Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak przetrwać w korporacji

Jak przetrwać w korporacji

 
Jak przetrwać w korporacji

Już od wielu lat możemy obserwować na terenie Polski wzrost liczby wielkich międzynarodowych korporacji. Na początku praca w korporacji traktowana była jak dobrodziejstwo. Obecnie jednak coraz częściej jest to powód do żarcików i przytyków. Jak zatem przetrwać w korporacji, gdzie jesteśmy zwykłym trybikiem w wielkiej machinie?

 

Praca w korporacji


Praca w dużej korporacji najczęściej dotyczy sektora finansowego. Polega ona na wykonywaniu tych samych zadań codziennie, co może w końcu powodować rutynę. Dla wielu ludzi praca w korporacji to szczyt marzeń. Jest to związane głównie ze stabilnością zatrudnienia oraz licznymi benefitami np. karty na siłownie i na basen, bilety do kina oraz wyjścia integracyjne. Niektórzy uważają, że teraz praktycznie każdy może dostać pracę w korporacji i nie trzeba posiadać wyróżniających się umiejętności oraz kwalifikacji. Wiąże się to z tym, że często do takich firm są przyjmowane osoby głównie ze względu na język, a resztę wiedzy zdobywa się na wewnętrznych szkoleniach. Należy jednak pamiętać, że w korporacji jest wiele działów, dlatego zatrudnienie mogą znaleźć nie tylko osoby ze znajomością języków, ale również informatycy oraz specjaliści HR.

 

Zasady przetrwania


Korporacja rządzi się swoimi prawami, dlatego warto poznać kilka zasad ich funkcjonowania. Po pierwsze warto zrozumieć korpo-slang. Jest to ciekawa mieszanka języków polskiego i angielskiego, przy czym bardzo często do angielskich słów dodawane są polskie końcówki fleksyjne. Bardzo często z tego połączenia są strojone żarty. Praca w korporacji wiąże się także z licznymi spotkaniami i rozmowami telefonicznymi, które praktycznie zawsze są nazywane właśnie po angielsku. Często możemy usłyszeć, że ktoś idzie na meeting albo ma call`a.


Jeżeli dopiero zaczęliśmy swoją przygodę z korporacją, będziemy musieli przywyknąć do open space`u. Dla niektórych praca w takich warunkach to nie lada wyzwanie. Zewsząd dobiegają nas odgłosy rozmów, głośno nastawione dzwonki telefonów, szum pracujących drukarek, bo przecież ktoś właśnie drukuje 200 stron. Ciężko się czasem skupić w takim miejscu, dlatego warto zainwestować w dobre słuchawki i skupić się na ulubionej muzyce. Innym wyjściem jest kompletne odcięcie się od tego wszystkiego, co niektórym pracownikom korporacji się nawet udaje.

Warto także zorientować się, jakimi typami pracowników są nasi koledzy z zespołu. Trzeba uważać na tak zwanych „spychologów”, którzy dużo mówią, ale mało robią. Są pracownicy, którzy bardzo poświęcają się swojej pracy i ciągle szukają innowacyjnych rozwiązań, dodając przy tym niepotrzebnej pracy swoim współtowarzyszom.

Musimypamietać także, żeby zawsze blokować komputer, ponieważ możemy spodziewać się niewinnych żarcików.

 

Praca w dużej korporacji


Niezależnie od tego, w jakiej korporacji pracujemy, musimy pamiętać, żeby nie zostawać codziennie po godzinach. Jest to dość powszechne zjawisko, chociaż nie jest ono w większości przypadków konieczne. Siedzenie w biurze od rana do nocy nie będzie wpływała pozytywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto pamiętać, że praca to nie wszystko i musimy mieć też życie prywatne. Jeżeli dopada nas rutyna, to można spróbować zmienić dział, dzięki czemu będziemy mogli zmierzyć się z nowymi obowiązkami.
Plusem pracy w korporacji jest dostęp do wielu szkoleń, za które z reguły płaci pracodawca. Może to być bardzo korzystne dla naszego rozwoju zawodowego i wzbogaci nasze CV o bardzo ciekawe elementy.
Jeżeli jednak czujemy, że praca w korporacji nie jest dla nas, warto zastanowić się, czy nie czas pomyśleć nad zmianą. Doświadczenie, jakie zdobędziemy podczas kilku lat spędzonych w korporacji, nie jest czasem straconym. Możemy się wiele nauczyć, np. jak organizować swój czas oraz jak pracować w stresie i pod presją czasu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!