Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak przetrwać w korporacji

Jak przetrwać w korporacji

 
Jak przetrwać w korporacji

Już od wielu lat możemy obserwować na terenie Polski wzrost liczby wielkich międzynarodowych korporacji. Na początku praca w korporacji traktowana była jak dobrodziejstwo. Obecnie jednak coraz częściej jest to powód do żarcików i przytyków. Jak zatem przetrwać w korporacji, gdzie jesteśmy zwykłym trybikiem w wielkiej machinie?

 

Praca w korporacji


Praca w dużej korporacji najczęściej dotyczy sektora finansowego. Polega ona na wykonywaniu tych samych zadań codziennie, co może w końcu powodować rutynę. Dla wielu ludzi praca w korporacji to szczyt marzeń. Jest to związane głównie ze stabilnością zatrudnienia oraz licznymi benefitami np. karty na siłownie i na basen, bilety do kina oraz wyjścia integracyjne. Niektórzy uważają, że teraz praktycznie każdy może dostać pracę w korporacji i nie trzeba posiadać wyróżniających się umiejętności oraz kwalifikacji. Wiąże się to z tym, że często do takich firm są przyjmowane osoby głównie ze względu na język, a resztę wiedzy zdobywa się na wewnętrznych szkoleniach. Należy jednak pamiętać, że w korporacji jest wiele działów, dlatego zatrudnienie mogą znaleźć nie tylko osoby ze znajomością języków, ale również informatycy oraz specjaliści HR.

 

Zasady przetrwania


Korporacja rządzi się swoimi prawami, dlatego warto poznać kilka zasad ich funkcjonowania. Po pierwsze warto zrozumieć korpo-slang. Jest to ciekawa mieszanka języków polskiego i angielskiego, przy czym bardzo często do angielskich słów dodawane są polskie końcówki fleksyjne. Bardzo często z tego połączenia są strojone żarty. Praca w korporacji wiąże się także z licznymi spotkaniami i rozmowami telefonicznymi, które praktycznie zawsze są nazywane właśnie po angielsku. Często możemy usłyszeć, że ktoś idzie na meeting albo ma call`a.


Jeżeli dopiero zaczęliśmy swoją przygodę z korporacją, będziemy musieli przywyknąć do open space`u. Dla niektórych praca w takich warunkach to nie lada wyzwanie. Zewsząd dobiegają nas odgłosy rozmów, głośno nastawione dzwonki telefonów, szum pracujących drukarek, bo przecież ktoś właśnie drukuje 200 stron. Ciężko się czasem skupić w takim miejscu, dlatego warto zainwestować w dobre słuchawki i skupić się na ulubionej muzyce. Innym wyjściem jest kompletne odcięcie się od tego wszystkiego, co niektórym pracownikom korporacji się nawet udaje.

Warto także zorientować się, jakimi typami pracowników są nasi koledzy z zespołu. Trzeba uważać na tak zwanych „spychologów”, którzy dużo mówią, ale mało robią. Są pracownicy, którzy bardzo poświęcają się swojej pracy i ciągle szukają innowacyjnych rozwiązań, dodając przy tym niepotrzebnej pracy swoim współtowarzyszom.

Musimypamietać także, żeby zawsze blokować komputer, ponieważ możemy spodziewać się niewinnych żarcików.

 

Praca w dużej korporacji


Niezależnie od tego, w jakiej korporacji pracujemy, musimy pamiętać, żeby nie zostawać codziennie po godzinach. Jest to dość powszechne zjawisko, chociaż nie jest ono w większości przypadków konieczne. Siedzenie w biurze od rana do nocy nie będzie wpływała pozytywnie na nasze zdrowie. Dlatego warto pamiętać, że praca to nie wszystko i musimy mieć też życie prywatne. Jeżeli dopada nas rutyna, to można spróbować zmienić dział, dzięki czemu będziemy mogli zmierzyć się z nowymi obowiązkami.
Plusem pracy w korporacji jest dostęp do wielu szkoleń, za które z reguły płaci pracodawca. Może to być bardzo korzystne dla naszego rozwoju zawodowego i wzbogaci nasze CV o bardzo ciekawe elementy.
Jeżeli jednak czujemy, że praca w korporacji nie jest dla nas, warto zastanowić się, czy nie czas pomyśleć nad zmianą. Doświadczenie, jakie zdobędziemy podczas kilku lat spędzonych w korporacji, nie jest czasem straconym. Możemy się wiele nauczyć, np. jak organizować swój czas oraz jak pracować w stresie i pod presją czasu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.