Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców
Każdy pracodawca powinien zadbać o legalność zatrudnienia swojej załogi. Nawet jeśli przyjmuje do pracy ludzi tylko na krótki czas, nie może pomijać kwestii formalnych i bagatelizować swoich obowiązków wobec pracowników. Niefrasobliwość bywa bardzo kosztowna.
Jeśli przeprowadzona w zakładzie pracy kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców ujawni nieprawidłowości, przedsiębiorca poniesie sankcje. Co mu grozi? W stosunku i do nieuczciwego pracodawcy, i zatrudnionego nielegalnie obcokrajowca wyciągane są konsekwencje. PIP czy też Straż Graniczna mogą skierować wnioski do sądu o ukaranie albo nałożyć mandaty. Od tysiąca do 30 tysięcy złotych – w tym przedziale zamykają się grzywny dla pracodawców. Wobec cudzoziemca rozpoczyna się procedura zmierzająca do zobowiązania go do opuszczenia Polski.
Kontrola PIP – wymagane dokumenty
Kiedy możemy mówić o legalności zatrudnienia i które dokumenty są bezwzględnie wymagane, aby cudzoziemiec mógł pracować w Polsce? Nie można zatrudnić obcokrajowca, który:
- nie posiada ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski (np. karty pobytu),
- ma podstawę pobytu wykluczającą świadczenie pracy,
- nie uzyskał zezwolenia na pracę (jeśli nie jest z tego obowiązku zwolniony),
- miałby pracować na innych warunkach bądź na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (z pewnymi wyjątkami),
- nie zawarł z pracodawcą pisemnej umowy cywilnoprawnej albo umowy o pracę.
Czy pracownicy z innych krajów są zatrudnieni w Polsce zgodnie z obowiązującym prawem, sprawdzają inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Ale kontrola legalności pobytu i zatrudnienia może zostać przeprowadzona też przez Straż Graniczną. Czego może spodziewać się przedsiębiorca?
Jeśli w firmie zjawi się kontrola, najprawdopodobniej inspektorzy wylegitymują pracowników i wszystkich ludzi, których zastaną w zakładzie, a wybrane osoby przesłuchają. Pracodawca będzie zobligowany do przedstawienia dokumentów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, czyli np. zezwoleń na pracę, oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom innych niż Polska krajów, zawartych z nimi umów, czy dowodów, że są zgłoszeni do ZUS-u i pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne.