Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Limit urlopowy – co to jest, jak liczyć

Limit urlopowy – co to jest, jak liczyć

 
Limit urlopowy – co to jest, jak liczyć

Limit urlopowy – definicja

 

Urlop to wymarzony czas każdego pracownika. Można się wtedy zrelaksować, odpocząć, nabrać energii i zwiedzić ciekawe miejsca. Zanim jednak wybierzemy się na długo wyczekiwane wakacje, należy spełnić wymagania. Płatne urlopy wypoczynkowe dotyczą tylko tych pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

 

Prawo pracy określa limity urlopowe. Oznacza to, że liczba dni wolnych zależy od stażu pracy, do którego zaliczają się:

• okresy nauki,
• poprzednie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę,
• okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
• odbytą czynną służbę wojskową,
• pełnienie służby w charakterze policjanta lub funkcjonariusza,
• prowadzenie gospodarstwa rolnego lub wykonywanie pracy w gospodarstwie współmałżonka,
• urlop bezpłatny,
• okres, za który pracownik otrzymał odszkodowanie z tytułu skrócenia mu okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
• okres, za który pracownikowi przyznano wynagrodzenie w związku z orzeczeniem sądu przywracającym pracownika do pracy albo odszkodowanie z powodu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę.

 

Jak liczyć limity urlopowe

 

Według 154. artykułu Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi:

• 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
• 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

 

Zatrudniając się w danym miejscu, podwładny musi pamiętać, że to po jego stronie leży udokumentowanie okresów, które wliczają się w limity urlopowe. Jeśli brakuje jakichkolwiek dokumentów, to pracodawca może ustalić niższy wymiar dni wolnych. W związku z tym dział HR zajmuje się zbieraniem wszystkich potrzebnych pism. Są to między innymi świadectwa ukończenia szkół, dyplomy magisterskie oraz licencjackie, świadectwa pracy czy zaświadczenia z urzędu pracy. Przy wyliczaniu urlopu nie bierze się pod uwagę faktu zatrudnienia na podstawie umów cywilno-prawnych (umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło).

 

Problemem z reguły okazują się lata nauki. Pracownicy nie do końca wiedzą ile lat dodaje się do stażu urlopowego np. za ukończenie liceum. Warto zapoznać się z dokładnymi wytycznymi, ponieważ ten czynnik stanowi dużą część stażu. I tak:

• 3 lata przysługuje za ukończenie zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej,
• 4 lata za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej,
• 5 lat za ukończenie średniej szkoły zawodowej (także dla absolwentów zasadniczych lub równorzędnych szkół zawodowych),
• 6 lat za ukończenie szkoły policealnej,
• 8 lat za ukończenie szkoły wyższej.

Istotne jest natomiast, że tych okresów się nie sumuje. Jeśli zatrudniony posiada tytuł magistra, to do stażu urlopowego wlicza się tylko 8 lat z tego tytułu. Nie bierze się pod uwagę w tym przypadku faktu ukończenia liceum ogólnokształcącego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!