Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - wymagania, zadania, warunki pracy

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - wymagania, zadania, warunki pracy

 
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - wymagania, zadania, warunki pracy

Koordynator pieczy zastępczej - wymagania

 

Zawód koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej reguluje odpowiednia ustawa, która określa zasady działania systemu pieczy zastępczej oraz wspierania rodzin. Rodzinna piecza zastępcza przybiera dwie formy. Pierwszą jest rodzinny dom dziecka a drugą rodzina zastępcza (spokrewniona, niezawodowa, zawodowa).

 

Koordynator będzie miał więc do czynienia z tematem trudnym, związanym z funkcjonowaniem dzieci w nowych rodzinach, w nowych miejscach, znajdujących się w trudnej i niekomfortowej sytuacji życiowej. Dzieci porzucone, lub z różnych innych przyczyn osamotnione, rodziny potrzebujące wsparcia, stworzenie dla nich odpowiednich warunków, w których będą czuli się bezpiecznie – to tylko podstawowe, ale jakże istotne sprawy, z którymi na co dzień spotyka się koordynator.

 

Nie jest więc to zawód dla każdego. Wymaga odpowiednich predyspozycji i umiejętności. Do tego przygotowują właściwe studia, których ukończenia wymaga ustawa o rodzinnej pieczy zastępczej. Są to takie kierunki jak: pedagogika, pedagogika specjalna, nauki rodzinne, praca socjalna, socjologia i psychologia. Jeśli ktoś ukończył inny kierunek, to ma oczywiście możliwość podjęcia zawodu, musi tylko uzupełnić swoje kwalifikacje w odpowiedni sposób. Mogą to być studia podyplomowe (pedagogika, psychologia, nauka o rodzinie, resocjalizacja) lub kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Do tego wymagane jest minimum roczne doświadczenie: w pracy z dzieckiem i rodziną lub jako osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, lub jako rodzina zastępcza. Koordynator powinien również nieustannie poszerzać swoją wiedzę, potrzebną do pracy z dziećmi, poprzez szkolenia, kursy itp.

 

W związku z opisanym już zakresem obowiązków, koordynatorem pieczy zastępczej nie może być osoba, która była lub jest pozbawiona praw rodzicielskich (lub ma je ograniczone lub zawieszone). Jeśli ktoś był skazany za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe prawomocnym wyrokiem - to również wyklucza go z grona kandydatów.
Koordynator powinien wypełniać obowiązek alimentacyjny (oczywiście jeśli taki został na niego nałożony).

 

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - zadania

 

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, jak sama nazwa wskazuje, opiekuje się rodzinami zastępczymi i rodzinnymi domami dziecka. Pomaga opracować i dostosować plan pomocy dzieciom, zapewnia dostęp do właściwych specjalistów (np. psychologów). Zajmuje się też etapem usamodzielnienia się wychowanka rodzinnej pieczy zastępczej, wspiera osoby już pełnoletnie. Do zadań koordynatora należy również informowanie ośrodków adopcyjnych o dzieciach, które mają uregulowaną sytuację prawną i mogą zostać objęte programem adopcji.

 

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - warunki pracy

 

Według obowiązującego obwieszczenia marszałka sejmu koordynator może mieć pod opieką maksymalnie piętnaście rodzinnych domów dziecka lub piętnaście rodzin zastępczych.
Corocznie powinien sporządzać sprawozdania z efektów swojej pracy i przekazywać je do organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

 

Praca koordynatora nie należy do najłatwiejszych. Musi on znaleźć sposoby na takie problemy jak np. brak kontaktu między dziećmi, a ich nowymi rodzinami, na utrudnienia wynikające z kontaktów z rodzicami biologicznymi. Koordynator, by zintegrować rodziny, musi zdobyć zaufanie i dzieci i opiekunów. Wymaga to od niego odpowiedniego podejścia, czasu i cierpliwości.

 

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - zarobki

 

Kwota minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego dla koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej została ustalona w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych.
Wg kategorii zaszeregowania, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej został przypisany do pozycji XIV, dla której ta minimalna kwota wynosi 1960 zł.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!