Inwestycje kapitałowe - definicja
Definicję inwestycji można znaleźć m.in. w ustawie o rachunkowości. Wedle tego dokumentu przez inwestycje: „rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści. W przypadku zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji przez inwestycje rozumie się lokaty”.
Można zatem powiedzieć, że inwestuje się, aby z określonych aktywów osiągnąć zysk, aby zwiększyć majątek. Sposobów na osiągnięcie tego celu jest kilka, a inwestycje są klasyfikowane ze względu na różne cechy, m.in. długość trwania, cel.
W jednym z podziałów bierze się pod uwagę przedmiot inwestycji i w związku z nim wyróżnia:
- inwestycje rzeczowe (materialne) - np. w nieruchomości, sprzęt, grunty, dzieła sztuki,
- inwestycje niematerialne - patenty, licencje, wzory użytkowe czy autorskie prawa majątkowe,
- inwestycje kapitałowe (finansowe) – polegają na ulokowaniu kapitału na rachunku bankowym, w papierach wartościowych, np. akcjach czy obligacjach.
Inwestycje kapitałowe - na czym polegają?
Inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstwa to skomplikowany obszar. Aby mnożyć zasoby i nie stracić, trzeba przede wszystkim trafnie analizować aktualną sytuację rynkową i skutecznie prognozować. W inwestycje jednak naturalnie wpisane jest ryzyko. Nie zawsze uda się osiągnąć zysk, dlatego ważne, aby po pierwsze inwestować takie środki, których strata nie będzie dla firmy katastrofą i po drugie, świadomie zarządzać ryzykiem, licząc się np. z inflacją, niedotrzymaniem warunków umowy przez drugą stronę, stopą procentową czy płynnością.
Inwestycje są przeciwieństwem konsumpcji. To oznacza, że zamrożone środki mogą przynieść zysk dopiero za jakiś czas i przez ten okres nie będą dla przedsiębiorcy dostępne. Zanim zapadnie decyzja, w co zainwestowane zostaną pieniądze, warto dokładnie określić cel. Może nim być np. zakup konkretnej rzeczy (wtedy inwestycja powinna być równa cenie zakupu). Inną opcją jest maksymalizacja kapitału bądź uzyskanie stałego, regularnego dochodu. Można też wybrać inwestycję obarczoną minimalnym ryzykiem utraty kapitału, która pozwoli uniknąć straty, ale będzie też mniej zyskowna. Dla niektórych firm ważna jest płynność finansowa i wybierają one taki instrument, który pozwala bezproblemowo odzyskać gotówkę w dowolnym czasie.