Kelnerka - obowiązki
Kelner czy kelnerka to najczęściej osoby pierwszego (i jedynego) kontaktu z gośćmi restauracji lub innego obiektu gastronomicznego. Zajmują się szeroko pojętą obsługą klienta. Zbierają zamówienia, doradzają w wyborze, obsługują płatności. Jeśli restauracja ma w swojej ofercie specjalne dania, to kelnerzy często wykańczają takie potrawy przy gościach (polewanie sosem, flambirowanie itp.).
Często zadaniem kelnera lub kelnerki jest zachęcanie do próbowania nowych potraw z oferty, opowiadanie o poszczególnych pozycjach z kary. Wszystko zależy tak naprawdę od charakteru danej restauracji. W dobie, kiedy wymagania kulinarne w społeczeństwie są coraz większe, kelnerzy powinni znać się również na składnikach poszczególnych potraw (czy zawierają gluten, produkty pochodzenia zwierzęcego, ewentualne alergeny).
Warto też pamiętać, że praca na tym stanowisku wiąże się nie tylko z bezpośrednią obsługą klienta. Kelner często przygotowuje salę przed rozpoczęciem działania restauracji - układa zastawy, poleruje sztućce czy szkło, dba o elementy dekoracyjne sali lub stołu. Wszystko po to, by klient mógł spożywać posiłek w miłym, przyjaznym i czystym otoczeniu.
Czasami pracę kelnera łączy się z pracą za barem. Trochę inaczej wygląda też obsługa kelnerska na bankietach i przyjęciach, gdzie nie ma typowych posiłków przy stołach. Kelner porusza się wtedy z tacą z napojami lub przystawkami po sali, dbając również, by nigdzie nie nagromadziły się brudne naczynia.
Cechy kelnera
Najczęściej w zawodzie tym odnajdują się osoby młode, w trakcie nauki, które chcą sobie dorobić. Restauracje bardzo często są otwarte do późnych godzin wieczornych i w weekendy, można więc to pogodzić z zajęciami w szkole lub na uczelni.
Cechy dobrego kelnera, takiego, z którego będą zadowoleni i goście i pracodawca, to przede wszystkim wysoka kultura osobista, uśmiech, otwartość i komunikatywność. Osoba na tym stanowisku musi być też cierpliwa i asertywna. Jeśli klient nie będzie zadowolony ze swojego posiłku, to swoje uwagi będzie zgłaszał właśnie do kelnera lub kelnerki. Zawód ten będzie więc też poniekąd wymagał umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych.
Często bardzo ważnym czynnikiem zatrudnienia jest posiadanie aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej i szeroka dyspozycyjność.
Do wymaganych cech kelnera zalicza się też sumienność, uczciwość i dokładność.
Strój kelnerki
Elementem charakterystycznym, który wyróżnia ten zawód od innych, jest strój kelnera i kelnerki. Długi lub krótki fartuch, zapaska czy specjalna kieszeń na notes i długopis, to przeważające atrybuty w tej branży.
Często w stroju przeważa również jakaś dominująca cecha. Restauracje w stylu amerykańskim mogą oferować zestawy ubrań np. w stylu country lub włączające barwy narodowe. Tak samo, jeśli w obiekcie przewodzi jakiś temat - np. kolor, obszar geograficzny, okres w historii - strój kelnerki lub kelnera będzie do tego nawiązywał.