Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Job sharing - dzielenie pracy

Job sharing - dzielenie pracy

 
Job sharing - dzielenie pracy

Job sharing - co oznacza?

 

Job sharing oznacza formę zatrudnienia, w której jeden etat rozbijany jest między dwóch (lub więcej) pracowników. Każdy z nich przychodzi w wyznaczonym terminie - na pół dnia, co drugi dzień lub wymieniają się tygodniami (to zależy od wewnętrznych ustaleń). Suma ich pracy powinna się równać jednemu pełnemu etatowi.

 

Job sharing polega na tym, że dzieli się obowiązki i proporcjonalnie do nich wypłaca wynagrodzenie oraz świadczenia za zrealizowane zadania. Niekoniecznie musi to być opcja pół na pół.

 

Job sharing - dla kogo taka metoda?

 

W przedsiębiorstwach, kiedy występuje mniejsze zapotrzebowanie na kadry, jest to dobry sposób, by nadal zatrzymać wartościowych pracowników. Job sharing może również znaleźć zastosowanie, kiedy firma przechodzi kryzys i musi ograniczać wydatki. Nadal korzysta z wiedzy i doświadczenia personelu, ale nie wykłada już finansów na np. dwa, a tylko na jeden etat (job shering może też opierać się o podział dwóch etatów na trzy osoby itp.).

 

Dzielenie się biurkiem” stanowi również bardzo dobre zabezpieczenie stanowiska. W przypadku, kiedy jeden pracownik z pary jest nieobecny (chory, na urlopie), nie ma żadnego problemu w jego zastąpieniu. To również asekuracja kompetencyjna - każdy temat rozpatrują dwie osoby. Mogą dyskutować nad problemem, wspólnie wypracować najlepsze i najbardziej kreatywne rozwiązania.

 

Co zyskują pracownicy, którzy działają w systemie job sharingu? Przede wszystkim to dobra metoda dla osób chcących zwiększyć balans i proporcje między życiem prywatnym a zawodowym. Mogą z niej skorzystać na przykład młodzi rodzice, którym zależy na zachowaniu ciągłości w zatrudnieniu, ale też spędzeniu czasu w gronie rodzinnym.

 

Rozwiązanie to przyda się również osobom próbującym równolegle rozplanować inne zainteresowania lub obowiązki, wymagające czasu i większego angażu. To np. wygodna metoda dla studentów chcących już zdobywać doświadczenie zawodowe. Mogą z niej skorzystać i starsi pracownicy, próbujący powoli wyłączać się z życia zawodowego.

Job sharing sprawdza się także w momencie, kiedy jeden z pracowników będzie chciał/musiał odejść z firmy, a równolegle nastąpi wprowadzenie jego następcy. Z jednej strony przedsiębiorstwo będzie korzystało z wiedzy i doświadczenia starszego pracownika, a z drugiej z zapału i świeżości nowo zrekrutowanego.

 

Job sharing - wady i zalety

 

Jak każda metoda, również i ta ma zwolenników i przeciwników.
Można wyróżnić kilka rodzajów job sharingu:
- pracodawca dzieli etat między pracowników, rozgraniczając również wyraźnie ich zadania. Każdy ma inne obowiązki, które się ze sobą nie łączą. Komunikacja między poszczególnymi osobami nie jest konieczna.
- stanowisko i odpowiedzialność jest wspólne. Pracownicy w tym samym stopniu odpowiadają za całość projektu. Razem muszą tworzyć rozwiązania.

 

Kiedy osoby na jednym stanowisku będą od siebie zależne istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do nieporozumień, a nawet konfliktów, które wpłyną na jakość wykonywanych obowiązków. W przyszłości może wystąpić problem z określeniem odpowiedzialności i zmierzenia realnego wkładu pracowników w rozwój przedsiębiorstwa.

 

To również pewnego rodzaju utrudnienie dla managera prowadzącego zespół. Będzie musiał umiejętnie rozdzielić nie tylko zadania, ale i grafik - tak, by w żadnym segmencie pracy nie nastąpił przestój, żeby uniknąć dublowania obowiązków, a także sytuacji, w których dwóch pracowników w jednym czasie będzie musiało korzystać z tych samych narzędzi.

 

Jednak korzyści płynące z możliwości dzielenia etatu są bardzo zachęcające. Ciągłość stanowiska (powodowana współdzieleniem, ale też rzadszymi nieobecnościami zaangażowanych osób) przekłada się na płynność pracy przedsiębiorstwa. Poza tym opłacając jeden etat, firma zyskuje doświadczenie, wiedzę i umiejętności dwóch (lub więcej) osób.

 

Elastyczność firmy wobec możliwości pracowników buduje również lojalność i poczucie zaufania między tymi podmiotami. Warto więc rozważyć zastosowanie takiej metody zatrudnienia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.