Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kosmetyczka – jak zostać manicurzystką i otworzyć salon?

Kosmetyczka – jak zostać manicurzystką i otworzyć salon?

 
Kosmetyczka – jak zostać manicurzystką i otworzyć salon?

Jeżeli naszym marzeniem jest otwarcie własnego salonu piękności, to najpierw musimy zdobyć odpowiednie wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Aby uzyskać kwalifikacje potrzebne do wykonywania tego zawodu, trzeba ukończyć szkołę policealną lub odpowiednie kursy. Coraz więcej wyższych uczelni wychodzi naprzeciw zmieniającym się tendencjom na rynku pracy i otwiera nowe kierunki, między innymi kosmetologię. Zakres obowiązków kosmetyczki to wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz upiększających, dlatego potrzebna tutaj będzie szeroka wiedza z zakresu dermatologii, anatomii człowieka czy nawet dietetyki. Oczywiście wybierając zawód zadajemy sobie pytanie ile zarabia kosmetyczka. Zarobki profesjonalnej kosmetyczki wahają się od 2100 zł brutto do ok 3000 zł. Wszystko zależy od stażu pracy. Najlepiej opłacalne jest posiadanie własnego salonu.

 

Jak zostać manicurzystką?


Jednym z zabiegów, jakie może wykonywać w swojej pracy kosmetyczka, jest manicure. Obecnie można powiedzieć, że manicurzystka to odrębny zawód, w którym podstawa to pielęgnacja dłoni oraz stylizacja paznokci. Praca manicurzystki wiąże się z ciągłym podążaniem za nowymi trendami oraz rozwijaniem swoich umiejętności. Coraz więcej kobiet korzysta z usług manicurzystki, dlatego stanowiska do stylizacji paznokci są otwierane nie tylko w salonach kosmetycznych, ale także w SPA czy u fryzjera. Warto także zainwestować w profesjonalny sprzęt, np. lampy do wykonywania manicure hybrydowego, ponieważ pozwoli nam to na wykonywanie zabiegów stylizacyjnych bezpośrednio w domu. Jeżeli manicurzystka szuka pracy w salonie kosmetycznym warto stworzyć profesjonalne CV oraz portfolio, które zaprezentują nasze zdolności oraz uzyskane na kursach kwalifikacje. Wiadomym jest, że specyfika pracy w salonie kosmetycznym będzie się różniła od indywidualnych zleceń. Warto jednak zacząć od pracy w salonie, aby zdobyć potrzebne doświadczenie i pozyskać swoje klientki.

 

Cechy osobowości kosmetyczki


Kosmetyczka to zawód, który opiera się na obsłudze klienta, dlatego ważna jest tutaj zdolność komunikacji. Istotne są wiedza i umiejętności, ale także odpowiednie podejście do klientek, które czasem traktują wizytę w salonie kosmetycznym jako swoistego rodzaju terapię. Dlatego ważne jest, aby osoba na takim stanowisku lubiła pracę z ludźmi, była otwarta, potrafiła słuchać swoich klientów, a każdą osobę traktowała indywidualnie. Oczywiście liczy się też zmysł estetyczny, dzięki któremu kosmetyczka dobierze odpowiedni makijaż czy wykona piękny manicure i pedicure.

 

Predyspozycje kosmetyczki


Kosmetyczka musi być po części artystką, psychologiem, terapeutą, musi wykazać się odpowiednią wiedzą, a także cierpliwością i uprzejmością. Do zadań kosmetyczki należy zastosowanie odpowiednich zabiegów w oparciu o wywiad, jaki przeprowadza się z klientką. Dlatego dobra kosmetyczka powinna cierpliwie wysłuchać swoje pacjentki i odpowiednio dobrać zabieg. Jak widać psychologia w pracy kosmetyczki gra bardzo dużą rolę.

 

Egzamin czeladniczy – kosmetyczka


Kosmetyczka należy do tak zwanej grupy zawodów rzemieślniczych, co oznacza, że aby podnieść swoje kwalifikacja i tym samym zwiększyć swoje zarobki, można przystąpić do specjalnego egzaminu czeladniczego. Cała procedura składa się z dwóch części: teoretycznej, podczas której trzeba się wykazać znajomością podstawowych zagadnień kosmetycznych, oraz praktycznej. Uzyskanie dyplomu pozwoli nam na dalsze podnoszenie kwalifikacji. W konsekwencji można przystąpić do kolejnego egzaminu, tym razem mistrzowskiego.

 

Otwarcie salonu kosmetycznego


Usługi kosmetyczne można wykonywać w domu, chociaż wiąże się to z wygospodarowaniem odpowiedniego pomieszczenia w domu. Kolejnym etapem może być założenie swojego zakładu kosmetycznego. W tym wypadku pierwszą podstawową rzeczą jest wybór formy prawnej prowadzonego zakładu. Od tego zależy przebieg rejestracji. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Otwarcie salonu kosmetycznego wiąże się także ze znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia, które będzie spełniało wszystkie standardy Sanepidu. Potem można przejść do przyjemniejszych rzeczy, jak wyposażenie salonu kosmetycznego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?