Przynosisz do pracy domowy lunch i naprawdę masz zamiar go zjeść… ale gdzieś między jedną przerwą a drugą zdarza Ci się przegryźć batonik, zjeść do kawy ciastko, poczęstować się czekoladkami od koleżanki… W efekcie w porze obiadowej nie czujesz głodu. Zauważasz też, że na dodatek trudno Ci zachować stabilną wagę. Podjadanie w pracy to zmora wielu osób. Jak walczyć z tym nawykiem i trzymać się ustalonej diety? Jest na to kilka sposobów.
Spis treści
Jedz regularnie
Każdy organizm jest nieco inny, niemniej nasze ciało potrzebuje regularnego dostarczania wysoko wartościowych posiłków. Głodzenie się skutkuje najczęściej napadami tzw. wilczego głodu i sięganiem po niezdrowe przekąski, które po prostu są pod ręką. Żeby uniknąć takiego schematu, na początek postaraj się zaplanować regularne posiłki. Dietetycy zwykle zalecają spożywanie 4 lub 5 posiłków dziennie, w kilkugodzinnych odstępach. W czasie planowania regularnego jedzenia weź pod uwagę swój codzienny rozkład dnia. Jeśli wiesz, że około godziny 14:00 zwykle musisz załatwić wiele spraw, nie planuj wówczas przerwy obiadowej. Niech Twój harmonogram będzi realistyczny – tylko wtedy uda Ci się go trzymać.
Pamiętaj o śniadaniu
Zdarza Ci się wybiec z domu bez śniadania? Nic dziwnego, że trudno Ci powstrzymać się od kupienia po drodze batonika czy słodkiej bułki. Żeby uniknąć napadów głodu w pierwszej części dnia, ustaw budzik i postaraj się przyzwyczaić do wstawania kilka minut wcześniej, tak, by mieć czas na domowe śniadanie.
Jeśli preferujesz późniejsze śniadania – zastanów się, co możesz wziąć ze sobą do pracy. Owsianka, jogurt z musli, zdrowa kanapka, a może japońska zupa miso? Kieruj się preferencjami, postaraj się jednak, by śniadanie było sycące i jak najmniej przetworzone.
Nie kupuj przekąsek
Pokusa, by sięgać w pracy po słodycze albo słone przekąski – paluszki, chipsy, krakersy itp. – może być duża. Nie zakładaj, że w ciągu dnia nie będziesz odczuwać głodu lub uda Ci się go przetrzymać. Zamiast tego zaplanuj sobie zdrowe przekąski. Mogą to być na przykład orzechy – świetny składnik diety dla mózgu. Wiele osób lubi chrupać słupki warzyw – marchewki, selera. By posiłek był bardziej sycący, możesz przygotować do nich dip – hummus, pastę z czarnych oliwek czy fasolową.
Zbilansuj swoją dietę
Stworzenie zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze diety, nie jest takie proste. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników – zdrowotnych, dotyczących trybu życia, wieku itp. Internetowe kalkulatory kalorii mogą być mylące, dlatego na początek warto skorzystać z konsultacji u dietetyka.
Pamiętaj o wodzie
Odwodnienie organizmu powoduje zmęczenie i obniża samopoczucie. Niekiedy nasz organizm myli też uczucie pragnienia i głodu – może nam się wydawać, że jesteśmy głodni, a tak naprawdę wystarczyłaby nam szklanka wody, by znów poczuć się pełni energii. Bardzo ważne więc, by wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody. Wielu dietetyków zaleca picie wody na kilkanaście minut przed jedzeniem, co zmniejsza uczucie łaknienia.