Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierownik budowy - obowiązki kierownika budowy, uprawnienia, zarobki

Kierownik budowy - obowiązki kierownika budowy, uprawnienia, zarobki

 
Kierownik budowy - obowiązki kierownika budowy, uprawnienia, zarobki

Kierownik budowy - kim jest


Często można usłyszeć, że ktoś pracuje jako kierownik budowy. Kim tak właściwie jest taka osoba i czym się zajmuje? Jest to człowiek, który otrzymuje swoje wynagrodzenie za sprawowanie nadzoru nad przebiegiem całej budowy.

Jeżeli budujemy swój wymarzony, dom musimy spełnić wiele wymagać. Wiąże się to między innymi z uzyskaniem różnych pozwoleń. Może nam w tym pomóc właśnie kierownik budowy, który będzie także czuwał nad bezpieczeństwem na terenie całej budowy. Najczęściej kierownicy budowy są zatrudniani w oparciu o umowę-zlecenie.

 

Obowiązki kierownika budowy


Jakie zatem obowiązki ma wykwalifikowany kierownik budowy? Przede wszystkim zatrudniając kierownika budowy musi on podpisać oświadczenie o przejęciu zadań kierowania budową. Podstawowym obowiązkiem kierownika budowy jest zabezpieczenie i ogrodzenie terenu budowy oraz umieszczenie w widocznym miejscu tablicy informacyjnej, dotyczącej inwestycji, która ma być postawiona na danym miejscu. Ponadto kierownik budowy nadzoruje pracę całego zespołu tak, aby była ona zgodna z projektem oraz pozwoleniami na budowę. Prowadzi także pełną dokumentację robót. Do kompetencji kierownika budowlanego należy także podjecie decyzji o wstrzymaniu prac, jeżeli uzna on, że zaistniało niebezpieczeństwo dla pracowników (musi o tym fakcie poinformować inwestora).

Zakończone prace budowlane muszą być zgłoszone inspektorowi. Jednak zanim to nastąpi, kierownik budowy musi ocenić, czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo, zgodnie z projektem i wymaganiami, jakie postawił przed ekipą inwestor. Kierownik budowy musi być także obecny podczas odbioru inwestycji, a tym samym musi zobowiązać się do usunięcia wszystkich wad i usterek, które zostały stwierdzone przez inwestora. Na samym końcu kierownik budowy składa pisemne oświadczenie, że teren budowy został posprzątany. 

 

Kierownik robót budowlanych – uprawnienia


Kto w ogóle może zostać kierownikiem budowy? Musi to być osoba, która ukończyła studia wyższe z zakresu budownictwa albo architektury. Oprócz tego przy kierownictwie budowy ważne jest posiadanie specjalistycznych uprawnień technicznych (potocznie są one zwane uprawnianiami budowlanymi). Uzyskanie uprawnień musi być poprzedzone dwuletnimi praktykami na budowie. Uprawnienia budowlane mogą dzielić się na ograniczone (jeżeli ukończyliśmy studia, ale mamy tylko tytuł licencjata) i nieograniczone – w przypadku posiadania tytułu magistra.

Jeżeli odbywamy praktyki na budowie, musimy pamiętać, że obowiązkowym dokumentem, który pozwoli nam na późniejsze zdobycie uprawnień, jest dziennik praktyk. Po dwóch latach możemy złożyć specjalny wniosek o nadanie uprawnień zawodowych, do którego trzeba dołączyć odpisy dyplomów, które potwierdzają zdobyte wykształcenie, dziennik praktyk, życiorys zawodowy, kserokopię dowodu osobistego. Następnie musimy zdać odpowiedni egzamin, który składa się z części ustnej i pisemnej. Na egzaminie można spodziewać się zagadnień ze znajomości przepisów prawnych, dotyczących procesu i prawa budowlanego.

Osoba, która chce się ubiegać o uprawnienia techniczne, pozwalające na pracę w tym zawodzie, musi pamiętać, że nie może łączyć stanowiska kierownika budowlanego ze stanowiskiem inspektora nadzoru.

 

Kierownik budowy – zarobki


Wykwalifikowany kierownik robót na budowach może zarobić nawet 9 000 zł brutto. Przeciętne zarobki można określić na poziomie 5 000 zł brutto. Wszystko zależy od tego, czy nasze uprawnienia budowlane są ograniczone, czy nieograniczone. Dodatkowo ważne jest doświadczenie zawodowe. Kierownik budowy z wieloletnim stażem może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż osoba, która stawia pierwsze kroki na tym stanowisku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP Sp. z o.o. Spółka Komandytowa

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!