Sukces zawodowy - co to jest
Sukces, według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN, to „pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu; zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji itp.” Choć ogólna definicja jest jasna i nie budzi wątpliwości, trzeba przyznać, że dla każdego z nas wymarzona praca oznacza coś innego. Sukces zawodowy, osiągany przez świadome kreowanie kariery prowadzące do zamierzonego celu, także przybiera różne formy.
Jak osiągnąć sukces
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „jak osiągnąć sukces zawodowy?”, należy zacząć od stworzenia własnej, indywidualnej definicji sukcesu. Warto w tym miejscu podkreślić różnice między sukcesem zawodowym a sukcesem życiowym – to dwa różne pojęcia i nie zawsze osiągnięcie zadowolenia z pracy jest tożsame z ogólnie pojętym szczęściem.
Kiedy już wiemy, co dla nas oznacza osiąganie sukcesu zawodowego, warto przyjąć strategię działania i określić jakie cele zaprowadzą nas na szczyt. Przydatne będzie także wyznaczenie sobie ram czasu, w których na przykład chcemy ukończyć dane szkolenie czy wypracować jakąś nową umiejętność. Plan należy tworzyć odważnie, ale trzeba też być elastycznym i reagować na nadarzające się okazje. Określone cele powinny być jednak realne i możliwe do osiągnięcia – jeśli właśnie skończyliśmy technikum fryzjerskie nie zakładajmy, że w ciągu miesiąca zostaniemy właścicielami najlepszego salonu urody w mieście – to możliwe i osiągalne, jednak wymaga czasu i wkładu pracy.
Im dokładniej zaplanujemy naszą karierę, tym będziemy bardziej świadomi tego, jak odnieść sukces zawodowy. Konsekwencja pozwoli nam nie stracić z oczu naszych celów, nawet mimo kilku niepowodzeń. Nie zawsze na pierwszej rozmowie rekrutacyjnej otrzymamy wymarzone stanowisko. Pamiętajmy, że porażki kształtują charakter i dzięki nim być może bardziej docenimy nasze małe sukcesy. Gdy patrzymy na ludzi, którym powodzi się na gruncie zawodowym, często wydaje nam się, że w ich przypadku było to proste i że ktoś im to znacznie ułatwił. Najlepiej skupić się na nas samych i odnaleźć własną drogę. Prawdą jest, że czasem okoliczności mogą być bardziej lub mniej sprzyjające, ale determinacja i pozytywne nastawienie z pewnością pozwolą osiągnąć cel.
Niezależnie, jaka jest nasza motywacja do zdobycia prestiżowej pozycji, warto mieć pozytywne nastawienie i z konsekwencją doskonalić swoją osobowość. Optymizm pomaga i w życiu i w pracy. Dzięki niemu działamy skuteczniej, lepiej się czujemy wśród ludzi i ludzie lepiej czują się z nami. Pamiętajmy, że dobre relacje ze współpracownikami są również niezbędne do osiągnięcia zawodowego sukcesu.
Sukces zawodowy a sukces życiowy
Jak wiemy, sukces zawodowy niekoniecznie będzie jednoznaczny z sukcesem życiowym. Ale jak osiągnąć sukces w obu sferach? Przede wszystkim nieoceniony jest wspomniany wcześniej optymizm. Jeśli cieszymy się z realizacji nawet drobnych celów zawodowych, jesteśmy pewni siebie i przekonani, że obraliśmy dobry kierunek, będziemy po prostu szczęśliwsi. Dążąc do sukcesu zawodowego, nie możemy także ignorować naszych pozostałych potrzeb. Jeśli rozwijamy karierę kosztem rodziny, nie poświęcamy czasu na pasje, nie potrafimy odpoczywać – w pewnym momencie możemy uświadomić sobie, że to nie jest takie życie, jakiego pragnęliśmy. Sukces zawodowy można traktować jako jeden z elementów sukcesu życiowego. Najważniejsze to znaleźć między nimi równowagę.