Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne

 
Kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli pracodawca właśnie położył na naszym biurku wypowiedzenie, możemy się zastanawiać, czy nadal przysługuje nam bezpłatna pomoc medyczna w placówkach zdrowia i kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne.

 

Zasiłek chorobowy a ubezpieczenie zdrowotne

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że ubezpieczenie zdrowotne daje nam dostęp do podstawowej opieki medycznej, realizowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ubezpieczenie chorobowe natomiast zapewnia nam zasiłek w okresie niezdolności do pracy spowodowanej złym stanem zdrowia. Do uzyskania zasiłku chorobowego niezbędne jest więc opłacanie ubezpieczenia chorobowego.

 

Ubezpieczenie zdrowotne po zwolnieniu z pracy

 

Utrata pracy nie jest jednoznaczna z ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Wedle artykułu 67. ust. 4. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego pracownik i członkowie jego rodziny (jeśli wcześniej byli razem z nim objęci prawem do ubezpieczenia) mogą jeszcze przez 30 dni korzystać ze świadczeń zdrowotnych po ustaniu zatrudnienia.

 

Nasuwa się jednak pytanie: "Jakie kroki najlepiej podjąć, aby tego prawa nie stracić?". Czy bezrobotny ma ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne? Aby nie stracić ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu stosunku pracy możemy opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, oprosić członka rodziny, który jest zatrudniony o zgłoszenie do ubezpieczenia albo zarejestrować się w urzędzie pracy.

 

Ubezpieczenie zdrowotne a status bezrobotnego

 

Aby po 30 dniach od ustania stosunku pracy nie spotkała nas utrata ubezpieczenia zdrowotnego, jak już zostało wspomniane, możemy zarejestrować się w urzędzie pracy. Jeśli spełnimy wszystkie formalne warunki i uzyskamy status osoby bezrobotnej, niezależnie czy przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych, już od dnia rejestracji obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne.

 

W takiej sytuacji nabywamy prawo do ubezpieczenie zdrowotnego bez karencji, czyli bez okresu wyczekiwania na powstanie prawa do świadczeń. Jeśli natomiast chodzi o prawo do zasiłku chorobowego, to osobom bezrobotnym ta forma świadczenia nie przysługuje. Opłacane są bowiem jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Ubezpieczenie zdrowotne bez karencji

 

Jak już wspomnieliśmy, uzyskując status bezrobotnego, jednocześnie nabywamy prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy więc bez przeszkód korzystać z darmowych świadczeń medycznych. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia chorobowego.

 

Jeśli na przykład zwolniliśmy się z pracy i po 30 dniach przysługiwania ubezpieczenia zdrowotnego po rozwiązaniu umowy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem z tytułu uzyskania statusu osoby bezrobotnej, a następnie podpiszemy umowę o pracę z kolejnym pracodawcą, nawet pomimo tego że nie ustawało nasze ubezpieczenie zdrowotne, prawo do zasiłku chorobowego w nowej pracy będzie nam przysługiwać dopiero po okresie karencji ubezpieczenia chorobowego, czyli po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

 

Od wymogu ciągłości okresu ubezpieczenia chorobowego ustawowo przewiduje się kilka wyjątków. Do ciągłości wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!