Kara porządkowa
Pracownik jest zobowiązany do wypełniania zadań, jakie są określone w umowie o pracę oraz w Kodeksie pracy. Nieprzestrzeganie przepisów może prowadzić do nałożenia kary porządkowej. Według artykułu 108. Kodeksu pracy rodzaje kar to między innymi upomnienie oraz nagana. Przełożeni mają prawo do korzystania z nich w przypadku, gdy podwładny nie przestrzega:
• ustalonej organizacji i porządku firmy,
• przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych,
• przyjętego sposobu potwierdzania przybycia do zakładu,
• zasad usprawiedliwiania nieobecności.
Dodatkowo Kodeks pracy jasno określa, że za powyższe przewinienia może też być stosowana kara pieniężna. Nałożenie kary na podwładnego musi odbyć w terminie dwóch tygodni od momentu, w którym przełożony dowiedział się o zajściu. Istotne jest, aby informację o rodzaju kary oraz przyczynie podać zainteresowanemu na piśmie. W dokumencie powinna być zawarta klauzula o możliwości odwołania się w określonym czasie. Pracodawca musi także wysłuchać podwładnego i dać mu szansę na wytłumaczenie przewinienia.
Warto zaznaczyć, że jeśli zatrudniony jest nieobecny i nie można go wysłuchać, to wyżej wspomniane dwa tygodnie zaczyna się liczyć w momencie jego powrotu do pracy. Kar porządkowych nie wolno łączyć. Za jedno naruszenie nakładana jest tylko jedna kara.
Kara pieniężna porządkowa
Sankcje finansowe także są traktowane jako jeden z rodzajów kar porządkowych. Stosuje się je między innymi w przypadku łamania przepisów BHP lub przeciwpożarowych, nieusprawiedliwionego opuszczenia stanowiska pracy, stawieniu się w zakładzie w stanie nietrzeźwym.
Istotna jest wysokość pieniężnej kary porządkowej. Nie może ona przekraczać kwoty jednodniowego wynagrodzenia. Łącznie sankcje finansowe stosowane wobec podwładnych nie powinny przewyższać dziesiątej części zarobków.
Dodatkowo pracownik, który uszkodził mienie firmy, także może być obciążony grzywną finansową. Aby taka kara mogła zostać zastosowana, muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze szkoda musi nastąpić w wyniku nieprawidłowego wykonywania obowiązków lub ich zaniechania. Oprócz tego między szkodą a działaniem zatrudnionego wynika wtedy związek przyczynowo-skutkowy. Odszkodowanie ustala się na podstawie wysokości wyrządzonej szkody, przy czym nie może ono przekraczać wartości 3-miesięcznego wynagrodzenia podwładnego.