Praca.pl Poradniki Medycyna, biotechnologia, farmacja
Sanitariusz szpitalny – wymagania, obowiązki, kurs sanitariusza, zarobki

Sanitariusz szpitalny – wymagania, obowiązki, kurs sanitariusza, zarobki

 
Sanitariusz szpitalny – wymagania, obowiązki, kurs sanitariusza, zarobki

Wsparcie personelu szpitalnego, pomoc przy transporcie pacjentów, dbanie o czystość sal chorych. Sanitariusz szpitalny nie musi mieć wykształcenia medycznego, jednak powinien posiadać określone predyspozycje do pracy. Na czym polegają obowiązki sanitariusza? Jakie wady, a jakie zalety ma ten zawód i czy łatwo znaleźć w nim pracę?

 

Spis treści

Jak zostać sanitariuszem?

 

Praca sanitariusz szpitalny nie wymaga od kandydatów konkretnego wykształcenia. Ukończenie szkoły średniej branżowej (dawniej: szkoły zawodowej), technicznej lub szkoły policealnej i uzyskanie kwalifikacji w zakresie świadczenia usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MS.04) może być jednak sporym atutem. Są to kwalifikacje wskazane dla zawodu pokrewnego – opiekuna medycznego.

Dodatkowo osoby myślące o pracy za granicą mogą postarać się o suplement Europass stwierdzający kwalifikacje w tym zawodzie. Suplement ten, sporządzany w języku polskim i angielskim, wydają Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

 

Zgodnie z informacją podaną przez Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia w projekcie INFOdoradca+:

 

Pracę w zawodzie może wykonywać osoba, która:

 

  • została przyuczona do zawodu,
  • uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania prac w zawodzie, lub
  • odbyła kurs kwalifikacyjny dla sanitariuszy (obejmuje 240 godzin zajęć) oraz szkolenia stanowiskowe i BHP zorganizowane przez pracodawcę.

 

Zatem mimo że kandydat do pracy w tym zawodzie nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, przed podjęciem pracy musi ukończyć kurs na sanitariusza. Ponadto pracodawcy organizują dla nowych osób szkolenia wstępne.

 

Czytaj takżeŚwiąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

 

  • Ile trwa kurs na sanitariusza?

 

Szpitalny kurs trwa 240 godzin dydaktycznych (80 godzin zajęć teoretycznych i 160 godzin zajęć praktycznych). Kurs pozwala kandydatom zapoznać się ze specyfiką pracy i procedurami. Część teoretyczna obejmuje zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, profilaktykę zakażeń szpitalnych oraz ogólne wiadomości z fizjologii i anatomii człowieka oraz naukę opieki nad chorymi w szpitalu. Zajęcia praktyczne najczęściej zależą od preferencji i zapotrzebowania szpitala. 

 

  • Ile kosztuje kurs na sanitariusza?

 

W zależności od miejsca odbywania kursu jego koszt waha się od około 1000 do nawet 3000 złotych.

 

 

Sanitariusz w szpitalu – predyspozycje do pracy

 

Praca sanitariusza jest wymagającą pracą fizyczną, która może obciążać również psychicznie. Od osób na tym stanowisku wymaga się sprawności fizycznej – która niezbędna jest np. przy sprzątaniu czy pomaganiu chorym w toalecie, myciu, przenoszeniu pacjentów.

Ponieważ sanitariusz  ma bezpośredni kontakt z pacjentami, powinien być empatyczny, cierpliwy i pozytywnie nastawiony. Musi liczyć się z różnymi zachowaniami często wystraszonych czy wyczerpanych chorobą ludzi. Skrupulatność i odpowiedzialność także będą na tym stanowisku potrzebne.

 

Jak wygląda praca sanitariusza?

 

Sanitariusz w szpitalu ma bezpośredni kontakt z pacjentami i personelem medycznym. Sam nie wykonuje jednak żadnych czynności medycznych (te są zarezerwowane dla zawodów medycznych), jedynie pielęgnacyjne oraz opiekuńcze. W zakresie obowiązków sanitariusza szpitalnego nie znajduje się np. dawkowanie leków, podłączanie kroplówek czy udzielanie porad medycznych.

 

Obowiązki na stanowisku sanitariusza to między innymi:

 

  • transport chorych (na sale operacyjne, na wózek/nosze, z izby przyjęć na właściwy oddział);

  • zabiegi higieniczne pacjentów (mycie, czesanie, masaże);

  • wsparcie lekarzy i pielęgniarek w trakcie badania chorych;

  • pomoc w przygotowaniu pacjentów do zabiegów i operacji;

  • transport leków, materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego;

  • przygotowanie sali operacyjnej (sprzątanie, kontrola butli tlenowych, ustawianie stolików na narzędzie chirurgiczne);

  • prace porządkowe na bloku operacyjnym (mycie sprzętu i pomieszczeń).

 

Praca sanitariusz szpitalny: zalety i wady

 

Niezależnie od zajmowanego stanowiska, praca w szpitalu ma swoje wady i zalety. W przypadku sanitariuszy największą zaletą jest brak wymagań odnośnie wykształcenia pracowników – wystarczy ukończyć kurs na sanitariusza. Za pracą na tym stanowisku przemawia też stabilność zatrudnienia i możliwość niesienia pomocy innym.

 

Jakie wady ma praca jako sanitariusz szpitalny? Jest to wymagające zajęcie – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wadą są też stosunkowo niskie zarobki i praca w różnych warunkach (presja czasu).

 

Sanitariusz szpitalny – zarobki

 

Jakie są zarobki sanitariusza szpitalnego? Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) wskazują, że sanitariusze w Polsce zarabiają około 4400 złotych brutto miesięcznie (mediana płac w tym zawodzie). Stawka rynkowa wynosi 4130-5130 złotych brutto.

 

Sanitariusz szpitalny – ryzyko zawodowe

 

Praca jako sanitariusz medyczny wymaga doskonałej kondycji fizycznej i odporności psychicznej. Pracownicy mają codzienny kontakt z pacjentami w różnym stanie zdrowotnym (fizycznym i psychicznym), co może powodować u sanitariuszy wysoki stres, obciążenie psychiczne i wyczerpanie fizyczne. Zagrożeniem mogą być także szkodliwe czynniki biologiczne np. choroby wirusowe, zagrożenie bakteryjne itp.

 

Opieka nad pacjentem jako sanitariusz – gdzie szukać pracy?

 

Gdzie szukać pracy w szpitalu? Osoby zainteresowane zatrudnieniem na stanowisku sanitariusza mogą sprawdzać ogłoszenia na stronach wybranych placówek. Aktualne oferty pracy w zawodach opiekuńczych (a także medycznych) znajdziesz także w naszym serwisie.

 

Co ważne, sanitariusz może pracować w każdym miejscu, w którym sprawowana jest podstawowa pomoc medyczna. Miejscem pracy mogą być na przykład niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, domy opieki, hospicja czy miejskie ośrodki pomocy społecznej.

 

Czytaj takżePłace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy

 

Sanitariusz szpitalny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy sanitariusz szpitalny to zawód medyczny?

 

Zawód sanitariusza, sanitariuszki nie jest zaliczany do zawodów medycznych. Jest to praca, która pozostaje w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, jednak sanitariusz jest pracownikiem działalności podstawowej innym niż pracownicy medyczni.

 

  • Czy sanitariusz to ratownik medyczny?

 

Ratownik medyczny a sanitariusz szpitalny – to dwa różne zawody, które wyróżniają inne wymogi formalne, zadania i obowiązki.

Więcej artykułów "Medycyna, biotechnologia, farmacja"

Polecane oferty

  • Psycholog (Transportu) do obsługi klienta ukraińskiego

    Dobre Biuro sp z o.o.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Konieczne! wymagania: Dyplom Psychologa (preferowane: psychologia transportu ukończona w Niemczech) Biegła znajomość ukraińskiego i polskiego; dostępność do pracy na pełen etat; Umiejętność pracy z komputerem, obsługi programów takich jak komunikatory, MS Office, obróbki plików jak...
  • Monitor Badań Klinicznych

    UMK w Toruniu Collegium Medicum im.Ludwika Rydygiera   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Główne obowiązki: monitorowanie badań klinicznych, przygotowywanie i uczestnictwo w audytach, przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia, zamknięcia badania oraz wizyt monitorujących zgodnie z wdrożonymi procedurami SOP, zarządzanie dokumentacją badania klinicznego,...
  • Lekarz Stomatolog

    LUX MED Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    19 godz.
    Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty, doceniamy doświadczenie zawodowe, ukończony kurs ochrony radiologicznej, empatia – Ty dbasz o naszych Pacjentów a my o Ciebie.
  • Medicover Stomatologia
    specjalista mid / senior / ekspert
    19 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z min. 2-letnim doświadczeniem w uzupełnieniach protetycznych ruchomych i stałych, czyli inlay/onlay, licówki, korony, w tym także uzupełnienia na implantach, mile widziane doświadczenie w wykonywaniu...
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Gdańsk, ul. Chmielna 70/3    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    19 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z min. 2-letnim doświadczeniem w leczeniu Pacjentów.
  • Lekarz Endodonta

    Medicover Stomatologia   Gdańsk, ul. Chmielna 70/3    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    19 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, z min. 2-letnim doświadczeniem w leczeniu endodontycznym z użyciem mikroskopu.

Najnowsze artykuły

Gdzie w Polsce bezrobocie jest największe? Nowe dane GUS

Gdzie w Polsce bezrobocie jest największe? Nowe dane GUS

Stopa bezrobocia w Polsce w końcu minionego roku nieznacznie wzrosła, jednak przez cały 2024 r. wynosiła ok 5%. Średnia krajowa nie oddaje jednak realiów lokalnych rynków pracy. Są powiaty, w których bezrobocie wciąż sięga nawet 20% i nie ma perspektyw poprawy sytuacji w najbliższym czasie. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące bezrobocia w powiatach i województwach.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, wymagania, wynagrodzenie

Choć profesja jest perspektywiczna i bardzo wysoko opłacana, na rynku pracy brakuje 4 mln specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. – Nie jest to zawód dla kogoś, kto chciałby raz nauczyć się wszystkich niezbędnych rzeczy i później przez całe życie korzystać z tej wiedzy – komentuje Iwona Prószyńska, ekspertka z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Automotywacja, czyli jak motywować siebie samego

Automotywacja, czyli jak motywować siebie samego

Jak przetrwać w pracy do 16:00, gdy masz już wszystkiego dość, a na zegarze nie ma nawet 9:00? Mobilizowanie samego siebie, szczególne w tzw. Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny poniedziałek w roku, może wydawać się wyjątkowo trudne. Jednak zamiast poddawać się ponuremu nastrojowi, proponujemy podejść do zadania metodycznie. Sprawdź, jak wykorzystać mechanizmy automotywacji.

Zwolnienia grupowe – zasady, regulamin, odprawa, ustawa

Zwolnienia grupowe – zasady, regulamin, odprawa, ustawa

Pod koniec ubiegłego roku do urzędów wpłynęło 18,8 tys. informacji o planowanych zwolnieniach grupowych. Taki zamiar w 2025 roku ogłosiły duże firmy m.in. z branży motoryzacyjnej, hutniczej i energetycznej. – Pracownicy nie mogą dowiadywać się o tym z rozmów w korytarzach, a tym bardziej z zewnętrznych źródeł informacji – podkreśla specjalista rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379