molestowanie to dwa różne, choć powiązane ze sobą zjawiska. Molestowanie seksualne, tak jak mobbing seksualny, musi odwoływać się do płci pracownika, a wykorzystywanie seksualne w pracy może być interpretowane nawet jako dopuszczenie się gwałtu i samo w sobie traktowane jako najcięższe z przewinień. Zjawisko mobbingu charakteryzuje się innymi aspektami. Wystarczy, że współpracownik – bez względu na płeć – czuje się uporczywie i długotrwale prześladowany, nękany lub zastraszany (o używaniu wobec niego przemocy nie wspominając).  

Niezależnie od zawirowań definicyjnych mobbing i molestowanie w pracy są praktykami nagannymi, a za brak przeciwdziałania pracodawcy grożą surowe konsekwencje.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.