Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inwestycje - definicja, rodzaje, podział, klasyfikacja, istota, cel

Inwestycje - definicja, rodzaje, podział, klasyfikacja, istota, cel

 
Inwestycje - definicja, rodzaje, podział, klasyfikacja, istota, cel

W powszechnym rozumieniu, inwestowanie to przeznaczenie środków finansowych lub innych zasobów na dane przedsięwzięcie po to, aby w przyszłości osiągnąć z niego zysk. Jakie wyróżniamy rodzaje inwestycji,  jakie są ich cechy i nadrzędne cele?

 

Inwestycja - definicja


Definicja inwestycji, zawarta w encyklopedii PWN mówi, że są to: “nakłady dokonywane w celu stworzenia lub zwiększenia środków trwałych, które przyczyniają się do wytworzenia dla przyszłego spożycia strumienia dóbr i usług”. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości, inwestycje to z kolei aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, wynikających ze wzrostu wartości tych aktywów czy chociażby uzyskania z nich przychodów w formie odsetek.

W skrócie można powiedzieć, że inwestycja jest niczym innym, jak przeznaczeniem środków finansowych w celu nabycia nowych składników majątkowych, które mają skutkować powiększeniem zasobów. W rzeczywistości wszystkie rodzaje inwestycji powinny  przyczynić się do uzyskania ekonomicznych korzyści w przyszłości.

 

Podział inwestycji


Inwestycje mogą mieć różnorodny charakter. Podstawowym kryterium, na podstawie którego można dokonać podziału inwestycji jest ich przedmiot. W tym zakresie inwestycje możemy podzielić na inwestycje rzeczowe i inwestycje finansowe. W tych pierwszych przedmiotem są dobra materialne. W tym przypadku możemy mówić o oczekiwaniach dotyczących tego, że wartość danego przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie inwestowania. Drugie z kolei obejmują inwestycje niematerialne.

 

Rodzaje inwestycji finansowych


Inwestycje finansowe charakteryzują się tym, że ich przedmiot będący instrumentem finansowym, sam w sobie nie przedstawia żadnej wartości użytkowej i nie służy zaspokajaniu potrzeb konsumpcyjnych. Definicja inwestycji finansowych mówi, że kluczowa w tym przypadku jest wartość pieniężna. Wśród rodzajów inwestycji finansowych możemy wyróżnić chociażby bony skarbowe, akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne.

W tym miejscu warto także wspomnieć o podziale inwestycji finansowych ze względu na możliwość obrotu. Możemy wyróżnić zbywalne instrumenty finansowe, dla których istnieje zorganizowany system obrotu (np. Akcje), oraz niezbywalne, czyli niepodlegające zorganizowanemu obrotowi. Do tej grupy zaliczymy między innymi depozyty bankowe.

 

Klasyfikacja inwestycji


Przedmiot, horyzont czasowy i cel to główne kryteria klasyfikacji inwestycji. Najczęściej spotykanym podziałem tego rodzaju przedsięwzięć jest rozróżnienie ze względu na:
    • czas realizacji inwestycji (długoterminowe i krótkoterminowe),
    • cel inwestycji (inwestycje modernizacyjne, rozwojowe, odtworzeniowe, innowacyjne, interesu publicznego i dotyczące rozwoju społecznego),
    • przedmiot inwestycji (materialne, niematerialne, finansowe).

Dodatkowe kryterium pozwalające lepiej zrozumieć, czym są istota i rodzaje inwestycji to między innymi źródło finansowania, forma czy podmiot, który liczy na zwiększenie zysków w przyszłości.

 

Istota inwestycji

 

Jak sama definicja mówi, inwestycja jest zaangażowaniem środków w konkretne przedsięwzięcie, które ma na celu pomnożenie majątku właściciela. Istota inwestycji to dążenie do możliwie jak największego powiększenia dorobku przez jego posiadacza. Jednak, aby to było możliwe, przedsięwzięcie musi posiadać typowe cechy inwestycji, z których najważniejsze to: czas realizacji, ponoszone nakłady, oczekiwane korzyści czy ryzyko związane z realizacją. Mówiąc z kolei o inwestycjach przedsiębiorstw, warto zauważyć, że pod tym względem naczelnym celem będzie wzrost bogactwa jego właścicieli w danym okresie czasu.

 

Cel inwestycji


Nadrzędnym celem inwestycji, niezależnie od jej rodzaju, jest powiększenie majątku - to nie podlega żadnym wątpliwościom. Korzyści z inwestycji możemy jednak upatrywać na różnych gruntach. Często założeniem takich przedsięwzięć będzie także zabezpieczenie bliskich, zgromadzenie środków na zakupy konsumpcyjne, czy chociażby ochrona majątku. Inwestowanie może dawać także poczucie bezpieczeństwa i samą świadomość robienia czegoś nie tylko dla siebie, ale często także dla innych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!