Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zapewnić odpowiednie psychospołeczne warunki pracy?

Jak zapewnić odpowiednie psychospołeczne warunki pracy?

 
Jak zapewnić odpowiednie psychospołeczne warunki pracy?

Fizyczne i psychospołeczne warunki pracy

 

Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia osobom, które zatrudnia, odpowiednich warunków pracy. Wedle art. 207.: „pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (…) Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.”

 

Cytując ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego: „Podstawowymi psychospołecznymi aspektami środowiska pracy są wymagania psychologiczne pracy (wymagania jakościowe i ilościowe pracy, tempo pracy, klarowność wymagań itp.), kontrola w pracy (możliwość wpływania na proces pracy), wsparcie społeczne, a także możliwość rozwoju zawodowego. Niewłaściwe psychospołeczne warunki pracy powodują nadmierne obciążenie psychiczne, a nawet stres.”

 

A co zaliczyć można do fizycznych warunków? Na stan zdrowia pracowników oraz jakość wykonywanej przez nich pracy wpływ mają takie czynniki jak: poziom hałasu w miejscu pracy, oświetlenie, temperatura, wilgotność powietrza, jedna wymuszona pozycja ciała, czy też czas pracy. Są zawody, w których codzienne obowiązki wiążą się z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami. To także może mieć wpływ na stan zdrowia zatrudnionych osób albo ich samopoczucie. Pyły, chemiczne substancje czy bardzo intensywny zapach nie pozostają bez znaczenia dla organizmu.

 

Psychospołeczne zagrożenia w środowisku pracy

 

Czym są psychospołeczne zagrożenia w środowisku pracy? Co sprawia, że ludzie nie czują się dobrze wśród współpracowników, co potęguje zmęczenie, zniechęcenie i stres? Zagrożenia, określane też często jako stresory w środowisku pracy, ogólnie mówiąc, są tymi bodźcami czy sytuacjami, które mogą wywoływać pogorszenie się samopoczucia, zdrowia albo negatywnie wpływać na funkcjonowanie personelu.

 

Zbyt duże natężenie negatywnych czynników potencjalnie pogorszy stan większości pracowników. Trzeba jednak dodać, że są osoby bardziej i mniej podatne na działanie stresorów. Fizyczne i psychospołeczne warunki pracy nie muszą w równym stopniu wpływać na wszystkich. Można jednak wyróżnić charakterystyczne dla poszczególnych zawodów zagrożenia, wynikające ze specyfiki pracy. Na przykład psychospołeczne warunki pracy kontrolerów ruchu lotniczego wiążą się z dużymi wymaganiami. Pracownicy odpowiadają za bezpieczeństwo podróżnych, muszą wykazywać się umiejętnością koncentracji i dokładnie zapamiętywać wiele informacji. Wymaga się od nich także szybkich i ryzykownych decyzji. To wszystko może być psychicznym obciążeniem.

 

Warunki pracy nauczyciela, które mogą wpływać na jego zdrowie czy samopoczucie, stresować, a nawet prowadzić do wypalenia zawodowego to na przykład duże natężenie hałasu, często niedostosowane do liczby uczniów pomieszczenia, ale też nieadekwatne do nakładu pracy zarobki, konieczność zapobiegania negatywnym zachowaniom uczniów, utrzymania dyscypliny i autorytetu.

 

Stres pracowników bardzo często jest efektem niedostosowania wymagań i zakresu obowiązków do możliwości i umiejętności danej osoby. Zapewnienie jak najlepszych fizycznych i psychospołecznych warunków pracy przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści. Właściwy styl zarządzania, odpowiedni poziom kontroli, jasność procesów decyzyjnych czy pozytywna atmosfera i dobre relacje między współpracownikami, a także dbanie o ergonomię stanowisk pracy wpływają na efektywność zatrudnionych osób i ich motywację.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?