Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kosmetyczka – jak zostać manicurzystką i otworzyć salon?

Kosmetyczka – jak zostać manicurzystką i otworzyć salon?

 
Kosmetyczka – jak zostać manicurzystką i otworzyć salon?

Jeżeli naszym marzeniem jest otwarcie własnego salonu piękności, to najpierw musimy zdobyć odpowiednie wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Aby uzyskać kwalifikacje potrzebne do wykonywania tego zawodu, trzeba ukończyć szkołę policealną lub odpowiednie kursy. Coraz więcej wyższych uczelni wychodzi naprzeciw zmieniającym się tendencjom na rynku pracy i otwiera nowe kierunki, między innymi kosmetologię. Zakres obowiązków kosmetyczki to wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz upiększających, dlatego potrzebna tutaj będzie szeroka wiedza z zakresu dermatologii, anatomii człowieka czy nawet dietetyki. Oczywiście wybierając zawód zadajemy sobie pytanie ile zarabia kosmetyczka. Zarobki profesjonalnej kosmetyczki wahają się od 2100 zł brutto do ok 3000 zł. Wszystko zależy od stażu pracy. Najlepiej opłacalne jest posiadanie własnego salonu.

 

Jak zostać manicurzystką?


Jednym z zabiegów, jakie może wykonywać w swojej pracy kosmetyczka, jest manicure. Obecnie można powiedzieć, że manicurzystka to odrębny zawód, w którym podstawa to pielęgnacja dłoni oraz stylizacja paznokci. Praca manicurzystki wiąże się z ciągłym podążaniem za nowymi trendami oraz rozwijaniem swoich umiejętności. Coraz więcej kobiet korzysta z usług manicurzystki, dlatego stanowiska do stylizacji paznokci są otwierane nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także w SPA czy u fryzjera. Warto także zainwestować w profesjonalny sprzęt, np. lampy do wykonywania manicure hybrydowego, ponieważ pozwoli nam to na wykonywanie zabiegów stylizacyjnych bezpośrednio w domu. Jeżeli manicurzystka szuka pracy w salonie kosmetycznym warto stworzyć profesjonalne CV oraz portfolio, które zaprezentują nasze zdolności oraz uzyskane na kursach kwalifikacje. Wiadomym jest, że specyfika pracy w salonie kosmetycznym będzie się różniła od indywidualnych zleceń. Warto jednak zacząć od pracy w salonie, aby zdobyć potrzebne doświadczenie i pozyskać swoje klientki.

 

Cechy osobowości kosmetyczki


Kosmetyczka to zawód, który opiera się na obsłudze klienta, dlatego ważna jest tutaj zdolność komunikacji. Istotne są wiedza i umiejętności, ale także odpowiednie podejście do klientek, które czasem traktują wizytę w salonie kosmetycznym jako swoistego rodzaju terapię. Dlatego ważne jest, aby osoba na takim stanowisku lubiła pracę z ludźmi, była otwarta, potrafiła słuchać swoich klientów, a każdą osobę traktowała indywidualnie. Oczywiście liczy się też zmysł estetyczny, dzięki któremu kosmetyczka dobierze odpowiedni makijaż czy wykona piękny manicure i pedicure.

 

Predyspozycje kosmetyczki


Kosmetyczka musi być po części artystką, psychologiem, terapeutą, musi wykazać się odpowiednią wiedzą, a także cierpliwością i uprzejmością. Do zadań kosmetyczki należy zastosowanie odpowiednich zabiegów w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza się z klientką. Dlatego dobra kosmetyczka powinna cierpliwie wysłuchać swoje pacjentki i odpowiednio dobrać zabieg. Jak widać psychologia w pracy kosmetyczki gra bardzo dużą rolę.

 

Egzamin czeladniczy – kosmetyczka


Kosmetyczka należy do tak zwanej grupy zawodów rzemieślniczych, co oznacza, że aby podnieść swoje kwalifikacja i tym samym zwiększyć swoje zarobki, można przystąpić do specjalnego egzaminu czeladniczego. Cała procedura składa się z dwóch części: teoretycznej, podczas której trzeba się wykazać znajomością podstawowych zagadnień kosmetycznych, oraz praktycznej. Uzyskanie dyplomu pozwoli nam na dalsze podnoszenie kwalifikacji. W konsekwencji można przystąpić do kolejnego egzaminu, tym razem mistrzowskiego.

 

Otwarcie salonu kosmetycznego


Usługi kosmetyczne można wykonywać w domu, chociaż wiąże się to z wygospodarowaniem odpowiedniego pomieszczenia w domu. Kolejnym etapem może być założenie swojego zakładu kosmetycznego. W tym wypadku pierwszą podstawową rzeczą jest wybór formy prawnej prowadzonego zakładu. Od tego zależy przebieg rejestracji. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Otwarcie salonu kosmetycznego wiąże się także ze znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia, które będzie spełniało wszystkie standardy Sanepidu. Potem można przejść do przyjemniejszych rzeczy, jak wyposażenie salonu kosmetycznego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.