Jak efektywnie szukać pracy
Poszukiwanie zatrudnienia może być stresującym zajęciem. Niezależnie od tego, na jakim etapie kariery zawodowej się znajdujemy, musimy być świadomi, że sposobów poszukiwania pracy jest całkiem sporo. To, na jaki się zdecydujemy, zależy tylko od nas.
Przede wszystkim musimy mieć aktualne CV (tutaj sprawę może ułatwić kreator CV). Życiorys jest jednym z najważniejszych dokumentów, jaki będzie od nas wymagany podczas każdej rekrutacji. W przypadku bardziej kreatywnych zawodów, np. grafika komputerowego czy fotografa, uzupełnieniem curriculum vitae pełni portfolio będące przedstawieniem najlepszych prac. Trzeba pamiętać, że kłamanie na temat naszego doświadczenia, znajomości języków obcych i programów komputerowych, zawsze wyjdzie na jaw podczas rozmowy rekrutacyjnej, co od razu dyskwalifikuje nas w walce o konkretną posadę. Dopracowane CV w formacie pdf powinno być też dopasowane do konkretnego stanowiska.
Sposoby poszukiwania pracy
„Szukam pracy” - wpisując taką frazę w wyszukiwarkę internetową, nie ma pewności, że wyskoczą nam oferty zgodne z naszym zawodowym profilem, wykształceniem czy zainteresowaniami. Warto zatem zaplanować swoje działania, dzięki czemu będziemy mieli większą kontrolę nad całym procesem. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że CV powinno być rozsyłane systematycznie. Wysłanie kilku życiorysów raz na dwa tygodnie nie sprawi, że spłyną do nas setki ciekawych ofert, w których będziemy mogli przebierać. Obecnie najbardziej popularną metodą jest szukanie pracy przez internet. Warto skorzystać z wszystkich możliwych narzędzi, np. z aplikacji mobilnej naszego portalu, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do najnowszych ogłoszeń w każdym momencie.
Innym sposobem jest wysyłanie listu motywacyjnego do firm, nawet jeżeli w danym momencie nieprowadzona jest żadna rekrutacja. Warto zatem zastanowić się, czy jest jakieś przedsiębiorstwo, z którym chcielibyśmy podpisać umowę. Jeśli tak, to należy napisać stosowny dokument pokazujący, że zatrudnienie naszej osoby będzie świetną decyzją dla zakładu, ponieważ możemy wiele zaoferować. Taki list się różni od wersji, którą przesyłamy pracodawcy w momencie aplikowania na konkretne stanowisko.
Jeżeli zmagamy się długotrwałym bezrobociem, można skorzystać ze stażów organizowanych przez biura pośrednictwa oraz urzędy. Jest to dobra forma dla osób, które chcą się przekwalifikować. Dzięki temu zaczną zdobywać pierwsze doświadczenie, a kto wie, czy później nasza umowa nie zostanie przedłużona.
Dobrym sposobem jest także zbieranie informacji od znajomych. Praktycznie każda większa korporacja ma określony system polecania pracowników. Dlatego nie wstydźmy się powiedzieć naszym koleżankom i kolegom, że jesteśmy na tym etapie poszukiwania pracy.
Niezależnie od tego, na jaką metodę szukania pracy się zdecydujemy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Wszystko wymaga czasu, także znalezienie idealnej firmy, która pozwoli nam rozwinąć skrzydła.