Metoda 6 kapeluszy może nam się przydać w biznesie, ale też w życiu prywatnym. Jest niezwykle prosta i bardzo skuteczna – nauczenie się jej zajmuje dosłownie chwilę. Technika pozwala skoncentrować się na problemie, zaangażować się w szukanie rozwiązania – i w efekcie bardzo szybko wpaść na dobry pomysł. Czytaj dalej i dowiedz się, co oznaczają nakrycia głowy w tej metodzie i dlaczego jest ich właśnie 6. Jak wykorzystać tę technikę w praktyce, na przykład w czasie dyskusji nad projektem?
Spis treści
Metoda 6 kapeluszy – co to?
Metoda sześciu kapeluszy myślowych (z ang. Six Thinking Hats) została opracowana przez maltańskiego psychologa i lekarza Edwarda de Bono.
W metodzie sześciu kapeluszy chodzi o to, aby spojrzeć na dany problem z różnych perspektyw. Często podchodzimy do takiego zadania instynktownie – np. jeśli cechuje nas optymistyczne podejście do życia, nie przykładamy dużej uwagi do negatywnych aspektów zagadnienia.
Rozwiązywanie problemów zgodnie z tą metodą polega zatem na badaniu tematu z sześciu różnych perspektyw. Dzięki temu w prosty sposób można zebrać dużą ilość informacji, a całe zagadnienie rozpatrywać w różnorakim świetle. Dzięki temu unika się pułapki stronniczości i dopuszcza do głosu kreatywność.
Metoda 6 kapeluszy – co oznaczają poszczególne kolory?
Sprawdźmy, co oznaczają nakrycia głowy:
-
biały kapelusz – symbolizuje obiektywne podejście, zbieranie informacji i ich systematyzowanie bez wydawania żadnych opinii;
-
czerwony kapelusz – reprezentuje uczucia, gust i instynkt, pozwala na wyrażenie emocji bez konieczności ich logicznego uzasadnienia;
-
żółty kapelusz – to kapelusz optymisty, który wskazuje wyłącznie zalety propozycji, szuka korzyści, pozwala spojrzeć na problem wyłącznie w pozytywnym świetle;
-
czarny kapelusz – jest nakryciem głowy sędziego i oznacza ostrożność, dogłębną ocenę ryzyka. Daje miejsce na krytyczny osąd problemu i wyjaśnienie, skąd płyną obawy;
-
zielony kapelusz – symbolizuje kreatywne myślenie i służy odkrywaniu pomysłów, nowych rozwiązań;
-
niebieski kapelusz – jest kapeluszem "dyrygenta", osoby, która prowadzi dyskusję, porządkuje kolejne wypowiedzi, pozwala skupić się na kontrolowaniu procesu myślowego, zarządza podejmowaniem decyzji.
Metoda 6 kapeluszy – zastosowanie
Metoda świetnie sprawdza się zarówno, gdy chcemy indywidualnie rozwiązać problem, jak i w pracy grupowej. W tym drugim przypadku możemy w zależności od potrzeb zastosować różne jej warianty. Przykładowo podzielić zespół na mniejsze grupy, w których każda będzie reprezentować jeden kapelusz, omawiać wspólnie problem, stosując kolejne sposoby myślenia o problemie. Metoda 6 kapeluszy de Bono pozwala na bezkonfliktową komunikację i wypracowanie optymalnego rozwiązania.
Metoda 6 kapeluszy – przykłady
Myślowe kapelusze można stosować w wielu różnych przypadkach. Do prowadzenia burzy mózgów, na spotkaniu biznesowym czy gdy po prostu chcemy indywidualnie zebrać jak najwięcej różnych informacji i ocenić jakiś pomysł.
Metodę 6 kapeluszy możemy także stosować w życiu prywatnym – na przykład kiedy zastanawiamy się wraz z członkami rodziny nad pomysłem na wspólne wakacje czy planujemy jakieś przedsięwzięcie.
Metoda 6 kapeluszy – zalety
Każdy kapelusz reprezentuje odrębny sposób myślenia. Często działamy schematycznie, pomijając niektóre aspekty problemu. Dzięki kapeluszom będziemy mogli w równym stopniu skupić się na zaletach i wadach, szukać kreatywnych rozwiązań, przeanalizować fakty, krytycznie ocenić stan rzeczy, ale też zastanowić się, jakie emocje nam towarzyszą. Z takim podejściem można uniknąć podejmowania decyzji pochopnie, pod wpływem impulsu. Kapelusze pozwalają się zatrzymać i dogłębnie przeanalizować problem. Pomagają także spojrzeć na dane zagadnienie z szerszej perspektywy, np. ocenić jakiś projekt w różnych kontekstach działalności zespołu czy całej firmy.