Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jaki poziom i certyfikat angielskiego wymagany jest przez pracodawców?

Jaki poziom i certyfikat angielskiego wymagany jest przez pracodawców?

 
Jaki poziom i certyfikat angielskiego wymagany jest przez pracodawców?

Certyfikaty - angielski - poziomy

 

Znajomość języka angielskiego jest w wielu firmach jednym z ważniejszych wymogów zatrudnienia. W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujemy, potrzebny będzie odpowiedni stopień znajomości.

 

Czasem wystarczy poziom „komunikatywny”, żeby się „jakoś dogadać” w razie potrzeby. Jednak duże firmy, w których stale współpracuje się na arenie międzynarodowej, zdecydowanie więcej uwagi poświęcają na weryfikację znajomości języka. Może to przyjąć formę rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w języku angielskim, ale można to też zaobserwować już na etapie ogłoszenia o pracę. Najczęściej spotykanym wymogiem jest angielski, poziom B2. Co to dokładnie oznacza? Jest to jeden z poziomów znajomości języka, wyznaczony wg międzynarodowej normy nazwanej Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, przyjętej przez Radę Europy.

 

Klasyfikacja zakłada sześć poziomów znajomości języka obcego (w mówieniu, czytaniu, słuchaniu i pisaniu). Poziomy nazwane są kolejno literami alfabetu i numerami. Mamy więc poziomy A1, A2, B1, B2, C1, C2. Pierwszy z nich, A1 to poziom początkujący natomiast C2 to już stopień profesjonalny. Każdy poziom języka można potwierdzić odpowiednim certyfikatami.

 

Angielski - B2

 

Jednym z takich certyfikatów jest FCE. Skrót ten jest rozwinięciem formuły First Certificate in English. Jest to jedno z najpopularniejszych zaświadczeń. Honorowane jest przez wielkie koncerny, ale też przez uczelnie w Polsce i na świecie. Dodatkowo, taki certyfikat z języka angielskiego, jest np. uznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w przypadku ubiegania się o zawód pilota wycieczek. FCE w połączeniu z przygotowaniem pedagogicznym daje możliwość nauczania języka w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej.

 

W przypadku FCE poziom znajomości języka to B2. Oznacza to, że osoby posiadające First Certificate potrafią swobodnie rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka. Swobodnie tworzą wypowiedzi, poruszają się po wielu różnych tematach.

 

Jeśli chodzi o certyfikaty, angielski na wyższym poziomie potwierdzają certyfikaty CAE (poziom C1) oraz CPE (poziom C2). Egzaminy są odpłatne, można zdawać je w wielu krajach. Inaczej nazywa się je „Egzaminami Cambridge” ponieważ organizatorem jest University of Cambridge Local Examinations Syndicate.

 

Nie są to jednak jedyne znane certyfikaty z języka angielskiego. Istnieje spora grupa instytucji, które dają możliwość otrzymania zaświadczenia o znajomości tego języka. Można zdecydować się np. na egzamin LTE (London Tests of English) czy egzamin TOEFL (Test of English as a Foreign Language).

 

Zanim jednak wybierzemy, należy się zastanowić, jakiego poziomu wymaga od nas pracodawca lub jaki certyfikat jest najczęściej i najchętniej honorowany w branży, w której pracujemy. Poświęcając bowiem czas i pieniądze na przygotowania i sam egzamin warto pomyśleć o nim jako o większej inwestycji w przyszłość, a nie jako jednorazowym zdarzeniu dopasowanym do jednej rekrutacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!