Matryca Eisenhowera - co to jest?
Matryca Eisenhowera to popularne narzędzie, które pomocne jest w obszarze zarządzania czasem oraz naszymi aktywnościami. Jej działanie opiera się na priorytetyzacji zadań. Narzędzie tworzą dwa paradygmaty: ważność i pilność. Matryca Eisenhowera to inaczej matryca zarządzania czasem.
Jej przekrój obrazuje cztery grupy działań, na których skupiamy się w głównej mierze poświęcając im czas. Te cztery grupy to zadania pilne/niepilne oraz ważne/nieważne. Aby móc w pełni rozwijać się zawodowo, najpierw trzeba ustalić sobie te priorytety. Jednak zanim możliwe będzie ich ustalenie trzeba mieć ich świadomość. Dlatego ta popularna macierz priorytetów pozwala nam uświadomić sobie, jak należy mądrze planować zadania, aby skutecznie zarządzać nimi w czasie.
Zasada Eisenhowera
Dwight Eisenhower, jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych słynął z genialnego zarządzania czasem. Jak sam kiedyś powiedział: "To, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne". I tak powstała macierz Eisenhowera.
Zasada Eisenhowera to podział zadań na cztery kategorie. Najprościej zobrazować sobie to, biorąc kartkę papieru i podzielić ją na cztery części. Te części pozwolą w odpowiedni sposób zaplanować swoje działania.
Zestawiając oś z podziałem, otrzymujemy matrycę zarządzania czasem, inaczej zwaną macierzą ważne-pilne.
Priorytetyzacja zadań
Matryca czasu, a raczej zarządzania czasem służy do określenia priorytetów. Najlepiej zobrazować sobie to jako takie macierze zadania. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdźmy na przykładzie macierzy Eisenhowera:
WAŻNE I PILNE
• przygotowanie umowy dla klienta
• przesłanie oferty handlowej
• przygotowanie prezentacji na spotkanie
WAŻNE I NIEPILNE
• zapisanie się na kurs fotograficzny
• przeczytanie poradnika zarządzania czasem
NIEWAŻNE I PILNE
• zapłacenie rachunków
• zaległe maile
NIEWAŻNE I NIEPILNE
• sprawdzenie wiadomości w Internecie
• zakup nowego telefonu
Zadania ważne i pilne - czyli takie, które wymagają natychmiastowego lub szybkiego działania.
Zadania ważne i mało pilne - czyli istotne, ale które mogą poczekać.
Zadania nieważne, ale pilne - te które np. odkładaliśmy na potem, aż stały się niezwykle pilne.
Zadania nieważne i niepilne - z cyklu rutynowe i niemające zbytnio wpływu na otoczenie.