Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Koncesja – definicja, rodzaje, kto udziela, ustawa

Koncesja – definicja, rodzaje, kto udziela, ustawa

 
Koncesja – definicja, rodzaje, kto udziela, ustawa

Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do dopełnienia wszelkich wymaganych formalności. Dotyczy to zarówno obowiązków wobec pracowników oraz kontrahentów, jak i urzędów. W niektórych przypadkach niezbędne jest uzyskanie koncesji, dzięki której można prowadzić własny biznes w branżach podlegających ograniczeniu prawnemu. Sprawdź, jak złożyć wniosek o koncesję.

 

Spis treści

Koncesja – co to?

 

Koncesja to specjalne pozwolenie umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej w określonym zakresie. Dotyczy działalności, które mają szczególne znaczenie społeczne, państwowe i nie mogą zostać wykonywane na podstawie zwykłego wpisu do KRS czy CEIDG.

 

Zgodnie z zasadami reglamentacji działalności gospodarczej, czyli brakiem pełnej swobody zakładania oraz prowadzenia pewnych rodzajów działalności, działalność koncesyjna objęta jest największym rygorem. Dotyczy głównie sfer gospodarczych, w których przez długi czas panował monopol państwa. Uzyskanie koncesji wiąże się z otrzymaniem uprawnień niedostępnych dla przeciętnego przedsiębiorcy.

 

Koncesja – jakie działalności gospodarcze jej wymagają?

 

Działalność gospodarcza koncesjonowana regulowana jest przez ustawę z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 37 ust. 1 PP w dziedzinach, które mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa lub obywateli albo ważnego interesu publicznego, do wykonywania działalności konieczne jest uzyskanie koncesji.

 

Koncesja jest niezbędna dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalności takie jak m.in.:

 

  • działalność górnicza;

  • działalność energetyczna;

  • działalność związana z bronią (materiały wybuchowe, broń, amunicja, technologia o znaczeniu wojskowym i policyjnym);

  • działalność związana z ochroną osób i mienia;

  • działalność związana z grami hazardowymi;

  • działalność związana z przewozami lotniczymi;

  • działalność związana z radiem i telewizją.

 

Jako działalność koncesjonowana czasem traktowane może też być prowadzenie sklepu posiadającego w asortymencie alkohol.Wbrew pozorom sprzedaż alkoholu nie wymaga koncesji, ale zezwolenia. Wymagane jest także zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Czytaj także: Jak otworzyć sklep spożywczy? 

 

Wniosek o koncesję – gdzie składać?

 

Wniosek o koncesję to akt administracyjny wydawany przez konkretny organ koncesyjny. W zależności od rodzaju działalności, jaką zamierza prowadzić przedsiębiorca, organem koncesyjnym jest m.in.:

 

  • Minister ds. środowiska, starosta lub marszałek województwa (górnictwo);
  • Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (energetyka);
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (broń, ochrona osób i mienia);
  • Minister ds. finansów (kasyna);
  • Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (przewozy lotnicze);
  • Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (radio, telewizja).

 

Firmy wpisane do CEIDG mogą złożyć wniosek o koncesję także w urzędzie gminy. W takim przypadku należy wskazać organ koncesyjny prowadzący właściwy rejestr.

 

Zanim przedsiębiorca zawnioskuje o koncesję, powinien zarejestrować działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) lub KRS (spółka osobowa, spółka kapitałowa). Uzyskanie koncesji bądź jej zmiana wymaga złożenia wniosku zawierającego:

 

  • dane firmy (siedziba, adres zamieszkania itp.);

  • adres głównego miejsca wykonywania działalności;

  • numer KRS i NIP;

  • rodzaj i zakres prowadzenia działalności, której dotyczy koncesja;

  • informacje i dokumenty określone przez odrębne przepisy regulujące działalności koncesjonowane.

 

Za wniosek o koncesję pobierana jest opłata skarbowa – jej wysokość zależy od rodzaju działalności.

 

Koncesja – jak długo czeka się na jej wydanie?

 

Koncesja wymaga przeprowadzenia postępowania administracyjnego. W jego trakcie organ koncesyjny bada stan faktyczny działalności, pod kątem tego, czy jednostka spełnia warunki wymagane dla danej działalności koncesjonowanej.

 

Przedsiębiorca czeka na wydanie decyzji średnio 2 miesiące od daty złożenia wniosku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości lub braki, czas ten może ulec wydłużeniu.

 

Koncesja – na jak długo jest wydawana?

 

Jako specjalne pozwolenie wydawane na wniosek przedsiębiorcy, koncesja udzielana jest na czas określony. Jej ważność wynosi minimum 5 lat, a maksymalnie 50 lat. W razie potrzeby przedsiębiorca może wnioskować o uzyskanie koncesji na mniej niż 5 lat.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    4 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.