Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kurator sądowy - jak zostać, zadania, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie, ustawa

Kurator sądowy - jak zostać, zadania, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie, ustawa

 
Kurator sądowy - jak zostać, zadania, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie, ustawa

Kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, zatrudnionym przez sądy rejonowe i okręgowe. To odpowiedzialna, wymagająca wiedzy, ale też określonych predyspozycji psychofizycznych praca. Na czym polega? Kto może zostać kuratorem sądowym?

 

Kurator sądowy – kto to jest

 

Kuratorzy sądowi realizują zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z orzeczeniami sądu. Kurator dla dorosłych wykonuje orzeczenia w sprawach karnych, kurator rodzinny – w sprawach rodzinnych oraz osób nieletnich.

 

W sądach pracują kuratorzy zawodowi oraz kuratorzy społeczni. Te dwie funkcje różnią się zarówno pod względem wymagań, jakie muszą spełnić kandydaci do pracy, zakresu obowiązków, jak i zakresu wynagrodzenia.

 

Ustawa o kuratorach sądowych

 

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych jest aktem prawnym, z którym powinien dokładnie zapoznać się każdy, kto rozważa pracę jako kurator sądowy. Znaleźć w niej można zarówno wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci, obowiązki kuratora sądowego, jak i regulacje dotyczące jego wynagrodzenia i warunków pracy.

 

Jak zostać kuratorem

 

Jak zostało wspomniane, kurator pracuje w sądzie i to właśnie ta instytucja zatrudnia pracowników na to stanowisko. Nabór na aplikację kuratorską jest ogłaszany przez sąd okręgowy, w sytuacji, gdy właściwy sąd apelacyjny przydzieli nowe etaty dla kuratorów bądź gdy powstaną wakaty.

 

Rekrutacja ma formę egzaminu, który prowadzi powołana przez prezesa sądu okręgowego komisja. Na aplikację dostają się osoby, które osiągnęły najlepszy wynik na egzaminie. Nim aplikant sam zostanie kuratorem sądowym, wykonuje obowiązki pod okiem zawodowego kuratora. Aplikacja trwa 12 miesięcy i kończy się egzaminem. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, kandydat może objąć stanowisko zawodowego kuratora sądowego.

 

Kurator społeczny jest powoływany przez prezesa sądu rejonowego na wniosek kierownika zespołu. Pracę kuratora społecznego nadzoruje kurator zawodowy.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać kuratorem społecznym, a jakie, by przystąpić do aplikacji kuratorskiej?

 

Kurator sądowy – wymagania

 

Kuratorem może zostać osoba, która:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego.

 

To podstawowe wymagania wobec kuratora zawodowego i społecznego. Do aplikacji kuratorskiej mogą przystąpić absolwenci studiów wyższych magisterskich z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych. Absolwenci innych kierunków powinni odbyć studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych. Od kandydatów na kuratora społecznego wymaga się z kolei co najmniej średniego bądź średniego branżowego wykształcenia oraz doświadczenia w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, opiekuńczej lub wychowawczej. Należy także złożyć informację o niekaralności.

 

Obowiązki kuratora sądowego

 

Zadania kuratora sądowego zależą od wielu czynników, m.in. tego, czy pełni on pieczę nad dorosłymi, nieletnimi lub rodzinami. Niemniej zawsze mają na celu udzielenie wsparcia i pomocy osobom tego potrzebującym. Kurator regularnie kontroluje, czy jego podopieczni stosują się do orzeczenia sądu, motywuje do zmian, a w razie potrzeby uczestniczy w interwencjach, udziela pomocy postpenitencjarnej, prowadzi wywiady środowiskowe. To praca o charakterze zadaniowym, a niektóre obowiązki są wypełniane poza standardowymi godzinami pracy, np. w domu podopiecznego kurator ma prawo pojawić się między 7:00 a 22:00.

 

Zawodowy kurator zajmuje się także organizowaniem i koordynowaniem pracy kuratorów społecznych oraz aplikantów i pełni dyżury w sądzie. Każdy kurator ma określoną listę podopiecznych, nad którymi sprawuje nadzór. Istotne są także kwestie formalne, to znaczy wypełnianie kart dozoru. Praca jako kurator wymaga mobilności – to nie tylko obowiązki w biurze przed komputerem, ale też wizyty w środowisku życia podopiecznych, w zakładach karnych czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

 

Wynagrodzenie kuratora

 

Wynagrodzenie kuratora sądowego określone jest w ustawie. W przypadku kuratora zawodowego zależy od stopnia służbowego (kurator zawodowy, starszy kurator zawodowy i kurator specjalista) i składa się z kwoty bazowej (bądź jej wielokrotności) podlegającej corocznej waloryzacji, oraz różnorodnych dodatków, np. za pracę terenową czy wieloletnią, dodatku patronackiego za sprawowanie patronatu nad aplikantem. Zgodnie z Ustawą budżetową na rok 2020 kwota bazowa dla zawodowych kuratorów sądowych wynosi 2031,96 zł.

 

Wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę na czas określony otrzymują także aplikanci. Kuratorowi społecznemu przysługuje z kolei miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów ponoszonych w związku ze sprawowanym nadzorem lub dozorem. Ryczałt za pojedynczy dozór lub nadzór wynosi od 2% do 4% kwoty bazowej, za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego – 4%.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?