Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy od wielu tygodni planujemy urlop. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, wnioski urlopowe wypełnione i nagle… dopada nas choroba. Czy zamiast na wypoczynek, całe wolne będziemy musieli przeznaczyć na „odchorowanie”?
Urlop a zwolnienie lekarskie
Nie powinniśmy się martwić aż tak bardzo. Nasze wolne, urlopowe dni zabezpiecza Kodeks pracy i odpowiednie artykuły:
Art. 165. Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
(…)
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Art. 166. Część urlopu niewykorzystaną z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
(…)
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Wniosek jest więc taki, że jeśli będziemy zmuszeni do wzięcia L4 na urlopie, to nasze wolne nie przepadnie, tylko zostanie odpowiednio zmodyfikowane.
Ważne, by zaznaczyć, że jeśli to nie my zachorujemy, tylko np. urlop będziemy musieli przeznaczyć na sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny (włączając w to opiekę nad chorym dzieckiem), to niestety wymienione wyżej paragrafy już nas nie dotyczą.
Urlop chorobowy
W momencie zgłoszenia się do lekarza i stwierdzenia przez niego naszej niezdolności do pracy wystawiane jest odpowiednie zaświadczenie. Od 1 grudnia 2018 ma formę elektronicznego dokumentu wysyłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następnie ZUS wysyła je do płatnika. Dokument stanowi podstawę do wypłacenia pracownikowi odpowiedniej kwoty zasiłku chorobowego, który stanowi 80% jego wynagrodzenia.
Pracodawca zostanie więc poinformowany (pośrednio, przez ZUS) o tym, że urlop wypoczynkowy zmienił się na urlop chorobowy. Powinniśmy jednak mimo wszystko powiadomić przełożonego o takiej sytuacji osobiście. Być może będziemy chcieli odebrać przysługujące dni wolne zaraz po ustaniu choroby albo w krótkim czasie po jej ustaniu. Dobrze zorientować się, czy wystąpi taka możliwość.
Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu nie daje nam prawa do automatycznego przedłużenia nieobecności w pracy. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić urlopu w innym terminie, ale już nie od nas zależy w jakim. Może to być zaraz po przebytej chorobie, ale nie musi.
Urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie
Należy pamiętać, że L4 to nie urlop. Jeśli ktoś jest nieobecny w pracy, informuje pracodawcę, że jest chory i zdobywa wyżej wspomniany dokument, natomiast w tym samym czasie wyjeżdża, aktywnie wypoczywa - wtedy mogą zostać wyciągnięte wobec niego odpowiednie konsekwencje. L4 nie może służyć nam jako dokument przedłużający urlop.
Zwolnienie lekarskie w czasie urlopu jest więc możliwe, natomiast przeznaczenie zwolnienia na urlop to już nie do końca uczciwa praktyka.