Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać rzeczoznawcą

Jak zostać rzeczoznawcą

 
Jak zostać rzeczoznawcą

Uprawnienia rzeczoznawcy

 

Rzeczoznawca majątkowy to jeden z zawodów, do których dostęp jest regulowany prawnie. Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się określaniem wartości dóbr materialnych np. nieruchomości. Nie każdy może wykonywać zadania w tej profesji. Najpierw trzeba spełnić pewne wymagania. Są to między innymi:

• wyższe wykształcenie,
• pełna zdolność do czynności prawnych,
• niekaralność.

Do zadań rzeczoznawców majątkowych należą między innymi, wycena nieruchomości, sporządzanie ekspertyz dotyczących rynku nieruchomości, doradztwo w kwestii efektywnego inwestowania, ocena bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości.

 

Rzeczoznawca majątkowy - jak zdobyć uprawnienia

 

Kandydaci na rzeczoznawcę muszą rozpocząć od złożenia wniosku do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o nadanie specjalnych uprawnień. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Oprócz wniosku należy dołączyć wymagane załączniki (dokument potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia lub ukończenie studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości) oraz dowód wpłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Jeśli przesyłane dyplomy są kopiami, to ich zgodność z oryginałem musi być notarialnie potwierdzona. W tym samym piśmie należy zawrzeć informację o rodzaju egzaminu, który będzie kolejnym etapem w rekrutacji. Do wyboru są: obrona 2 projektów lub omówienie 2 wylosowanych zagadnień, dotyczących wyceny nieruchomości.

 

Specjalna komisja ocenia wszystkie wnioski i tworzy listę osób dopuszczonych do egzaminu pisemnego oraz ustnego.

Ważne jest także odbycie praktyk zawodowych. Są one organizowane przez federacje i porozumienia rzeczoznawców. W czasie szkolenia kandydaci uczą się, jak szacować wartość nieruchomości. Każdy praktykant musi prowadzić specjalny dziennik praktyk.

 

Licencja rzeczoznawcy majątkowego

 

Osoby, które pomyślnie przeszły część egzaminacyjną, zostają wpisane do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. W tym momencie kandydaci nabywają uprawnienia do wykonywania zawodu. Dodatkowo sporządzane są świadectwa potwierdzające nabyte kwalifikacje.

 

Warto podkreślić, że ludzie, wyceniający dobra materialne bez powyższych uprawnień, popełniają przestępstwo. Grozi za to grzywna, która może wynosić nawet 50 tysięcy złotych.

 

Rzeczoznawca majątkowy - zarobki

 

Na jakie zarobki mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pracę zawodzie rzeczoznawców nieruchomości? Wynagrodzenie najczęściej wynosi około 5500 zł brutto. Najlepiej zarabiająca grupa rzeczoznawców może liczyć na pensje w wysokości nawet 7310 zł brutto. Wszystko zależy między innymi od miejsca zatrudnienia. Najlepiej opłacani są specjaliści z Warszawy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!