Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Metody, rodzaje, techniki, narzędzia rekrutacji

Metody, rodzaje, techniki, narzędzia rekrutacji

 
Metody, rodzaje, techniki, narzędzia rekrutacji

Metody rekrutacji


Pod pojęciem rekrutacji rozumiemy nabór nowych pracowników w dowolnej liczbie do firmy. Obecnie pozyskiwanie pracowników to odrębna dziedzina, która cały czas jest doskonalona przez profesjonalistów. Selekcja pracowników ma przebiegać bez zarzutów, natomiast musi się zakończyć znalezieniem najlepszego kandydata na dane stanowisko.


Praktycznie w każdym przedsiębiorstwie rekrutacja zaczyna się od określenia potrzeb personalnych w danym momencie. Trafne określenie zapotrzebowania kadrowego pomoże nam określić, kogo tak naprawdę szukamy. Na tym etapie musimy także sprecyzować, jaka ilość osób na danym stanowisku jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy. Następnie w procesie planowania naboru przygotowuje się opis stanowiska. Tutaj ważne jest aby podać wszystkie możliwe wymagania stawiane przed przyszłymi pracownikami. Wliczają się w to kwestie dotyczące wykształcenia oraz doświadczenia. Ważne są także pewne cechy charakteru, które mogą okazać się kluczowe do wypełniania obowiązków. W ofercie powinniśmy także wykazać zakres zadań i obowiązków, aby kandydaci sami mogli zweryfikować, czy jest to zgodne z ich zainteresowaniami. Tak przygotowane ogłoszenie należy opublikować.


Kolejnym etapem jest weryfikacja aplikacji, które otrzymaliśmy. Jeżeli wybraliśmy spośród nich osoby, które wydają się najbardziej odpowiadać na dane stanowisko, to należy zaprosić je na rozmowę rekrutacyjną. Rozmowa z reguły jest prowadzona przez osobę z działu HR, która posiada odpowiednie przygotowanie, oraz przez bezpośredniego przełożonego. Końcowym etapem będzie podjecie decyzji o zatrudnieniu tej osoby, która według nas spełnia wszystkie nasze wymagania formalne, jak również charakterologiczne.

Istnieje także podział rekrutacji na rekrutację ogólną oraz segmentową. Czym jest rekrutacja ogólna? Najczęściej jest ona wykorzystywana w wielkich fabrykach, gdzie pracodawca poszukuje pracowników operacyjnych.

Rekrutacja segmentowa natomiast dotyczy selekcji pracowników z wybranej branży. Poszukiwani są wtedy profesjonaliści, a etap rekrutacyjny jest bardziej złożony niż w przypadku rekrutacji ogólnej.

 

Rodzaje rekrutacji


Selekcję pracowników możemy też przeprowadzać podczas rekrutacji wewnętrznej i otwartej. Rekrutacja wewnętrzna charakteryzuje się tym, że poszukujemy pracownika wewnątrz firmy. Może to znacznie obniżyć koszta procesu rekrutacyjnego. Często może to być traktowane, jako motywacja pracowników do ciągłego rozwoju. Tak samo, jak w przypadku każdej rekrutacji, także i tutaj należy przygotować ofertę, która będzie zawierała opis stanowiska oraz wymagania.

Rekrutacja otwarta (bądź inaczej zewnętrzna) polega na poszukiwaniu pracowników poza przedsiębiorstwem. Oczywiście podstawą jest tutaj oferta pracy, która trafi do jak największej ilości ludzi. Dzięki temu mamy pewność, że trafimy na najlepszego kandydata. Ta forma rekrutacji wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Dotyczą one nie tylko samego procesu rekrutacji, czyli zamieszczania ogłoszeń na różnych portalach, rozmów oraz testów. Także już po znalezieniu odpowiedniego pracownika trzeba poświęcić czas i pieniądze na jego adaptację w nowym miejscu pracy.

 

Techniki rekrutacji


Obecnie rekruterzy mogą korzystać z wielu nowoczesnych technik rekrutacyjnych. Jedną z nowych technik jest między innymi formularz aplikacyjny, który trzeba wypełnić niezależnie od wysłania CV. Praktycznie zawsze taki formularz wypełniany jest on-line. Często w takim kwestionariuszu możemy znaleźć pytania w stylu: „jaki jest twój największy dotychczasowy sukces?”, „co zrobisz, jeżeli nie udało ci się zrealizować jakiegoś celu bądź planu?”. 

 

Kwestionariusze osobowościowe są wykorzystywane do sprawdzenia, czy dana osoba pasuje na konkretne stanowisko także pod względem charakteru. Bardzo często taki kwestionariusz mówi pracodawcy o posiadanych przez kandydata umiejętnościach miękkich, które obecnie są coraz bardziej poszukiwane na większość stanowisk.
Obecnie coraz bardziej popularny jest Program Pozyskiwania Talentów. Podczas takiego typu rekrutacji firma zatrudnia specjalną agencję, która zbiera dane dotyczące kandydatów, weryfikuje ich doświadczenie, kompetencje oraz umiejętności, natomiast później przekazuje zebrane dane firmie zlecającej za pomocą specjalnego portalu. Firma przeprowadza selekcję zgromadzonych aplikacji i za pomocą portalu samodzielnie umawia się z konkretnymi osobami.

 

Narzędzia rekrutacji


Do kolejnych narzędzi rekrutacyjnych zaliczyć można testy umiejętności oraz predyspozycji zawodowych. Tutaj należy pamiętać, że takie testy powinny być przeprowadzone oraz sprawdzone przez wykwalifikowanego psychologa. W przeciwnym razie można popełnić błędy.

Na niektóre stanowiska potrzebne są osoby, które posiadają zdolność logicznego myślenia. Dlatego czasem przeprowadzane są specjalne testy matematyczne oraz analityczne, które mają na celu ocenę matematycznych możliwości danego kandydata. Tak samo jest w przypadku znajomości języków obcych. Część rozmów kwalifikacyjnych może być przeprowadzana w języku obcym, a oprócz tego można od osoby aplikującej wymagać napisania specjalnie przygotowanego testu.

Na potrzeby każdej rekrutacji można stworzyć odpowiednie testy: osobowościowe, testy zainteresowań, merytoryczne. Odrębną grupą są testy projekcyjne, które badają nasze odczucia. Do takich testów używa się np. obrazków, które przedstawiają plamy (najczęściej w formie kleksów).  Kandydat musi je zinterpretować. Warto podkreślić, że nie ma tutaj poprawnej odpowiedzi, ponieważ jest to indywidualna interpretacja.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?