Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierownik produkcji - wymagania, obowiązki, warunki pracy, zarobki

Kierownik produkcji - wymagania, obowiązki, warunki pracy, zarobki

 
Kierownik produkcji - wymagania, obowiązki, warunki pracy, zarobki

Kierownik produkcji a dyrektor produkcji - wymagania


Praktycznie w każdym zakładzie znajdziemy osobę, która pełni rolę kierownika produkcji. W zależności od zakładu pracy stanowisko to może występować pod drugą nazwą, jaką jest dyrektor produkcji.
Jakie trzeba spełnić wymagania, aby móc objąć pracę na stanowisku dyrektora produkcji? Przede wszystkim jest to wykształcenie wyższe, najczęściej techniczne (mogą to być studia z zakresu inżynierii produkcji). Ważne jest także doświadczenie w pracy przy zarządzaniu produkcją. Kluczowa jest bowiem wiedza o tym, jak przebiega proces produkcji. Przydatna okazuje się także znajomość języków, zwłaszcza języka angielskiego, ponieważ bardzo dużo różnorodnych instrukcji jest napisana właśnie w tym języku. 

 

Dyrektor produkcji - obowiązki


Dyrektor produkcji prowadzi nadzór nad pracą całego personelu produkcyjnego. W pracy kierownika produkcji ważna jest umiejętność tworzenia grafików, ponieważ jest to jeden z obowiązków na tym stanowisku. Najważniejszym zadaniem jest jednak kontrola nad bieżącą produkcją oraz rozwiązywanie sytuacji kryzysowych.
Kierownik produkcji musi także opracowywać plany produkcji oraz wdrażać najnowsze rozwiązania technologiczne. Osoba na tym stanowisku powinna też czuwać nad przestrzeganiem wszystkich zasad BHP oraz sporządzać raporty wydajności produkcji. Oprócz tego kierownik produkcji odpowiada za realizację budżetu.
Kolejnym obowiązkiem dyrektora produkcji jest reprezentowanie firmy na zewnątrz oraz negocjacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi. 

 

Szef produkcji - warunki pracy


Warto zaznaczyć, że miejscem pracy szefa produkcji są hale produkcyjne i biuro. Jest to przede wszystkim praca umysłowa. Dzień pracy trwa 8 godzin. Dyrektor produkcji powinien być odporny na stres. Ważna jest także komunikatywność, ponieważ kierownik produkcji zarządza grupą ludzi. Osoba, która piastuje to stanowisko, musi się cały czas doszkalać i zdobywać nowe umiejętności z zakresu technologii produkcji.
W pracy kierownika produkcji bardzo ważna jest zdolność wnikliwego słuchania swoich podwładnych. Zarządzanie zespołem nie jest łatwe, jednak odpowiednie interpersonalne zdolności na pewno w tym pomagają. Przydatna może być także umiejętność logicznego myślenia i analizowania różnorodnych procesów technologicznych.

 

Dyrektor produkcji


Jeżeli chcemy zostać dyrektorem produkcji, to musimy pokierować swoją ścieżką kariery tak, aby cały czas zdobywać nowe doświadczenia. Dzięki temu nasza wartość dla firmy wzrasta, a my możemy liczyć na lepsze zarobki. Ile zatem wynoszą przeciętne zarobki szefa produkcji? Rozpiętość wynagrodzenia jest całkiem spora. Pensje zaczynają się od 5 tysięcy brutto, a sięgają nawet 12 tysięcy brutto. Wszytko oczywiście zależy od zakładu, w którym pracujemy.
Często kierownik produkcji dostaje także firmowego laptopa, telefon komórkowy oraz możliwość wzięcia udziału w bardzo licznych szkoleniach oraz konferencjach.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!