Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kwota bazowa – co to jest, ile wynosi

Kwota bazowa – co to jest, ile wynosi

 
Kwota bazowa – co to jest, ile wynosi

Kwota bazowa jest kwotą, która największe znaczenie ma dla rencistów i emerytów. To na jej podstawie ustalana jest wysokość przysługującego świadczenia. Dotyczy szczególnie osób urodzonych przed 1949 rokiem, dla których część socjalną emerytury stanowi właśnie kwota bazowa. Co to jest? Sprawdź, kiedy jest stosowana i ile wynosi kwota bazowa.

 

Spis treści

Kwota bazowa – definicja

 

Kwota bazowa to ustalana corocznie wartość wykorzystywana do określania wysokości świadczeń rentowych i emerytalnych. Obowiązuje w okresie od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego kolejnego roku. Dotyczy rent i emerytur obliczanych według dotychczasowych zasad. Kwota bazowa 2022, tak jak wcześniej, uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki niej wyliczana jest podstawa wymiaru świadczenia.

 

Jak obliczana jest kwota bazowa?

 

Kwota bazowa to 100 procent przeciętnego wynagrodzenia minus składki na ubezpieczenia społeczne z poprzedniego roku kalendarzowego (składki określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych).

 

Podstawa wymiaru świadczeń ZUS wyliczana jest na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Jeśli nie zostały spełnione warunki przyznania emerytury, pod uwagę brana jest kwota bazowa obowiązująca w dniu spełnienia tych warunków.

 

Kwota bazowa – kiedy się ją stosuje?

 

Kwota bazowa wykorzystywana jest do wyliczania wysokości świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (emerytury i renty). W innym rozumieniu oraz o innej wartości stosowana jest również do ustalania pensji dla osób pracujących w sektorze publicznym. Wpływa między innymi na wynagrodzenie w służbie zdrowia i służbie cywilnej czy wynagrodzenie nauczycieli.

 

Kwota bazowa pozwala ustalić:

 

  • wysokość podstawy wymiaru świadczeń ZUS;

  • wysokość części socjalnej emerytury (tzw. „stare zasady”);

  • najniższe wynagrodzenie zasadnicze (nauczyciele, służba zdrowia, służba cywilna).

 

Ile wynosi kwota bazowa?

 

Kwota bazowa na dany rok ogłaszana jest przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Informacje publikuje Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski”, wskazując, że jej wartość stanowi: „przeciętne wynagrodzenie pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji emerytur i rent”.

 

Na przestrzeni lat kwoty te uległy znacznej zmianie. W 2009 roku kwota bazowa wynosiła 2578,26 złotych, a dziesięć lat później już 4003,88 złotych. Kwota bazowa 2022 obowiązująca od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku wynosi 4944,79 złotych.

 

Kwota bazowa – służba cywilna

 

Kwota bazowa dla służby cywilnej na okres 2020-2022 została zamrożona na tym samym poziomie. W przypadku osób zatrudnionych w urzędach administracji rządowej było to 2031,96 złotych, dla żołnierzy i funkcjonariuszy 1614,69 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej – 1803,16 złotych.

 

Poziom wynagrodzenia w służbie cywilnej ustalany jest na zasadach wynikających z Kodeksu pracy (równe traktowanie pracowników, płaca minimalna itp.), a jednocześnie z uwzględnieniem kwoty bazowej i jej mnożników. Mnożniki dotyczą konkretnych grup stanowisk, dodatkowo wpływają na nie uwarunkowania rynku pracy, ocena pracy pracownika czy wynik wartościowania stanowiska pracy.

 

Kwota bazowa – nauczyciele

 

Kwota bazowa dla nauczycieli ustalana jest na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215). Od 1 września 2020 roku wynosi 3537,80 złotych.

 

Zgodnie z rozporządzeniem z 24 sierpnia 2022 r. minimalne wynagrodzenie nauczycieli mieści się w przedziale 3329 złotych brutto do 4224 złotych brutto. Jego wysokość zależy od stopnia awansu zawodowego oraz wykształcenia pracownika.

 

Kwota bazowa – służba zdrowia

 

Kwota bazowa dla ochrony zdrowia to wartość pozwalająca ustalić wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla niektórych pracowników medycznych.

 

Nowa siatka płac dla pracowników ochrony zdrowia obowiązuje od 1 lipca 2022 roku. Kwota bazowa 2022 przyspiesza proces ustalania podwyżek wynagrodzeń dla pracowników, którzy zarabiają najmniej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?