Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak osiągnąć sukces zawodowy?

Jak osiągnąć sukces zawodowy?

 
Jak osiągnąć sukces zawodowy?

Sukces zawodowy - co to jest

 

Sukces, według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN, to „pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu; zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji itp.” Choć ogólna definicja jest jasna i nie budzi wątpliwości, trzeba przyznać, że dla każdego z nas wymarzona praca oznacza coś innego. Sukces zawodowy, osiągany przez świadome kreowanie kariery prowadzące do zamierzonego celu, także przybiera różne formy.

 

Jak osiągnąć sukces

 

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „jak osiągnąć sukces zawodowy?”, należy zacząć od stworzenia własnej, indywidualnej definicji sukcesu. Warto w tym miejscu podkreślić różnice między sukcesem zawodowym a sukcesem życiowym – to dwa różne pojęcia i nie zawsze osiągnięcie zadowolenia z pracy jest tożsame z ogólnie pojętym szczęściem.

 

Kiedy już wiemy, co dla nas oznacza osiąganie sukcesu zawodowego, warto przyjąć strategię działania i określić jakie cele zaprowadzą nas na szczyt. Przydatne będzie także wyznaczenie sobie ram czasu, w których na przykład chcemy ukończyć dane szkolenie czy wypracować jakąś nową umiejętność. Plan należy tworzyć odważnie, ale trzeba też być elastycznym i reagować na nadarzające się okazje. Określone cele powinny być jednak realne i możliwe do osiągnięcia – jeśli właśnie skończyliśmy technikum fryzjerskie nie zakładajmy, że w ciągu miesiąca zostaniemy właścicielami najlepszego salonu urody w mieście – to możliwe i osiągalne, jednak wymaga czasu i wkładu pracy.

 

Im dokładniej zaplanujemy naszą karierę, tym będziemy bardziej świadomi tego, jak odnieść sukces zawodowy. Konsekwencja pozwoli nam nie stracić z oczu naszych celów, nawet mimo kilku niepowodzeń. Nie zawsze na pierwszej rozmowie rekrutacyjnej otrzymamy wymarzone stanowisko. Pamiętajmy, że porażki kształtują charakter i dzięki nim być może bardziej docenimy nasze małe sukcesy. Gdy patrzymy na ludzi, którym powodzi się na gruncie zawodowym, często wydaje nam się, że w ich przypadku było to proste i że ktoś im to znacznie ułatwił. Najlepiej skupić się na nas samych i odnaleźć własną drogę. Prawdą jest, że czasem okoliczności mogą być bardziej lub mniej sprzyjające, ale determinacja i pozytywne nastawienie z pewnością pozwolą osiągnąć cel.

 

Niezależnie, jaka jest nasza motywacja do zdobycia prestiżowej pozycji, warto mieć pozytywne nastawienie i z konsekwencją doskonalić swoją osobowość. Optymizm pomaga i w życiu i w pracy. Dzięki niemu działamy skuteczniej, lepiej się czujemy wśród ludzi i ludzie lepiej czują się z nami. Pamiętajmy, że dobre relacje ze współpracownikami są również niezbędne do osiągnięcia zawodowego sukcesu.

 

Sukces zawodowy a sukces życiowy

 

Jak wiemy, sukces zawodowy niekoniecznie będzie jednoznaczny z sukcesem życiowym. Ale jak osiągnąć sukces w obu sferach? Przede wszystkim nieoceniony jest wspomniany wcześniej optymizm. Jeśli cieszymy się z realizacji nawet drobnych celów zawodowych, jesteśmy pewni siebie i przekonani, że obraliśmy dobry kierunek, będziemy po prostu szczęśliwsi. Dążąc do sukcesu zawodowego, nie możemy także ignorować naszych pozostałych potrzeb. Jeśli rozwijamy karierę kosztem rodziny, nie poświęcamy czasu na pasje, nie potrafimy odpoczywać – w pewnym momencie możemy uświadomić sobie, że to nie jest takie życie, jakiego pragnęliśmy. Sukces zawodowy można traktować jako jeden z elementów sukcesu życiowego. Najważniejsze to znaleźć między nimi równowagę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!