Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak legalnie pracować w USA

Jak legalnie pracować w USA

 
Jak legalnie pracować w USA

Legalna praca w USA

 

Wiele osób marzy o tym, aby przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych i tam rozpocząć nowe życie. Emigrując, najczęściej liczy się na większe zarobki oraz lepsze perspektywy rozwoju. „Wyjazdy do pracy USA” - taką frazę najczęściej wpisują osoby zainteresowane rozpoczęciem kariery w Ameryce. Jak załatwić sobie legalną pracę w USA? Przede wszystkim potrzebna jest wiza.

 

Osoby studiujące mogą skorzystać z programów typu work&travel. Kandydaci muszą płynnie władać językiem angielskim w formie mówionej i pisanej. Trzeba także potwierdzić zaliczenie przynajmniej pierwszego semestru. Spełniając te wymogi, można ubiegać się o wizę w konsulacie. W przypadku projektu work&travel amerykański pracodawca określa, na jak długo przyjadą stażyści. Po zakończeniu stażu można jeszcze przez 30 dni przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych i podróżować. Powyższa opcja jest skierowana do studentów. Co powinny zrobić osoby, które nie mają takiego statusu?

 

Jak dostać wizę pracowniczą do USA

 

Aby rozpocząć pracę w USA należy ubiegać się o przyznanie wizy pracowniczej imigracyjnej. Żeby ją otrzymać trzeba przede wszystkim posiadać ofertę pracy od amerykańskiego przedsiębiorcy. Przed rozmową z konsulem należy zarejestrować się za pomocą strony internetowej. Rejestracja może być również dokonana za pomocą infolinii. Numer z Polski to +48 22 307 136 (czynna w godzinach 8:00-20:00 od poniedziałku do piątku).

 

Wizy imigracyjne, tak samo jak narzeczeńskie, nie są wydawane w dniu spotkania. Ubiegający się będą musieli poczekać na dokumenty. Podczas rejestracji wybiera się także formę ich odbioru. Dostępne są następujące opcje:

• paszport z wizą dostarczony do domu (dodatkowa opłata za usługę to 24 zł, płatne przy odbiorze),
• bezpłatna forma - do dowolnego punktu TNT.

 

Przed rozmową z konsulem przyszły pracodawca z USA musi złożyć petycję w Urzędzie Imigracyjnym Stanów Zjednoczonych (USCIS). Jednym z najważniejszych wymogów jest jej zatwierdzenie przez urzędników USCIS. W trakcie spotkania pracownicy konsulatu bądź ambasady zweryfikują, czy formularz petycji został zaakceptowany w PIMS (Petition Information Management Service). Aby było to możliwe, ubiegający się o wizę muszą podać specjalny numer I-129, który został im wcześniej przesłany.

 

Rodzaje wiz pracowniczych:

• H-1B (zawody specjalistyczne) - przyznawana jest ludziom, którzy posiadają tytuł co najmniej licencjata zawodu specjalistycznego. To, czy dana profesja zalicza się do zawodów specjalistycznych, określa USCIS. Przyszły pracodawca jest zobowiązany do złożenia w Urzędzie Imigracyjnym petycji oraz przedstawienia warunków umowy.

• H-2A - dotyczy tymczasowych pracowników rolnych.

• H-2B - pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani w zawodach, na które jest zwiększone zapotrzebowanie. W przypadku zatrudnienia osób z innych krajów amerykańscy przedsiębiorcy muszą uzyskać z Departamentu pracy zaświadczenie, że na terenie danego stanu brakuje ludzi, którzy mogliby się podjąć wykonywania zadań.

• H-3 - wiza dotycząca stażu. Przeznaczona jest dla kandydatów chcących podjąć dwuletni staż zorganizowany przez firmę w dziedzinie innej niż wykształcenie.

• L-1 - pracownicy oddelegowani do oddziału firmy.

• O - mogą się o nią ubiegać osoby o wyjątkowych uzdolnieniach w takich dziedzinach jak: nauka, sztuka, edukacja, kinematografia, sport oraz biznes.

• Q - wiza przyznawana osobom, które biorą udział w wymianie międzykulturowej.

Aby ubiegać o jedną z wyżej wymienionych wiz, należy złożyć następujące dokumenty:

• formularz elektronicznego wniosku o wizę DS-160,
• ważny paszport,
• jedno zdjęcie (5cm x 5 cm) wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
• potwierdzenie opłaty za rozpatrzenie wniosku,
• dziesięciocyfrowy numer kodu kreskowego ze strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160.
W przypadku braku pełnej dokumentacji wnioski nie będą rozpatrywane. Wypełniając formularze, należy pamiętać, że podawanie fałszywych danych to oszustwo, które skutkuje zakazem wjazdu na teren USA.

 

Agencja pracy USA


Sprawdzonym sposobem na szukanie zatrudnienia w Stanach jest korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy. Zatrudniają one pracowników, a następnie „wypożyczają” ich różnym firmom. Takie instytucje najczęściej pobierają od 10% do 20% wynagrodzenia. Jeśli agencja wymaga od klientów zapłaty z góry, najprawdopodobniej jest to oszustwo. Dlatego nie zaleca się płacić, ani tym bardziej polegać na zapewnieniach, że szybko dostaniemy pracę.
Na terenie USA działa około 2000 lokalnych ośrodków zatrudnienia. Większość ogłoszeń jest skierowana do niewykwalifikowanych bądź średnio wykwalifikowanych pracowników. Firmy, które poszukują osób na stanowiska kierownicze, najczęściej zatrudniają prywatnego pośrednika pracy.


Zanim skorzystamy z usług zagranicznego pośrednika pracy, należy dokładnie sprawdzić, czy dana organizacja znajduje się na liście licencjonowanych, stanowych placówek.

 

Praca bez języka - USA


Jak już było wyżej wspomniane, podczas rozmowy z konsulem sprawdzana jest znajomość języka angielskiego. W związku z tym osoby ubiegający się o wizę powinni wykazać się w umiejętnością porozumienia się za pomocą kilku podstawowych zwrotów. W niektórych przypadkach pracodawcy oferują zagranicznym podwładnym dodatkowe kursy doszkalające.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?