W powszechnym rozumieniu, inwestowanie to przeznaczenie środków finansowych lub innych zasobów na dane przedsięwzięcie po to, aby w przyszłości osiągnąć z niego zysk. Jakie wyróżniamy rodzaje inwestycji, jakie są ich cechy i nadrzędne cele?
Inwestycja - definicja
Definicja inwestycji, zawarta w encyklopedii PWN mówi, że są to: “nakłady dokonywane w celu stworzenia lub zwiększenia środków trwałych, które przyczyniają się do wytworzenia dla przyszłego spożycia strumienia dóbr i usług”. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości, inwestycje to z kolei aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych, wynikających ze wzrostu wartości tych aktywów czy chociażby uzyskania z nich przychodów w formie odsetek.
W skrócie można powiedzieć, że inwestycja jest niczym innym, jak przeznaczeniem środków finansowych w celu nabycia nowych składników majątkowych, które mają skutkować powiększeniem zasobów. W rzeczywistości wszystkie rodzaje inwestycji powinny przyczynić się do uzyskania ekonomicznych korzyści w przyszłości.
Podział inwestycji
Inwestycje mogą mieć różnorodny charakter. Podstawowym kryterium, na podstawie którego można dokonać podziału inwestycji jest ich przedmiot. W tym zakresie inwestycje możemy podzielić na inwestycje rzeczowe i inwestycje finansowe. W tych pierwszych przedmiotem są dobra materialne. W tym przypadku możemy mówić o oczekiwaniach dotyczących tego, że wartość danego przedmiotu inwestycji wzrośnie w okresie inwestowania. Drugie z kolei obejmują inwestycje niematerialne.
Rodzaje inwestycji finansowych
Inwestycje finansowe charakteryzują się tym, że ich przedmiot będący instrumentem finansowym, sam w sobie nie przedstawia żadnej wartości użytkowej i nie służy zaspokajaniu potrzeb konsumpcyjnych. Definicja inwestycji finansowych mówi, że kluczowa w tym przypadku jest wartość pieniężna. Wśród rodzajów inwestycji finansowych możemy wyróżnić chociażby bony skarbowe, akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne.
W tym miejscu warto także wspomnieć o podziale inwestycji finansowych ze względu na możliwość obrotu. Możemy wyróżnić zbywalne instrumenty finansowe, dla których istnieje zorganizowany system obrotu (np. Akcje), oraz niezbywalne, czyli niepodlegające zorganizowanemu obrotowi. Do tej grupy zaliczymy między innymi depozyty bankowe.
Klasyfikacja inwestycji
Przedmiot, horyzont czasowy i cel to główne kryteria klasyfikacji inwestycji. Najczęściej spotykanym podziałem tego rodzaju przedsięwzięć jest rozróżnienie ze względu na:
• czas realizacji inwestycji (długoterminowe i krótkoterminowe),
• cel inwestycji (inwestycje modernizacyjne, rozwojowe, odtworzeniowe, innowacyjne, interesu publicznego i dotyczące rozwoju społecznego),
• przedmiot inwestycji (materialne, niematerialne, finansowe).
Dodatkowe kryterium pozwalające lepiej zrozumieć, czym są istota i rodzaje inwestycji to między innymi źródło finansowania, forma czy podmiot, który liczy na zwiększenie zysków w przyszłości.
Istota inwestycji
Jak sama definicja mówi, inwestycja jest zaangażowaniem środków w konkretne przedsięwzięcie, które ma na celu pomnożenie majątku właściciela. Istota inwestycji to dążenie do możliwie jak największego powiększenia dorobku przez jego posiadacza. Jednak, aby to było możliwe, przedsięwzięcie musi posiadać typowe cechy inwestycji, z których najważniejsze to: czas realizacji, ponoszone nakłady, oczekiwane korzyści czy ryzyko związane z realizacją. Mówiąc z kolei o inwestycjach przedsiębiorstw, warto zauważyć, że pod tym względem naczelnym celem będzie wzrost bogactwa jego właścicieli w danym okresie czasu.
Cel inwestycji
Nadrzędnym celem inwestycji, niezależnie od jej rodzaju, jest powiększenie majątku - to nie podlega żadnym wątpliwościom. Korzyści z inwestycji możemy jednak upatrywać na różnych gruntach. Często założeniem takich przedsięwzięć będzie także zabezpieczenie bliskich, zgromadzenie środków na zakupy konsumpcyjne, czy chociażby ochrona majątku. Inwestowanie może dawać także poczucie bezpieczeństwa i samą świadomość robienia czegoś nie tylko dla siebie, ale często także dla innych.