Jeżeli naszym marzeniem jest otwarcie własnego salonu piękności, to najpierw musimy zdobyć odpowiednie wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Aby uzyskać kwalifikacje potrzebne do wykonywania tego zawodu, trzeba ukończyć szkołę policealną lub odpowiednie kursy. Coraz więcej wyższych uczelni wychodzi naprzeciw zmieniającym się tendencjom na rynku pracy i otwiera nowe kierunki, między innymi kosmetologię. Zakres obowiązków kosmetyczki to wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz upiększających, dlatego potrzebna tutaj będzie szeroka wiedza z zakresu dermatologii, anatomii człowieka czy nawet dietetyki. Oczywiście wybierając zawód zadajemy sobie pytanie ile zarabia kosmetyczka. Zarobki profesjonalnej kosmetyczki wahają się od 2100 zł brutto do ok 3000 zł. Wszystko zależy od stażu pracy. Najlepiej opłacalne jest posiadanie własnego salonu.
Jak zostać manicurzystką?
Jednym z zabiegów, jakie może wykonywać w swojej pracy kosmetyczka, jest manicure. Obecnie można powiedzieć, że manicurzystka to odrębny zawód, w którym podstawa to pielęgnacja dłoni oraz stylizacja paznokci. Praca manicurzystki wiąże się z ciągłym podążaniem za nowymi trendami oraz rozwijaniem swoich umiejętności. Coraz więcej kobiet korzysta z usług manicurzystki, dlatego stanowiska do stylizacji paznokci są otwierane nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także w SPA czy u fryzjera. Warto także zainwestować w profesjonalny sprzęt, np. lampy do wykonywania manicure hybrydowego, ponieważ pozwoli nam to na wykonywanie zabiegów stylizacyjnych bezpośrednio w domu. Jeżeli manicurzystka szuka pracy w salonie kosmetycznym warto stworzyć profesjonalne CV oraz portfolio, które zaprezentują nasze zdolności oraz uzyskane na kursach kwalifikacje. Wiadomym jest, że specyfika pracy w salonie kosmetycznym będzie się różniła od indywidualnych zleceń. Warto jednak zacząć od pracy w salonie, aby zdobyć potrzebne doświadczenie i pozyskać swoje klientki.
Cechy osobowości kosmetyczki
Kosmetyczka to zawód, który opiera się na obsłudze klienta, dlatego ważna jest tutaj zdolność komunikacji. Istotne są wiedza i umiejętności, ale także odpowiednie podejście do klientek, które czasem traktują wizytę w salonie kosmetycznym jako swoistego rodzaju terapię. Dlatego ważne jest, aby osoba na takim stanowisku lubiła pracę z ludźmi, była otwarta, potrafiła słuchać swoich klientów, a każdą osobę traktowała indywidualnie. Oczywiście liczy się też zmysł estetyczny, dzięki któremu kosmetyczka dobierze odpowiedni makijaż czy wykona piękny manicure i pedicure.
Predyspozycje kosmetyczki
Kosmetyczka musi być po części artystką, psychologiem, terapeutą, musi wykazać się odpowiednią wiedzą, a także cierpliwością i uprzejmością. Do zadań kosmetyczki należy zastosowanie odpowiednich zabiegów w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza się z klientką. Dlatego dobra kosmetyczka powinna cierpliwie wysłuchać swoje pacjentki i odpowiednio dobrać zabieg. Jak widać psychologia w pracy kosmetyczki gra bardzo dużą rolę.
Egzamin czeladniczy – kosmetyczka
Kosmetyczka należy do tak zwanej grupy zawodów rzemieślniczych, co oznacza, że aby podnieść swoje kwalifikacja i tym samym zwiększyć swoje zarobki, można przystąpić do specjalnego egzaminu czeladniczego. Cała procedura składa się z dwóch części: teoretycznej, podczas której trzeba się wykazać znajomością podstawowych zagadnień kosmetycznych, oraz praktycznej. Uzyskanie dyplomu pozwoli nam na dalsze podnoszenie kwalifikacji. W konsekwencji można przystąpić do kolejnego egzaminu, tym razem mistrzowskiego.
Otwarcie salonu kosmetycznego
Usługi kosmetyczne można wykonywać w domu, chociaż wiąże się to z wygospodarowaniem odpowiedniego pomieszczenia w domu. Kolejnym etapem może być założenie swojego zakładu kosmetycznego. W tym wypadku pierwszą podstawową rzeczą jest wybór formy prawnej prowadzonego zakładu. Od tego zależy przebieg rejestracji. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Otwarcie salonu kosmetycznego wiąże się także ze znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia, które będzie spełniało wszystkie standardy Sanepidu. Potem można przejść do przyjemniejszych rzeczy, jak wyposażenie salonu kosmetycznego.