Jeśli pracodawca właśnie położył na naszym biurku wypowiedzenie, możemy się zastanawiać, czy nadal przysługuje nam bezpłatna pomoc medyczna w placówkach zdrowia i kiedy wygasa ubezpieczenie zdrowotne.
Zasiłek chorobowy a ubezpieczenie zdrowotne
Na wstępie warto zaznaczyć, że ubezpieczenie zdrowotne daje nam dostęp do podstawowej opieki medycznej, realizowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ubezpieczenie chorobowe natomiast zapewnia nam zasiłek w okresie niezdolności do pracy spowodowanej złym stanem zdrowia. Do uzyskania zasiłku chorobowego niezbędne jest więc opłacanie ubezpieczenia chorobowego.
Ubezpieczenie zdrowotne po zwolnieniu z pracy
Utrata pracy nie jest jednoznaczna z ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Wedle artykułu 67. ust. 4. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego pracownik i członkowie jego rodziny (jeśli wcześniej byli razem z nim objęci prawem do ubezpieczenia) mogą jeszcze przez 30 dni korzystać ze świadczeń zdrowotnych po ustaniu zatrudnienia.
Nasuwa się jednak pytanie: "Jakie kroki najlepiej podjąć, aby tego prawa nie stracić?". Czy bezrobotny ma ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne? Aby nie stracić ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu stosunku pracy możemy opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, oprosić członka rodziny, który jest zatrudniony o zgłoszenie do ubezpieczenia albo zarejestrować się w urzędzie pracy.
Ubezpieczenie zdrowotne a status bezrobotnego
Aby po 30 dniach od ustania stosunku pracy nie spotkała nas utrata ubezpieczenia zdrowotnego, jak już zostało wspomniane, możemy zarejestrować się w urzędzie pracy. Jeśli spełnimy wszystkie formalne warunki i uzyskamy status osoby bezrobotnej, niezależnie czy przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych, już od dnia rejestracji obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne.
W takiej sytuacji nabywamy prawo do ubezpieczenie zdrowotnego bez karencji, czyli bez okresu wyczekiwania na powstanie prawa do świadczeń. Jeśli natomiast chodzi o prawo do zasiłku chorobowego, to osobom bezrobotnym ta forma świadczenia nie przysługuje. Opłacane są bowiem jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ubezpieczenie zdrowotne bez karencji
Jak już wspomnieliśmy, uzyskując status bezrobotnego, jednocześnie nabywamy prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy więc bez przeszkód korzystać z darmowych świadczeń medycznych. Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia chorobowego.
Jeśli na przykład zwolniliśmy się z pracy i po 30 dniach przysługiwania ubezpieczenia zdrowotnego po rozwiązaniu umowy zostaliśmy objęci ubezpieczeniem z tytułu uzyskania statusu osoby bezrobotnej, a następnie podpiszemy umowę o pracę z kolejnym pracodawcą, nawet pomimo tego że nie ustawało nasze ubezpieczenie zdrowotne, prawo do zasiłku chorobowego w nowej pracy będzie nam przysługiwać dopiero po okresie karencji ubezpieczenia chorobowego, czyli po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Od wymogu ciągłości okresu ubezpieczenia chorobowego ustawowo przewiduje się kilka wyjątków. Do ciągłości wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.