Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć działalność gospodarczą?

 
Jak założyć działalność gospodarczą?

Spis treści

Działalność gospodarcza

 

Jak założyć własną firmę w prosty sposób? Za chwilę otrzymasz kilka wskazówek, jak założyć działalność gospodarczą. Zakładanie własnej działalności gospodarczej nie jest szczególnie skomplikowane, jednak warto wiedzieć, jakie są etapy zakładania firmy. Jeśli już wiesz, jaką działalność otworzyć, zobacz, jak wygląda założenie firmy krok po kroku.

 

Jak założyć firmę?

 

Niektórych przeraża własna działalność, formalności związane z zakładaniem firmy, koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz wszelkie inne formalności wynikające z firmy jednoosobowej. 

 

W gruncie rzeczy, sama procedura zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej nie należy do zbyt skomplikowanych. Zawsze można skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub księgowej, które wyręczą cię we  wszystkich formalnościach. Jednak jeśli wolisz zrobić to indywidualnie, przeczytaj, jak otworzyć działalność gospodarczą?

 

Własna działalność gospodarcza. Założenie działalności gospodarczej krok po kroku.

 

Przy zakładaniu działalności gospodarczej wybierz:

  1. formę prawną  
  2. formę opodatkowania
  3. kody PKD
  4. biuro rachunkowe
  5. wniosek CEIDG i go uzupełnij, a następnie zarejestruj firmę
  6. bank, w którym otworzysz rachunek firmowy
  7. wzór pieczątki firmowej

 

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

 

Najpierw określ formę prawną i opodatkowania oraz rodzaj usług. 

 

Ad.1. 

Zakładając swoją firmę, określ jej formę prawą. W tym wypadku - jednoosobowa działalność gospodarcza. 

 

Ad.2.

Forma opodatkowania zależy od rodzaju biznesu, wielkości zakładanych przychodów, ulg podatkowych itp. Do wyboru masz:

  • PIT,
  • CIT,
  • ryczałt,
  • karta podatkowa.

 

Ad.3.

Musisz zadeklarować rodzaj działalności społeczno-gospodarczej. Kody PKD służą głównie do określenia rodzaju działalności, czyli rodzaju usług, które chcesz wykonywać np. fotografia, grafika, projektowanie dróg itd.  Jeśli nie oznaczysz wszystkich wykonywanych przez ciebie działalności np. reklama, nie będziesz mógł za usługę reklamową wystawić faktury. 

 

Ad.4.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wyborem biura księgowego. Kwestie księgowe możesz prowadzić samodzielnie, jeśli się na tym znasz. Jednak lepiej powierzyć je profesjonalistom. Dobre biuro księgowe warte jest rozważenia, zanim zarejestrujesz firmę. W momencie rejestracji musisz wskazać miejsca przechowywania dokumentów, które najlepiej mieć właśnie biurze rachunkowym.  

 

Założenie działalności gospodarczej przez Internet

 

Zakładanie firmy online, czyli rejestracja firmy przez Internet też jest możliwa.

 

Ad.5.

Wniosek CEIDG-1 znajduje się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz wypełnić go online i jeśli masz zaufany profil złożyć e-podpis. Tylko w ten sposób możliwe jest zakładanie działalności gospodarczej przez internet. Jeśli go nie masz, w ciągu 14 dni musisz zgłosić się do urzędu i podpisać go osobiście. 

 

Otwieranie działalności gospodarczej

 

Już wiesz, jak otworzyć własną firmę. Na zakończenie potrzebny ci będzie rachunek bankowy oraz pieczątka firmowa. 

 

Ad.6.

Konto firmowe potrzebne jest do wykonywania i księgowania transakcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz kupna, czy sprzedaży, opłacasz z niego składki ZUS oraz podatki.

 

Ad.7. 

Pieczątka firmowa może okazać się niezbędna nie tylko na etapie podpisywania umowy z klientem, ale także przy załatwianiu wszelkich formalności w Urzędzie Skarbowym. 

 

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

 

Jeżeli masz już określony profil gospodarczy, tzn. wiesz, że chcesz prowadzić działalność handlową i masz wszystko przemyślane i przygotowane, otworzenie firmy zajmie ci dosłownie kilka chwil. W ciągu jednego dnia staniesz się przedsiębiorcą. Otworzenie firmy, jeśli robisz to online zajmie ci tyle, ile wypełnienie wniosku. Jeśli musisz się podpisać w urzędzie, można powiedzieć, że zakładanie własnej firmy to kilka godzin (wliczając dojazd i ewentualne kolejki).

 

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

 

Założenie własnej działalności gospodarczej co do zasady nie kosztuje nic. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna. Jednak już samo prowadzenie firmy jednoosobowej koszty generuje: ZUS, podatki itp.

 

Czy pracując na etacie, można założyć własną działalność gospodarczą?

 

Nie ma przeciwwskazań, aby otworzyć działalność gospodarczą, pracując na etacie. Po godzinach możesz wykonywać innego rodzaju prace, czy zlecenia na własny rachunek. Jedyne przeciwwskazanie to ewentualna klauzula w umowie o zakazie konkurencji. Więc jeżeli profil twojej firmy jest taki sam, jak firmy, w której pracujesz, może nastąpić konflikt interesów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.