Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kompetencje społeczne w przydatne w pracy

Kompetencje społeczne w przydatne w pracy

 
Kompetencje społeczne w przydatne w pracy

Według Słownika Języka Polskiego PWN słowo kompetencja oznacza: „zakres czyjejś wiedzy, umiejętności, doświadczenia”.

Obecnie coraz częściej spotykamy się z pojęciem kompetencji miękkich. Są to między innymi zdolności interpersonalne, które pozwalają nam nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, ułatwiają pracę w grupie oraz ogólne funkcjonowanie w społeczeństwie.

W dzisiejszych czasach oprócz kompetencji twardych (czyli nabytych umiejętności zawodowych, zdolności analitycznych) pracodawcy poszukują ludzi, którzy będą posiadali szereg społecznych kompetencji, dzięki którym łatwiej im będzie pracować z innymi ludźmi.

 

Kompetencje społeczne pożądane przez pracodawców

 

Jedną z bardziej cenionych zdolności, jakie są obecnie poszukiwane na rynku, jest umiejętność pracy w grupie.  Warto tutaj podkreślić, że nie każdy się do tego nadaje. Niektórzy ludzie wolą pracować samodzielnie, dlatego zostają freelancerami bądź zakładają swoją działalność gospodarczą. Natomiast działając w zespole trzeba nie tylko umieć rozdzielać zadania, brać odpowiedzialność za swoją część projektu, ale także wykazać się pewną dozą empatii, wyrozumiałości oraz życzliwości.

Z pracą zespołową wiąże się także zdolność dostosowania się do panujących reguł. Niezależnie od tego, czy pracujemy w grupie na uczelni, czy w pracy, musimy się liczyć z tym, że  prac ta będzie wyglądała inaczej i dlatego liczy się elastyczność. Najważniejsze jednak jest zorientowanie na cel. Każda praca wiąże się z wykonywaniem określonych obowiązków, które mają przynosić wspólne korzyści, czyli zarobek. Oznacza to, że wszystkim członkom grupy powinno tak samo zależeć, aby wypełnić zadanie lub dokończyć dany projekt.

Pracodawcy cenią też umiejętności organizacyjne. Musimy umieć wyznaczać sobie priorytety. Nawet najbardziej uzdolniny człowiek nie nadaje się do pracy, jeżeli nie potrafi samodzielnie określić, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności.

 

Umiejętności społeczne ułatwiające pracę


Niekwestionowanie ważną umiejętnością w pracy jest komunikatywność oraz zdolności interpersonalne. W przypadku pracy w grupie będzie to nie lada ułatwienie. Uważne słuchanie innych współpracowników pozytywnie wpłynie na nasze zdolności do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Można tutaj także zaliczyć umiejętność łatwego rozwiązywania różnorodnych sporów oraz problemów, które pojawiają się podczas realizacji zadań. Wiąże się to także z brakiem strachu przed podejmowaniem decyzji. Zdolność do działania i wykazywania inicjatywy jest bardzo pożądana przez pracodawców, którzy cenią sobie innowacyjność u pracowników.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość pracodawców będzie szukała pracowników, z którymi łatwo się porozumieć.  

Kolejną ważną cechą jest kreatywność, która pozwoli nam rozwinąć skrzydła przy wielu projektach. Kreatywne myślenie przydaje się nie tylko artystom. Także pracownicy firm czy korporacji, realizując liczne projekty, mogą wykazać się pomysłowością.

 

Kompetencje personalne i społeczne w pracy


Kompetencje społeczne są bardzo potrzebne do dobrego funkcjonowania w grupie nie tylko na gruncie zawodowym. To, jak radzimy sobie jako jednostka w społeczeństwie, wpływa na każdy aspekt naszego życia. Wiedzą o tym rekruterzy i specjaliści działu HR, którzy bardzo często podczas rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzają specjalne testy, mające na celu zweryfikowanie naszych predyspozycji zawodowych. Dzięki temu łatwiej jest ocenić, czy dana osoba posiada odpowiednie kompetencje społeczne do pełnienia danego stanowiska.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!