Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak legalnie pracować w USA

Jak legalnie pracować w USA

 
Jak legalnie pracować w USA

Legalna praca w USA

 

Wiele osób marzy o tym, aby przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych i tam rozpocząć nowe życie. Emigrując, najczęściej liczy się na większe zarobki oraz lepsze perspektywy rozwoju. „Wyjazdy do pracy USA” - taką frazę najczęściej wpisują osoby zainteresowane rozpoczęciem kariery w Ameryce. Jak załatwić sobie legalną pracę w USA? Przede wszystkim potrzebna jest wiza.

 

Osoby studiujące mogą skorzystać z programów typu work&travel. Kandydaci muszą płynnie władać językiem angielskim w formie mówionej i pisanej. Trzeba także potwierdzić zaliczenie przynajmniej pierwszego semestru. Spełniając te wymogi, można ubiegać się o wizę w konsulacie. W przypadku projektu work&travel amerykański pracodawca określa, na jak długo przyjadą stażyści. Po zakończeniu stażu można jeszcze przez 30 dni przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych i podróżować. Powyższa opcja jest skierowana do studentów. Co powinny zrobić osoby, które nie mają takiego statusu?

 

Jak dostać wizę pracowniczą do USA

 

Aby rozpocząć pracę w USA należy ubiegać się o przyznanie wizy pracowniczej imigracyjnej. Żeby ją otrzymać trzeba przede wszystkim posiadać ofertę pracy od amerykańskiego przedsiębiorcy. Przed rozmową z konsulem należy zarejestrować się za pomocą strony internetowej. Rejestracja może być również dokonana za pomocą infolinii. Numer z Polski to +48 22 307 136 (czynna w godzinach 8:00-20:00 od poniedziałku do piątku).

 

Wizy imigracyjne, tak samo jak narzeczeńskie, nie są wydawane w dniu spotkania. Ubiegający się będą musieli poczekać na dokumenty. Podczas rejestracji wybiera się także formę ich odbioru. Dostępne są następujące opcje:

• paszport z wizą dostarczony do domu (dodatkowa opłata za usługę to 24 zł, płatne przy odbiorze),
• bezpłatna forma - do dowolnego punktu TNT.

 

Przed rozmową z konsulem przyszły pracodawca z USA musi złożyć petycję w Urzędzie Imigracyjnym Stanów Zjednoczonych (USCIS). Jednym z najważniejszych wymogów jest jej zatwierdzenie przez urzędników USCIS. W trakcie spotkania pracownicy konsulatu bądź ambasady zweryfikują, czy formularz petycji został zaakceptowany w PIMS (Petition Information Management Service). Aby było to możliwe, ubiegający się o wizę muszą podać specjalny numer I-129, który został im wcześniej przesłany.

 

Rodzaje wiz pracowniczych:

• H-1B (zawody specjalistyczne) - przyznawana jest ludziom, którzy posiadają tytuł co najmniej licencjata zawodu specjalistycznego. To, czy dana profesja zalicza się do zawodów specjalistycznych, określa USCIS. Przyszły pracodawca jest zobowiązany do złożenia w Urzędzie Imigracyjnym petycji oraz przedstawienia warunków umowy.

• H-2A - dotyczy tymczasowych pracowników rolnych.

• H-2B - pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani w zawodach, na które jest zwiększone zapotrzebowanie. W przypadku zatrudnienia osób z innych krajów amerykańscy przedsiębiorcy muszą uzyskać z Departamentu pracy zaświadczenie, że na terenie danego stanu brakuje ludzi, którzy mogliby się podjąć wykonywania zadań.

• H-3 - wiza dotycząca stażu. Przeznaczona jest dla kandydatów chcących podjąć dwuletni staż zorganizowany przez firmę w dziedzinie innej niż wykształcenie.

• L-1 - pracownicy oddelegowani do oddziału firmy.

• O - mogą się o nią ubiegać osoby o wyjątkowych uzdolnieniach w takich dziedzinach jak: nauka, sztuka, edukacja, kinematografia, sport oraz biznes.

• Q - wiza przyznawana osobom, które biorą udział w wymianie międzykulturowej.

Aby ubiegać o jedną z wyżej wymienionych wiz, należy złożyć następujące dokumenty:

• formularz elektronicznego wniosku o wizę DS-160,
• ważny paszport,
• jedno zdjęcie (5cm x 5 cm) wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
• potwierdzenie opłaty za rozpatrzenie wniosku,
• dziesięciocyfrowy numer kodu kreskowego ze strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160.
W przypadku braku pełnej dokumentacji wnioski nie będą rozpatrywane. Wypełniając formularze, należy pamiętać, że podawanie fałszywych danych to oszustwo, które skutkuje zakazem wjazdu na teren USA.

 

Agencja pracy USA


Sprawdzonym sposobem na szukanie zatrudnienia w Stanach jest korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy. Zatrudniają one pracowników, a następnie „wypożyczają” ich różnym firmom. Takie instytucje najczęściej pobierają od 10% do 20% wynagrodzenia. Jeśli agencja wymaga od klientów zapłaty z góry, najprawdopodobniej jest to oszustwo. Dlatego nie zaleca się płacić, ani tym bardziej polegać na zapewnieniach, że szybko dostaniemy pracę.
Na terenie USA działa około 2000 lokalnych ośrodków zatrudnienia. Większość ogłoszeń jest skierowana do niewykwalifikowanych bądź średnio wykwalifikowanych pracowników. Firmy, które poszukują osób na stanowiska kierownicze, najczęściej zatrudniają prywatnego pośrednika pracy.


Zanim skorzystamy z usług zagranicznego pośrednika pracy, należy dokładnie sprawdzić, czy dana organizacja znajduje się na liście licencjonowanych, stanowych placówek.

 

Praca bez języka - USA


Jak już było wyżej wspomniane, podczas rozmowy z konsulem sprawdzana jest znajomość języka angielskiego. W związku z tym osoby ubiegający się o wizę powinni wykazać się w umiejętnością porozumienia się za pomocą kilku podstawowych zwrotów. W niektórych przypadkach pracodawcy oferują zagranicznym podwładnym dodatkowe kursy doszkalające.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?