Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Intendent – kto to jest, jak zostać, zakres obowiązków, zarobki

Intendent – kto to jest, jak zostać, zakres obowiązków, zarobki

 
Intendent – kto to jest, jak zostać, zakres obowiązków, zarobki

Intendent – kto to jest

 

Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN podaje następująca definicję intendenta: „pracownik administracji zarządzający sprawami gospodarczymi danej instytucji”. Osoby, pracujące na tym stanowisku, zajmują się wyposażeniem oraz zaopatrywaniem danej instytucji w artykuły spożywcze. Przygotowują także dokumentację sanitarną. Intendenci muszą posiadać wiedzę na temat pobierania i rozliczania zaliczek, zabezpieczania środków pieniężnych zgodnie z procedurami. Najczęściej intendenci pracują w szkołach, gdzie odpowiadają za przygotowanie jadłospisów dla dzieci. Dlatego są oni traktowani jak dietetycy.

 

Intendent – jak zostać

 

Intendenci pracują w placówkach edukacyjnych, takich jak szkoły czy przedszkola. Aby podjąć zatrudnienie na tym stanowisku, wystarczy wykształcenie średnie. Preferowane są profile gastronomiczne lub ekonomiczne. Intendenci mają najczęściej kontakt z dziećmi, dlatego niektórzy pracodawcy wymagają również dostarczenia zaświadczenia o niekaralności. Wymagane są także: znajomość obsługi komputera, dobra organizacja pracy, punktualność oraz komunikatywność.

 

Obecnie coraz częściej na tym stanowisku zatrudniane są osoby z wyższym wykształceniem z zakresu technologi żywienia, dietetyki. Wielu techników żywienia po szkołach policealnych próbuje swoich sił na podobnych posadach.

 

Intendent w szkole – zakres obowiązków

 

Pracując w szkole, intendenci są odpowiedzialni między innymi za:

• kierowanie żywieniem w placówce: sporządzanie posiłków zgodnie z kalorycznością i zapotrzebowaniem, sporządzanie jadłospisów,
• zamawianie produktów spożywczych,
• prowadzenie dokumentacji żywieniowej,
• kontrolę sanitarna w zakresie żywienia,
• nadzór nad pracą personelu gospodarczego.

 

Zakres obowiązków intendentów obejmuje również dbanie o utrzymanie porządku, czystości i funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń budynku, zwłaszcza tych, które są przeznaczone na przygotowywanie oraz serwowanie posiłków.

 

Intendent – zarobki

 

Oprócz szkół i innych placówek edukacyjnych intendent pracę znajdzie między innymi ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, na statkach czy stołówkach. Miesięczne wynagrodzenie wynosi najczęściej około 2500 zł brutto. Wszystko oczywiście zależy od miejsca zatrudnienia. Według portalu wynagrodzenia.pl najwyższe pensje w tym zawodzie to 2800 zł brutto.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!