Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do dopełnienia wszelkich wymaganych formalności. Dotyczy to zarówno obowiązków wobec pracowników oraz kontrahentów, jak i urzędów. W niektórych przypadkach niezbędne jest uzyskanie koncesji, dzięki której można prowadzić własny biznes w branżach podlegających ograniczeniu prawnemu. Sprawdź, jak złożyć wniosek o koncesję.
Spis treści
Koncesja – co to?
Koncesja to specjalne pozwolenie umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej w określonym zakresie. Dotyczy działalności, które mają szczególne znaczenie społeczne, państwowe i nie mogą zostać wykonywane na podstawie zwykłego wpisu do KRS czy CEIDG.
Zgodnie z zasadami reglamentacji działalności gospodarczej, czyli brakiem pełnej swobody zakładania oraz prowadzenia pewnych rodzajów działalności, działalność koncesyjna objęta jest największym rygorem. Dotyczy głównie sfer gospodarczych, w których przez długi czas panował monopol państwa. Uzyskanie koncesji wiąże się z otrzymaniem uprawnień niedostępnych dla przeciętnego przedsiębiorcy.
Koncesja – jakie działalności gospodarcze jej wymagają?
Działalność gospodarcza koncesjonowana regulowana jest przez ustawę z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 37 ust. 1 PP w dziedzinach, które mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa lub obywateli albo ważnego interesu publicznego, do wykonywania działalności konieczne jest uzyskanie koncesji.
Koncesja jest niezbędna dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalności takie jak m.in.:
-
działalność górnicza;
-
działalność energetyczna;
-
działalność związana z bronią (materiały wybuchowe, broń, amunicja, technologia o znaczeniu wojskowym i policyjnym);
-
działalność związana z ochroną osób i mienia;
-
działalność związana z grami hazardowymi;
-
działalność związana z przewozami lotniczymi;
-
działalność związana z radiem i telewizją.
Jako działalność koncesjonowana czasem traktowane może też być prowadzenie sklepu posiadającego w asortymencie alkohol.Wbrew pozorom sprzedaż alkoholu nie wymaga koncesji, ale zezwolenia. Wymagane jest także zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Czytaj także: Jak otworzyć sklep spożywczy?
Wniosek o koncesję – gdzie składać?
Wniosek o koncesję to akt administracyjny wydawany przez konkretny organ koncesyjny. W zależności od rodzaju działalności, jaką zamierza prowadzić przedsiębiorca, organem koncesyjnym jest m.in.:
- Minister ds. środowiska, starosta lub marszałek województwa (górnictwo);
- Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (energetyka);
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (broń, ochrona osób i mienia);
- Minister ds. finansów (kasyna);
- Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (przewozy lotnicze);
- Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (radio, telewizja).
Firmy wpisane do CEIDG mogą złożyć wniosek o koncesję także w urzędzie gminy. W takim przypadku należy wskazać organ koncesyjny prowadzący właściwy rejestr.
Zanim przedsiębiorca zawnioskuje o koncesję, powinien zarejestrować działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) lub KRS (spółka osobowa, spółka kapitałowa). Uzyskanie koncesji bądź jej zmiana wymaga złożenia wniosku zawierającego:
-
dane firmy (siedziba, adres zamieszkania itp.);
-
adres głównego miejsca wykonywania działalności;
-
numer KRS i NIP;
-
rodzaj i zakres prowadzenia działalności, której dotyczy koncesja;
-
informacje i dokumenty określone przez odrębne przepisy regulujące działalności koncesjonowane.
Za wniosek o koncesję pobierana jest opłata skarbowa – jej wysokość zależy od rodzaju działalności.
Koncesja – jak długo czeka się na jej wydanie?
Koncesja wymaga przeprowadzenia postępowania administracyjnego. W jego trakcie organ koncesyjny bada stan faktyczny działalności, pod kątem tego, czy jednostka spełnia warunki wymagane dla danej działalności koncesjonowanej.
Przedsiębiorca czeka na wydanie decyzji średnio 2 miesiące od daty złożenia wniosku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości lub braki, czas ten może ulec wydłużeniu.
Koncesja – na jak długo jest wydawana?
Jako specjalne pozwolenie wydawane na wniosek przedsiębiorcy, koncesja udzielana jest na czas określony. Jej ważność wynosi minimum 5 lat, a maksymalnie 50 lat. W razie potrzeby przedsiębiorca może wnioskować o uzyskanie koncesji na mniej niż 5 lat.