Certyfikaty - angielski - poziomy
Znajomość języka angielskiego jest w wielu firmach jednym z ważniejszych wymogów zatrudnienia. W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujemy, potrzebny będzie odpowiedni stopień znajomości.
Czasem wystarczy poziom „komunikatywny”, żeby się „jakoś dogadać” w razie potrzeby. Jednak duże firmy, w których stale współpracuje się na arenie międzynarodowej, zdecydowanie więcej uwagi poświęcają na weryfikację znajomości języka. Może to przyjąć formę rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w języku angielskim, ale można to też zaobserwować już na etapie ogłoszenia o pracę. Najczęściej spotykanym wymogiem jest angielski, poziom B2. Co to dokładnie oznacza? Jest to jeden z poziomów znajomości języka, wyznaczony wg międzynarodowej normy nazwanej Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, przyjętej przez Radę Europy.
Klasyfikacja zakłada sześć poziomów znajomości języka obcego (w mówieniu, czytaniu, słuchaniu i pisaniu). Poziomy nazwane są kolejno literami alfabetu i numerami. Mamy więc poziomy A1, A2, B1, B2, C1, C2. Pierwszy z nich, A1 to poziom początkujący natomiast C2 to już stopień profesjonalny. Każdy poziom języka można potwierdzić odpowiednim certyfikatami.
Angielski - B2
Jednym z takich certyfikatów jest FCE. Skrót ten jest rozwinięciem formuły First Certificate in English. Jest to jedno z najpopularniejszych zaświadczeń. Honorowane jest przez wielkie koncerny, ale też przez uczelnie w Polsce i na świecie. Dodatkowo, taki certyfikat z języka angielskiego, jest np. uznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w przypadku ubiegania się o zawód pilota wycieczek. FCE w połączeniu z przygotowaniem pedagogicznym daje możliwość nauczania języka w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej.
W przypadku FCE poziom znajomości języka to B2. Oznacza to, że osoby posiadające First Certificate potrafią swobodnie rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka. Swobodnie tworzą wypowiedzi, poruszają się po wielu różnych tematach.
Jeśli chodzi o certyfikaty, angielski na wyższym poziomie potwierdzają certyfikaty CAE (poziom C1) oraz CPE (poziom C2). Egzaminy są odpłatne, można zdawać je w wielu krajach. Inaczej nazywa się je „Egzaminami Cambridge” ponieważ organizatorem jest University of Cambridge Local Examinations Syndicate.
Nie są to jednak jedyne znane certyfikaty z języka angielskiego. Istnieje spora grupa instytucji, które dają możliwość otrzymania zaświadczenia o znajomości tego języka. Można zdecydować się np. na egzamin LTE (London Tests of English) czy egzamin TOEFL (Test of English as a Foreign Language).
Zanim jednak wybierzemy, należy się zastanowić, jakiego poziomu wymaga od nas pracodawca lub jaki certyfikat jest najczęściej i najchętniej honorowany w branży, w której pracujemy. Poświęcając bowiem czas i pieniądze na przygotowania i sam egzamin warto pomyśleć o nim jako o większej inwestycji w przyszłość, a nie jako jednorazowym zdarzeniu dopasowanym do jednej rekrutacji.