Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kreatywne CV - czyli jakie?

Kreatywne CV - czyli jakie?

 
Kreatywne CV - czyli jakie?

Kreatywne CV - zasady

 

Rekruterzy codziennie przeglądają setki CV i starają się dotrzeć do idealnego kandydata. Choć ten dokument ma standardowe wytyczne co do treści, forma, jaką mu nadamy, zależy już tylko od nas.

 

Są zawody, w których bardziej sprawdzi się CV w tradycyjnej postaci. Przy szukaniu pracy w instytucjach publicznych, bankach czy np. kancelarii prawnej, nietypowe CV niekoniecznie zadziała na korzyść kandydata. Kreatywne CV będzie natomiast dobrze odbierane w rekrutacji na wszelkie twórcze stanowiska – wśród grafików, copywriterów, pracowników mediów, architektów czy artystów.

 

Tworząc CV, czy to tradycyjne, czy kreatywne, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim forma nie powinna być dla nas ważniejsza niż treść. Rekruter nie może mieć problemów z odczytaniem dokumentu. Oryginalne CV, nawet w najbardziej wymyślnym kształcie, powinno zawierać standardowy zestaw informacji (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, kompetencje językowe, umiejętności, przebyte kursy i zainteresowania) oraz klauzulę o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych w procesie rekrutacyjnym.

 

CV powinno także być adekwatne do stanowiska, na jakie aplikujemy. Powinno formatem, szatą graficzną i rozłożeniem treści nawiązywać do naszej pracy. Ze względu na to możemy wyróżnić życiorysy np. w postaci prezentacji multimedialnej, strony WWW, nagrania wideo czy kolorowe CV graficzne. Więcej informacji o wadach i zaletach tych rozwiązań można znaleźć tutaj.

 

Nietypowe CV - jak zainteresować pracodawcę?

 

Rekruter, który w gąszczu podobnych do siebie dokumentów, po godzinach pracy przy biurku, natknie się na nietypowe, ciekawe CV, z pewnością poświęci chwilę na analizę jego treści. Ale jak napisać oryginalne CV, aby było interesujące?

Liczy się przede wszystkim nowatorski pomysł.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. branżowe CV, dedykowane określonej dziedzinie. Grafik może zaprezentować życiorys w formie plakatu, pracownik działu PR w formie notki prasowej, reporter w materiale wideo, a dziennikarz na okładce gazety. Często informacje o sobie kandydaci przesyłają też w formie bloga czy strony internetowej. Popularne są także formy wykresu i ikonografiki. Najodważniejsi pokusić się mogą o nowoczesne CV w formie puzzli - do złożenia przez rekrutera, opakowania na produkt danej firmy, komiksu, poematu, haftu na materiale, ulotki…

 

Możliwości jest nieskończenie wiele. Trzeba się jednak zastanowić, czy w naszym przypadku tak wymyślne formy mogą być skuteczne i nie zostaną odebrane jako przerost formy nad treścią.


Kreatywne CV - szablony

 

W wyszukiwarkach internetowych często wpisywane są frazy: „kreatywne cv szablony”, „ciekawe szablony cv”, „nieszablonowe cv”, a nawet „kreatywne wzory cv za darmo”. Jak sama nazwa wskazuje, jeśli chcemy być oryginalni, nasz życiorys powinien być oparty o świeży i niebanalny koncept. Dostępne na portalach o tematyce pracy gotowce z pewnością były już wielokrotnie wykorzystywane i być może osoba, która nas rekrutuje, doskonale zna powielane wzory. Wtedy nasze tylko z nazwy kreatywne CV nikogo nie zaskoczy i nie zaintryguje. A my sami możemy zostać odebrani negatywnie – jako mało twórczy i idący na łatwiznę.

 

Z tego względu, jeśli planujemy zainteresować pracodawcę, raczej nie szukajmy pomysłu na CV w Internecie, ale zastanówmy się, jak najlepiej my sami możemy się zaprezentować. Dołóżmy przy tym wszelkich starań, aby nasz życiorys był czytelny, w dobrym guście i przede wszystkim bezbłędny.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?