Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kurator sądowy - jak zostać, zadania, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie, ustawa

Kurator sądowy - jak zostać, zadania, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie, ustawa

 
Kurator sądowy - jak zostać, zadania, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie, ustawa

Kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, zatrudnionym przez sądy rejonowe i okręgowe. To odpowiedzialna, wymagająca wiedzy, ale też określonych predyspozycji psychofizycznych praca. Na czym polega? Kto może zostać kuratorem sądowym?

 

Kurator sądowy – kto to jest

 

Kuratorzy sądowi realizują zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z orzeczeniami sądu. Kurator dla dorosłych wykonuje orzeczenia w sprawach karnych, kurator rodzinny – w sprawach rodzinnych oraz osób nieletnich.

 

W sądach pracują kuratorzy zawodowi oraz kuratorzy społeczni. Te dwie funkcje różnią się zarówno pod względem wymagań, jakie muszą spełnić kandydaci do pracy, zakresu obowiązków, jak i zakresu wynagrodzenia.

 

Ustawa o kuratorach sądowych

 

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych jest aktem prawnym, z którym powinien dokładnie zapoznać się każdy, kto rozważa pracę jako kurator sądowy. Znaleźć w niej można zarówno wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci, obowiązki kuratora sądowego, jak i regulacje dotyczące jego wynagrodzenia i warunków pracy.

 

Jak zostać kuratorem

 

Jak zostało wspomniane, kurator pracuje w sądzie i to właśnie ta instytucja zatrudnia pracowników na to stanowisko. Nabór na aplikację kuratorską jest ogłaszany przez sąd okręgowy, w sytuacji, gdy właściwy sąd apelacyjny przydzieli nowe etaty dla kuratorów bądź gdy powstaną wakaty.

 

Rekrutacja ma formę egzaminu, który prowadzi powołana przez prezesa sądu okręgowego komisja. Na aplikację dostają się osoby, które osiągnęły najlepszy wynik na egzaminie. Nim aplikant sam zostanie kuratorem sądowym, wykonuje obowiązki pod okiem zawodowego kuratora. Aplikacja trwa 12 miesięcy i kończy się egzaminem. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, kandydat może objąć stanowisko zawodowego kuratora sądowego.

 

Kurator społeczny jest powoływany przez prezesa sądu rejonowego na wniosek kierownika zespołu. Pracę kuratora społecznego nadzoruje kurator zawodowy.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać kuratorem społecznym, a jakie, by przystąpić do aplikacji kuratorskiej?

 

Kurator sądowy – wymagania

 

Kuratorem może zostać osoba, która:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego.

 

To podstawowe wymagania wobec kuratora zawodowego i społecznego. Do aplikacji kuratorskiej mogą przystąpić absolwenci studiów wyższych magisterskich z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych. Absolwenci innych kierunków powinni odbyć studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych. Od kandydatów na kuratora społecznego wymaga się z kolei co najmniej średniego bądź średniego branżowego wykształcenia oraz doświadczenia w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, opiekuńczej lub wychowawczej. Należy także złożyć informację o niekaralności.

 

Obowiązki kuratora sądowego

 

Zadania kuratora sądowego zależą od wielu czynników, m.in. tego, czy pełni on pieczę nad dorosłymi, nieletnimi lub rodzinami. Niemniej zawsze mają na celu udzielenie wsparcia i pomocy osobom tego potrzebującym. Kurator regularnie kontroluje, czy jego podopieczni stosują się do orzeczenia sądu, motywuje do zmian, a w razie potrzeby uczestniczy w interwencjach, udziela pomocy postpenitencjarnej, prowadzi wywiady środowiskowe. To praca o charakterze zadaniowym, a niektóre obowiązki są wypełniane poza standardowymi godzinami pracy, np. w domu podopiecznego kurator ma prawo pojawić się między 7:00 a 22:00.

 

Zawodowy kurator zajmuje się także organizowaniem i koordynowaniem pracy kuratorów społecznych oraz aplikantów i pełni dyżury w sądzie. Każdy kurator ma określoną listę podopiecznych, nad którymi sprawuje nadzór. Istotne są także kwestie formalne, to znaczy wypełnianie kart dozoru. Praca jako kurator wymaga mobilności – to nie tylko obowiązki w biurze przed komputerem, ale też wizyty w środowisku życia podopiecznych, w zakładach karnych czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

 

Wynagrodzenie kuratora

 

Wynagrodzenie kuratora sądowego określone jest w ustawie. W przypadku kuratora zawodowego zależy od stopnia służbowego (kurator zawodowy, starszy kurator zawodowy i kurator specjalista) i składa się z kwoty bazowej (bądź jej wielokrotności) podlegającej corocznej waloryzacji, oraz różnorodnych dodatków, np. za pracę terenową czy wieloletnią, dodatku patronackiego za sprawowanie patronatu nad aplikantem. Zgodnie z Ustawą budżetową na rok 2020 kwota bazowa dla zawodowych kuratorów sądowych wynosi 2031,96 zł.

 

Wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę na czas określony otrzymują także aplikanci. Kuratorowi społecznemu przysługuje z kolei miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów ponoszonych w związku ze sprawowanym nadzorem lub dozorem. Ryczałt za pojedynczy dozór lub nadzór wynosi od 2% do 4% kwoty bazowej, za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego – 4%.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Kontroler jakości

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres zadań: kontrola przestrzegania przyjętych instrukcji i procedur wynikających z wymagań systemów jakościowych HACCP, IFS, QS; kontrola spełniania wymagań dotyczących higieny personelu, kontrahentów, osób wizytujących i odwiedzających zakład; nadzór nad przestrzeganiem regulaminu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.