Według Słownika Języka Polskiego PWN słowo kompetencja oznacza: „zakres czyjejś wiedzy, umiejętności, doświadczenia”.
Obecnie coraz częściej spotykamy się z pojęciem kompetencji miękkich. Są to między innymi zdolności interpersonalne, które pozwalają nam nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, ułatwiają pracę w grupie oraz ogólne funkcjonowanie w społeczeństwie.
W dzisiejszych czasach oprócz kompetencji twardych (czyli nabytych umiejętności zawodowych, zdolności analitycznych) pracodawcy poszukują ludzi, którzy będą posiadali szereg społecznych kompetencji, dzięki którym łatwiej im będzie pracować z innymi ludźmi.
Kompetencje społeczne pożądane przez pracodawców
Jedną z bardziej cenionych zdolności, jakie są obecnie poszukiwane na rynku, jest umiejętność pracy w grupie. Warto tutaj podkreślić, że nie każdy się do tego nadaje. Niektórzy ludzie wolą pracować samodzielnie, dlatego zostają freelancerami bądź zakładają swoją działalność gospodarczą. Natomiast działając w zespole trzeba nie tylko umieć rozdzielać zadania, brać odpowiedzialność za swoją część projektu, ale także wykazać się pewną dozą empatii, wyrozumiałości oraz życzliwości.
Z pracą zespołową wiąże się także zdolność dostosowania się do panujących reguł. Niezależnie od tego, czy pracujemy w grupie na uczelni, czy w pracy, musimy się liczyć z tym, że prac ta będzie wyglądała inaczej i dlatego liczy się elastyczność. Najważniejsze jednak jest zorientowanie na cel. Każda praca wiąże się z wykonywaniem określonych obowiązków, które mają przynosić wspólne korzyści, czyli zarobek. Oznacza to, że wszystkim członkom grupy powinno tak samo zależeć, aby wypełnić zadanie lub dokończyć dany projekt.
Pracodawcy cenią też umiejętności organizacyjne. Musimy umieć wyznaczać sobie priorytety. Nawet najbardziej uzdolniny człowiek nie nadaje się do pracy, jeżeli nie potrafi samodzielnie określić, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności.
Umiejętności społeczne ułatwiające pracę
Niekwestionowanie ważną umiejętnością w pracy jest komunikatywność oraz zdolności interpersonalne. W przypadku pracy w grupie będzie to nie lada ułatwienie. Uważne słuchanie innych współpracowników pozytywnie wpłynie na nasze zdolności do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Można tutaj także zaliczyć umiejętność łatwego rozwiązywania różnorodnych sporów oraz problemów, które pojawiają się podczas realizacji zadań. Wiąże się to także z brakiem strachu przed podejmowaniem decyzji. Zdolność do działania i wykazywania inicjatywy jest bardzo pożądana przez pracodawców, którzy cenią sobie innowacyjność u pracowników.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość pracodawców będzie szukała pracowników, z którymi łatwo się porozumieć.
Kolejną ważną cechą jest kreatywność, która pozwoli nam rozwinąć skrzydła przy wielu projektach. Kreatywne myślenie przydaje się nie tylko artystom. Także pracownicy firm czy korporacji, realizując liczne projekty, mogą wykazać się pomysłowością.
Kompetencje personalne i społeczne w pracy
Kompetencje społeczne są bardzo potrzebne do dobrego funkcjonowania w grupie nie tylko na gruncie zawodowym. To, jak radzimy sobie jako jednostka w społeczeństwie, wpływa na każdy aspekt naszego życia. Wiedzą o tym rekruterzy i specjaliści działu HR, którzy bardzo często podczas rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzają specjalne testy, mające na celu zweryfikowanie naszych predyspozycji zawodowych. Dzięki temu łatwiej jest ocenić, czy dana osoba posiada odpowiednie kompetencje społeczne do pełnienia danego stanowiska.