Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mandat karny kierowcy zawodowego – kto za niego płaci, pracodawca czy pracownik?

Mandat karny kierowcy zawodowego – kto za niego płaci, pracodawca czy pracownik?

 
Mandat karny kierowcy zawodowego – kto za niego płaci, pracodawca czy pracownik?

Przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na linii ciągłej, parkingowa stłuczka… Na drodze trzeba być bardzo ostrożnym. Chwila nieuwagi może bowiem sporo kosztować. Od początku 2022 r. kary za wykroczenia drogowe bardzo wzrosły. Przykładowo, minimalny mandat za przekroczenie prędkości o 31-40 km/h wynosi 800 zł, a jeśli kierowca popełni ten błąd po raz drugi, zapłaci 1600 zł. Czy mandat karny otrzymany w czasie pracy przez osobę prowadzącą samochód służbowy płaci pracownik, czy pracodawca? Czy dopuszczalne jest potrącenie z wynagrodzenia kwoty mandatu?

 

Mandat karny pracownika – kto za niego płaci?

 

Pierwszy artykuł Kodeksu wykroczeń brzmi:

Art. 1. § 1. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.

Zatem – to nie właściciel samochodu służbowego odpowiada za mandat, ale osoba, która prowadziła pojazd w momencie popełnienia wykroczenia. Mandaty wystawione na podstawie fotoradaru przychodzą na adres firmy jako właściciela pojazdu, ale karę powinien uregulować pracownik, który danego dnia użytkował auto i przekroczył prędkość. Jeśli pracownik wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych, to także mandat jest po jego stronie.

Warto też podkreślić, że pracodawca nie jest zupełnie zwolniony z odpowiedzialności za to, komu powierza służbowe auto. Może bowiem zapłacić karę grzywny, jeśli okaże się, że dopuścił do prowadzenia pojazdu osobę bez uprawnień albo pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także jeżeli stan techniczny samochodu jest zły czy auto jest wykorzystywane w sposób niezgodny z przeznaczeniem.

 

Co z opłatą za mandaty z zagranicy pracownika?

 

Kto płaci za mandat z zagranicy? Kierowca czy pracodawca? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od konkretnego przypadku.

Kary za wykroczenia drogowe w Niemczech, Belgii czy Holandii są bardzo dotkliwe. Dlatego część kierowców, kiedy dostaje mandaty z zagranicy, zwalnia się i właściciel firmy transportowej zostaje z niezapłaconą karą.

O ile mandaty karne za naruszenie zasad ruchu drogowego płaci kierowca, o tyle za złamanie zasad transportu drogowego odpowiada przewoźnik. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy naruszenie wynika z zaniedbania albo celowego działania pracownika. Wtedy pracodawca może pociągnąć go do odpowiedzialności.

Zgodnie z Kodeksem pracy: pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną (art. 114. Kp). Ta odpowiedzialność ogranicza się jednak do rzeczywistej straty pracodawcy i normalnych następstw działania lub zaniechania, które spowodowały szkodę.

Kodeks pracy reguluje też maksymalną wysokość kary finansowej dla pracownika. Zgodnie z art. 119.: Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

 

Potrącenie z wynagrodzenia za mandat – kiedy jest możliwe?


Wyżej opisane odszkodowanie za wyrządzoną pracodawcy szkodę może być uregulowane z pensji pracownika. Trzeba jednak mieć na uwadze, że potrącenie z wynagrodzenia pracownika za szkodę jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą zatrudnionego wyrażoną na piśmie.

Zdarza się, że mandat dla pracownika opłaca pracodawca. Jeśli tak się stanie, firma może domagać się zwrotu kwoty, jaką wydała. Podstawę ku temu stanowi Kodeks cywilny i przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Regulując mandat pracownika, pracodawca spłaca bowiem jego osobisty dług i ma prawo domagać się zwrotu kosztów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Projektu

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: Zarządzanie procesem projektowym dla inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych (od koncepcji po pozwolenie na budowę). Efektywne uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Optymalizacja projektów budowlanych. Kontrola budżetu i harmonogramu projektowego. Współpraca z Inwestorem, biurami...
  • Specjalista ds. Projektowania i Optymalizacji Budowlanej / Architekt

    Trust Investment S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Maksymalizacja zabudowy działki poprzez tworzenie analiz chłonności. Analizy nasłonecznienia i zacienienia dla planowanych obiektów. Diagnoza potencjalnych zagrożeń na analizowanym gruncie. Optymalizacja rozwiązań w dokumentacji projektowej. Tworzenie zestawień...
  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Material Planner)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Z nami: Zrozumiesz. jak tworzyć i realizować skuteczny program zaopatrzenia: planować i rozdzielać zaopatrzenie, organizować transport, dbać o odpowiedni poziom zapasów i koszty. Nauczysz się monitorować systemy ostrzegania, sprawdzać efektywność dostawców i firm logistycznych oraz...
  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Technik Automatyk

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie i naprawa automatyki i systemów sterowania maszyn przemysłowych; Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z automatyką; Programowanie i konfiguracja sterowników PLC; Wsparcie inżynierów automatyków we wdrażaniu nowych rozwiązań...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.