Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

 
Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

Paczki, premia albo bony na święta – pracodawcy często wspomagają pracowników tuż przed świętami. Takie dodatki to nie tylko miły gest, ale też forma docenienia pracownika i zmotywowania go do pracy na rzecz firmy. Najczęściej wydawane są wszelkiego rodzaju talony i bony towarowe, które pozwalają obniżyć wartość świątecznych zakupów w konkretnych sklepach. Czy świąteczne bony podlegają opodatkowaniu? Sprawdź, jaki podatek i składki ZUS zapłaci pracodawca.

 

Spis treści

Bony towarowe na święta dla pracowników – czy to dobry pomysł?

 

Święta w pracy to kontrowersyjny temat. Firmowa wigilia ma tylu zwolenników, ilu przeciwników głównie z jednego powodu: nie każda osoba zatrudniona w firmie musi być katolikiem. To dlatego wielu pracodawców nie organizuje świątecznego spotkania, a zamiast tego wydaje specjalne dodatki – premie czy bony towarowe dla pracowników.

 

Okres świąt to najlepszy czas, aby zadbać o relacje z pracownikami, a świąteczny dodatek pomaga zmotywować do pracy i daje satysfakcję. Jako element systemu motywacyjnego benefity dla pracowników są częstą praktyką stosowaną zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach.

 

Czytaj także: Karty podarunkowe dla pracowników a podatek i ZUS

 

Świąteczny bon podarunkowy dla pracowników a podatek

 

Bony towarowe do 2004 roku traktowane były jako pomoc rzeczowa. Taki talon o określonej wartości można wymienić w wybranym sklepie na towary bądź usługi. To pracownik decyduje, na co zostanie wymieniony bon, nie jest jednak możliwa wymiana na gotówkę.

 

Od 2004 roku bony towarowe na święta nie są już zaliczane do pomocy rzeczowej. Oznacza to, że talony nie są zwolnione z opodatkowania do wysokości określonego limitu w danym roku podatkowym (Ustawa o PIT). Jako świadczenie rzeczowe bony podlegają opodatkowaniu – pracodawca powinien opłacić podatek dochodowy niezależnie od źródła ich finansowania (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, fundusz związku zawodowego, środki obrotowe). Co więcej, bony finansowane ze środków obrotowych mogą mieć taką sama wysokość dla każdego pracownika, bez względu na jego sytuację materialną.

 

Bony świąteczne stanowią przychód pracownika. W zależności od jego dochodów pracodawca powinien odprowadzić od wartości bonu podatek w wysokości 12% lub 32%.

 

 

Bony towarowe dla pracowników a składki ZUS

 

Bon podarunkowy na święta podlega opodatkowaniu, ale nie zawsze jest oskładkowany. Znaczenie ma źródło finansowania bonów: te finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) są nieoskładkowane. Jeśli jednak pracodawca opłaca bony ze środków obrotowych, musi zapłacić składki ZUS (zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne).

 

Nie ma znaczenia wartość bonów, jednak, aby uniknąć składek, bony powinny:

 

  • stanowić pomoc socjalną dla pracowników;
  • być przyznawane zgodnie z regulaminem ZFŚS.

 

Jeśli regulamin ZFŚS to przewiduje, bony na święta mogą otrzymać również zleceniobiorcy oraz każdy, kogo łączy z danym pracodawcą stosunek pracy, czyli osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich oraz kobiety przebywające na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim.

 

Składki ZUS dla świątecznych bonów nie obowiązują także wtedy, gdy w firmie nie funkcjonuje ZFŚS, a bony są finansowane z funduszu na cele socjalno-bytowe. Zwolnienie ze składek dotyczy tych dodatków, których wartość nie przekracza wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS (rozporządzenie składkowe § 2 ust. 1 pkt 20).

 

Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 

Bon na święta a potrącenia komornicze

 

Co do zasady, wszystkie świadczenia wypłacane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, w tym bony towarowe, podlegają potrąceniom komorniczym. Nie traktuje się ich na równi z wynagrodzeniem pracownika, co oznacza, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy.

 

W toku egzekucji komorniczej bony i inne świadczenia mogą zostać zajęte w całości. Aby jednak świadczenie podlegało egzekucji, konieczny jest tytuł wykonawczy (zajęcie komornicze, art. 895 k.p.c. i następne). Jeśli świadczenia z ZFŚS nie zostały uwzględnione w procesie egzekucyjnym, świąteczny bon podarunkowy jest wolny od potrąceń.

 

Bony dla pracowników a podatek dochodowy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak długo trzeba pracować w firmie, żeby dostać bon towarowy na święta?

 

Nie ma przepisów określających minimalny czas pracy uprawniający do otrzymania tego typu świadczenia. Zazwyczaj pracodawcy przygotowują świąteczne prezenty dla pracowników związanych z firmą na stałe, choć nie jest to regułą.

 

  • Kiedy podarować pracownikom bony świąteczne?

 

Bony świąteczne dla pracowników najlepiej wręczać na tydzień lub kilka tygodni przed świętami, aby umożliwić zatrudnionym wykorzystanie ich na zakupy świąteczne. Idealnym momentem jest koniec listopada bądź początek grudnia, co pozwala pracownikom na zaplanowanie swoich wydatków z uwzględnieniem otrzymanego bonu towarowego. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?