Kierownik zmiany - opis stanowiska
Kierownik zmiany to osoba, która zarządza produkcją oraz nadzoruje wykonywane przez podwładnych zadania. Główne obowiązki na tym stanowisku to między innymi: optymalizacja kosztów produkcji oraz kontrola nad zachowaniem odpowiednich standardów jakości. Miejscem pracy kierownika zmiany jest najczęściej hala produkcyjna. Warto podkreślić, że jest to praca w trybie zmianowym, dlatego nie każdemu będzie taki system pasował.
Kierownik zmiany - obowiązki
Kierownik zmiany pełni bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki niemu zakład może funkcjonować przez całą dobę. Do jego głównych obowiązków należy między innymi zarządzanie zespołem. W związku z tym na stanowisko lidera warto poszukać taką osobę, która jest komunikatywna, potrafi wprowadzić dobrą atmosferę, a przy tym jest stanowcza i umie wyegzekwować od podwładnych wykonywanie zadań. Dzięki temu praca w zespole będzie przebiegała bez większych problemów.
Bardzo ważne jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem produkcji. Realizowanie planów oraz składanie raportów to tylko kilka przykładowych zadań kierownika zmiany. W niektórych sytuacjach trzeba zachować zimną krew, np. gdy zepsują się maszyny i praca na hali produkcyjnej stoi w miejscu.
Kolejną kwestią jest wdrażanie zasad BHP. Koordynator odpowiada także za organizowanie szkoleń BHP. W przypadku naruszenia przepisów bezpieczeństwa pracy przez podwładnych naczelnik może zgłosić zaistniałą sytuację pracodawcy.
W każdym miejscu pracy bardzo ważne jest motywowanie całego zespołu. Należy to też do zadań kierownika zmiany tak samo jak wdrażanie nowych osób oraz organizowanie szkoleń.
Wszystkie zadania, z jakimi w codziennie będzie miał do czynienia kierownik zmiany, mają na celu zwiększenie poziomu efektywności i jakości pracy w zakładzie. Kandydaci na to stanowisko powinni mieć wyższe wykształcenie (najlepiej techniczne). Ważna jest dobra znajomość języka angielskiego, zwłaszcza specjalistycznej nomenklatury.
Jak już wcześniej było wspomniane, kierownik zmiany zarządza zespołem, dlatego ważne są także tak zwane umiejętności miękkie, czyli komunikatywność, umiejętność zarządzania podwładnymi, opanowanie, zdolności mediacyjne oraz asertywność.
Kierownik zmiany - zarobki
Wymagania, jakie są stawiane przed kierownikiem zmiany, są wysokie. Nie chodzi tutaj tylko o świetne przygotowanie merytoryczne, ale również pewne cechy charakteru. Praca na kierowniczych stanowiskach wiąże się z dużym stresem. Zarobki kierowników zmiany zaczynają się od 4 500 zł brutto i mogą dochodzić do 6 500 zł. Najczęściej są one zależne od wielkości zakładu oraz stażu pracy osoby zatrudnionej.