Leasing pracowniczy - definicja
O leasingu słyszał prawie każdy, chociaż często kojarzony jest ze sprzętem elektronicznym lub samochodami. Słowo leasing pochodzi z języka angielskiego i oznacza „wydzierżawić”. Słysząc termin leasing pracowników, mamy na myśli oddelegowanie osób zatrudnionych w jednej firmie do innego przedsiębiorstwa. Na zachodzie praktyka leasingu jest popularna, w Polsce właściciele różnych zakładów jeszcze obawiają się takiego rozwiązania.
Wynajem pracowników - zasady współpracy
Decydując się na wynajem pracowników z innej firmy, należy pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim trzeba podpisać umowę między dwoma przedsiębiorstwami: tym, w którym dana osoba jest na stałe zatrudniona oraz firmą wypożyczającą. „Leasingowana” osoba dostaje w swoim macierzystym zakładzie urlop bezpłatny. W umowie określony jest czas wykonywania zadań na rzecz innej firmy, rodzaj obowiązków oraz wynagrodzenie. Warto zaznaczyć, że podwładny powinien wyrazić zgodę, zanim zostanie oddelegowany. Najczęściej podpisywana jest umowa o pracę na czas określony z drugim pracodawcą.
Leasing pracowniczy a praca tymczasowa
Agencje pracy tymczasowej mogą działać na zasadzie leasingu pracowników. Jest jednak pewna różnica między wypożyczaniem osób a pracą tymczasową. W pierwszym przypadku wynagrodzenie jest wypłacane przez firmę, która zdecydowała się skorzystać z usług oddelegowanych osób. Natomiast przy pracy tymczasowej zatrudnieni otrzymują pensję od agencji.
Według ustawy pracownicy tymczasowi mogą wykonywać zadania na rzecz jednego przedsiębiorcy maksymalnie 18 miesięcy. Muszą mieć także zapewnione takie same warunki oraz wynagrodzenie jak ludzie, którzy są zatrudnieni na etat w danym zakładzie. Takich obostrzeń nie ma podczas leasingu pracowników.
Leasing pracowników - ustawa
Leasing pracowniczy jest stosunkowo nowym zjawiskiem w Polsce, dlatego nie powstały jeszcze żadne zapisy prawne, które dokładnie regulowałby normy stosowania tej procedury. Sprawa wygląda inaczej w przypadku pracy tymczasowej. Wszystkie zasady dotyczące tej formy zatrudnienia znajdują się w ustawie z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Wypożyczanie pracowników może mieć kilka zalet. Przede wszystkim sprawdza się, jeśli zaistniała konieczność wykonania unikalnego zlecenia. Jest to także dobre rozwiązanie, jeśli firma boryka się z chwilowym niedoborem kadrowym (np. gdy część osób jest na dłuższym zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim).