Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Metoda 6 kapeluszy – na czym polega?

Metoda 6 kapeluszy – na czym polega?

 
Metoda 6 kapeluszy – na czym polega?

Metoda 6 kapeluszy może nam się przydać w biznesie, ale też w życiu prywatnym. Jest niezwykle prosta i bardzo skuteczna – nauczenie się jej zajmuje dosłownie chwilę. Technika pozwala skoncentrować się na problemie, zaangażować się w szukanie rozwiązania – i w efekcie bardzo szybko wpaść na dobry pomysł. Czytaj dalej i dowiedz się, co oznaczają nakrycia głowy w tej metodzie i dlaczego jest ich właśnie 6. Jak wykorzystać tę technikę w praktyce, na przykład w czasie dyskusji nad projektem?

 

Spis treści

Metoda 6 kapeluszy – co to?

 

Metoda sześciu kapeluszy myślowych (z ang. Six Thinking Hats) została opracowana przez maltańskiego psychologa i lekarza Edwarda de Bono.

 

W metodzie sześciu kapeluszy chodzi o to, aby spojrzeć na dany problem z różnych perspektyw. Często podchodzimy do takiego zadania instynktownie – np. jeśli cechuje nas optymistyczne podejście do życia, nie przykładamy dużej uwagi do negatywnych aspektów zagadnienia.

 

Rozwiązywanie problemów zgodnie z tą metodą polega zatem na badaniu tematu z sześciu różnych perspektyw. Dzięki temu w prosty sposób można zebrać dużą ilość informacji, a całe zagadnienie rozpatrywać w różnorakim świetle. Dzięki temu unika się pułapki stronniczości i dopuszcza do głosu kreatywność. 

 

Metoda 6 kapeluszy – co oznaczają poszczególne kolory?

 

Sprawdźmy, co oznaczają nakrycia głowy:

 

  • biały kapelusz – symbolizuje obiektywne podejście, zbieranie informacji i ich systematyzowanie bez wydawania żadnych opinii;

  • czerwony kapelusz – reprezentuje uczucia, gust i instynkt, pozwala na wyrażenie emocji bez konieczności ich logicznego uzasadnienia;

  • żółty kapelusz – to kapelusz optymisty, który wskazuje wyłącznie zalety propozycji, szuka korzyści, pozwala spojrzeć na problem wyłącznie w pozytywnym świetle;

  • czarny kapelusz – jest nakryciem głowy sędziego i oznacza ostrożność, dogłębną ocenę ryzyka. Daje miejsce na krytyczny osąd problemu i wyjaśnienie, skąd płyną obawy;

  • zielony kapelusz – symbolizuje kreatywne myślenie i służy odkrywaniu pomysłów, nowych rozwiązań;

  • niebieski kapelusz – jest kapeluszem "dyrygenta", osoby, która prowadzi dyskusję, porządkuje kolejne wypowiedzi, pozwala skupić się na kontrolowaniu procesu myślowego, zarządza podejmowaniem decyzji.

 

Metoda 6 kapeluszy – zastosowanie

 

Metoda świetnie sprawdza się zarówno, gdy chcemy indywidualnie rozwiązać problem, jak i w pracy grupowej. W tym drugim przypadku możemy w zależności od potrzeb zastosować różne jej warianty. Przykładowo podzielić zespół na mniejsze grupy, w których każda będzie reprezentować jeden kapelusz, omawiać wspólnie problem, stosując kolejne sposoby myślenia o problemie. Metoda 6 kapeluszy de Bono pozwala na bezkonfliktową komunikację i wypracowanie optymalnego rozwiązania.

 

Metoda 6 kapeluszy – przykłady

 

Myślowe kapelusze można stosować w wielu różnych przypadkach. Do prowadzenia burzy mózgów, na spotkaniu biznesowym czy gdy po prostu chcemy indywidualnie zebrać jak najwięcej różnych informacji i ocenić jakiś pomysł. 

 

Metodę 6 kapeluszy możemy także stosować w życiu prywatnym – na przykład kiedy zastanawiamy się wraz z członkami rodziny nad pomysłem na wspólne wakacje czy planujemy jakieś przedsięwzięcie. 

 

Metoda 6 kapeluszy – zalety

 

Każdy kapelusz reprezentuje odrębny sposób myślenia. Często działamy schematycznie, pomijając niektóre aspekty problemu. Dzięki kapeluszom będziemy mogli w równym stopniu skupić się na zaletach i wadach, szukać kreatywnych rozwiązań, przeanalizować fakty, krytycznie ocenić stan rzeczy, ale też zastanowić się, jakie emocje nam towarzyszą. Z takim podejściem można uniknąć podejmowania decyzji pochopnie, pod wpływem impulsu. Kapelusze pozwalają się zatrzymać i dogłębnie przeanalizować problem. Pomagają także spojrzeć na dane zagadnienie z szerszej perspektywy, np. ocenić jakiś projekt w różnych kontekstach działalności zespołu czy całej firmy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?