Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak wykorzystać długi weekend – rozwój osobisty i zawodowy

Jak wykorzystać długi weekend – rozwój osobisty i zawodowy

 
Jak wykorzystać długi weekend – rozwój osobisty i zawodowy

Ambicje i motywacje zawodowe

 

Nie myśleć o pracy i odpoczywać czy wprost przeciwnie – wykorzystać długi weekend na to, by pomóc swojej karierze? Są przynajmniej 2 powody, dla których warto choć kilka chwil dłuższego wypoczynku poświęcić na rozwój kariery zawodowej.


1. Właściwa perspektywa – w codziennym zagonieniu i stresie nie ma czasu na to, by się zatrzymać i zastanowić, czy aktualna pozycja zawodowa jest tym, co pracownikowi odpowiada. I tak mijają kolejne miesiące, w trakcie których kariera nie posuwa się do przodu. W czasie urlopu brak codziennych zawodowych obowiązków pozwala nabrać do nich dystansu i na spokojnie opracować dalsze plany.
2. Większa kreatywność – ruch, dużo słońca i brak miliona spraw na głowie sprzyjają kreatywności. To zaś zwiększa szanse na powstanie niestandardowych pomysłów i rozwiązań dotyczące planowania kariery.

Jak zabrać się do rozwoju własnej kariery i efektywnie spędzić długi weekend?

 

Rozwój rynku pracy – nowe zawody i trendy

 

Jak z osoby, której trudno znaleźć pracę, stać się poszukiwanym specjalistą? Trzeba odszukać obszar pozwalający połączyć trzy rzeczy – satysfakcjonujące zarobki, pasję i kompetencje osobiste. Ludzie sukcesu potrafią zidentyfikować swoje mocne strony (i zaakceptować to, że w czymś nie są dobrzy), znaleźć taki zakres pracy, który ich interesuje i pozwala na wykorzystanie potencjału, a do tego gwarantuje odpowiednie zarobki.

 

Rynek pracy warto śledzić szeroko również dlatego, że w czasach technologicznego rozwoju, w jakich żyjemy, nowe zawody pojawiają się bardzo szybko i często. Jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu nikt nie słyszał o specjalistach ds. e-marketingu, a teraz w tej jednej branży jest przynajmniej kilkanaście oddzielnych stanowisk wymagających różnorodnych umiejętności.

 

Przegląd rynku szkoleń i rozwój 

 

Żyjemy w epoce informacji – najważniejszym kapitałem każdej zatrudnionej osoby jest wiedza i umiejętności, jakie posiada. A wymagania na rynku są wysokie. Daje to przestrzeń osobom z inicjatywą do tego, by dzięki zdobywaniu nowych kompetencji i szkoleniom stawać się coraz bardziej konkurencyjnym (i pożądanym) pracownikiem. Wprawdzie długi weekend nie wystarczy, by zdobyć zupełnie nowe umiejętności, ale pozwoli na:
przegląd rynku szkoleń oraz spotkań i konferencji – wiele z nich jest bezpłatnych lub dotowanych przez Unię Europejską – nawet z niewielkim budżetem można znaleźć coś interesującego, co wzmocni kompetencje i da inspirację do eksploracji nowych obszarów,
sprawdzenie, czego poszukują pracodawcy – śledzenie ogłoszeń rekrutacyjnych ma sens nie tylko wtedy, kiedy aktywnie poszukujemy pracy. Z informacji umieszczonych przez pracodawców w wymaganiach na dane stanowisko można wyciągnąć wnioski na temat tego, jakie umiejętności są obecnie najbardziej poszukiwane. Oczywiście firmy z branży HR stale publikują raporty na temat rynku pracy, ale to właśnie ogłoszenia rekrutacyjne są realną miarą tego, co w zakresie poszukiwania pracowników się aktualnie dzieje.

 

Poprawa i wysyłka CV 

 

Relaks zwiększa kreatywność – na swoje CV można zatem popatrzeć pod nieco innym kątem. Zasada fioletowej krowy, o której pisze ceniony marketingowiec Seth Godin, obowiązuje również przy szukaniu pracy. O co w niej chodzi? Otóż zwykłej łaciatej krowy na łące nikt nie zauważa – wygląda tak samo, jak kilkanaście innych w stadzie. Jeśli jednak zamiast standardowego umaszczenia miałaby fioletowe, byłaby rozpoznawalna z daleka (i budziła zaciekawienie). Zasada ta działa nie tylko w marketingu, ale i w codziennym życiu – w tym przy szukaniu pracy i gdy planujemy rozwój kariery.

 

Wyróżnienie się na tle innych aplikacji często gwarantuje sukces. Oczywiście kreatywne CV nie u każdego będzie znaczyło to samo. Do instytucji finansowej nie wysyłamy kolorowego CV czy niestandardowej ulotki. Zawsze jednak życiorys można odpowiednio ukształtować, zadbać o właściwą ekspozycję umiejętności, dopasować do nowoczesnych zasad tworzenia aplikacji, pamiętać o celu zawodowym, podkreślaniu konkretnych dokonań.

 

Rozwój osobisty i zawodowy

 

O tym, jak dbać o rozwój osobisty i zawodowy, warto pomyśleć przy doborze lektur na najbliższy długi weekend. Być może historie ludzi, którym już się udało, znaleźli pracę dającą satysfakcje i spełniają się w życiu zawodowym, zainspirują nas do tego, by samemu zacząć coś zmieniać.


Weekend majowy, okres świąteczny, czy też pojedyncze, ustawowo wolne dni – to dobre momenty na wprowadzanie zmian.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.